Hankimme pirja

omenapuun

keväällä. Se kukki tehden parikymmentä kukkaa, mutta omenoiksi niistä tuli vain kaksi.
Nyt tähän puuhun on alkanut kasvaa noin 5 - 10 sentin korkeudelle oksa enkä tiedä, pitäisikö se leikata pois, vai pitäisikö sen antaa siinä olla?
En tahtoisi sen kasvavan kovin korkeaksi. Miten ja milloin leikkaus tulisi suorittaa, niin että se pysyisi melko pienikasvuisena.
Noin 4 - 5 metrin päästä siitä on toinen omenapuu, sokerimiron. Asumme rivitalossa ja piha ei ole kovin suuri, joten puut saisivat olla melko pieniä, mutta silti tuottavia.
Sokerimironin hankimme myös keväällä puutarhalta. Puutarhuri napsautti siitä oksia pois sanoen, ettei sitä puuta tarvitse leikata ainakaan viiteen vuoteen. Miten lie, sillä kumpikaan puu ei saisi kasvaa liian suureksi?
Olen ensimmäistä kertaa tekemisissä omenapuun kasvatuksen kanssa.

2

563

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yleisviisas

      Parasta olisi leikata omenapuuta nyt syyskesällä niin se ei veso niin paljoa. Samoin kannattaa lukea alan kirjallisuutta. Jos haluaa puiden pysyvän pieninä niin voisi leikata tämänvuotiset kasvut pois niin että jää vain yksi silmu. Onnea yritykselle.

    • meilläkin

      Jos puu on vartettu kuten yleensä (juuristopää eri lajiketta), niin ihan alas kasvavat oksat tulevat perusrungosta. Leikkaa pois - ei niillä ole mitään virkaa.
      Omaa nelivuotiasta puutani olen muotoillut milloin sattuu ihan oman estetiikan tajun mukaan eikä tuo näytä siitä suuttuneen. Huonoon paikkaan kasvavat oksat leikkaan ihan alkuunsa ja pitkiksi venyvien oksien päitä napsin ohikulkeissani. Kun juuristo on kunnossa, voi maanpäällisiä osia käsitellä aika roisisti.

      Tänä kesänä tuli (vielä puussa tosin)reilut 20 omenaa, viime kesänä ei ollut edes kukkia ja edellisvuosina vain pari omppua kerrallaan. Puusi voi hyvin ja viihtyy paikassaan, kun heti eka kesänä sai jotain aikaan:)

      Sadon varmistamiseksi voit itse keväällä pölyttää kukkia, jos pörriäisiä ei ole tarpeeksi. Pikku pensselillä sudit kukasta kukkaan niin kuin mehiläisetkin tekevät. Kaikista kukista ei koskaan tule omppuja eikä pieni puu kovin raskasta taakkaa kestäisikään, sato kasvaa puun myötä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      53
      1605
    2. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      174
      1346
    3. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      10
      1295
    4. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      76
      1264
    5. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      284
      1202
    6. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      16
      1126
    7. Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla

      Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      96
      918
    8. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      33
      913
    9. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      56
      905
    10. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      347
      815
    Aihe