Mikä ihme tämä on

?????

Luulin keväällä ostavani muraatin. Lehti oli samanlainen mutta isompi. Vähän ajan kuluttua huomasin, että muraatista ei todellakaan ole kyse sillä varret eivät ole puumaisia vaan vihreää ja "mehevän" oloinen. Muuten kasvi käyttäytyy kuin muraatti eli on köynnösmäinen mutta on muraattia nopeakasvuisempi. Valitettavasti minulla ei ole mahdollista laittaa kuvaa tästä kasvista. Muistan joskus kuulleeni, että nimi alkaa sanalla marko..... Jos joku tunnistaa niin kertokaa uhmeessa miten menetttelen syksyllä. Otanko kasvin sisälle? Kestääkö kylmää yhtä hyvin kuin muraatti jne.

4

1383

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olla tuo..
      • tuo edellisessä kuvassa oleva, niin ei kestä kylmää yhtään. Ensimmäinen halla vie mennessään, otahan sisälle, jos haluat säilyttää.


      • Aloittaja

        se on. Kiitos vastauksestasi sekä Marja-Liisalle tiedosta, että on otettava ajoissa sisälle. Katsotaan sitten onnistuuko talvikasvatus.


      • tietenkin
        Aloittaja kirjoitti:

        se on. Kiitos vastauksestasi sekä Marja-Liisalle tiedosta, että on otettava ajoissa sisälle. Katsotaan sitten onnistuuko talvikasvatus.

        Mikania on helppo kasvi lisätä pistokkaista. Sisään siirretty emokasvi voi tykätä huonoa, mutta pistokkaat juurtuvat vesilasissa tosi nopeasti ja niistä saa uusia.

        Itse säilytän talven yli yhden yksilön ja leikkaan siitä keväällä kaikki verson päät pistokkaiksi. Kasvavat juurruttuaan silmissä, tänä kesänä komein on metrin pitkä ja melkein yhtä leveä. Sopii istutuksiin rehevyyttä tuomaan eikä etanat näytä siitä hirveesti tykkäävän, vaik on niin mehevä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      90
      3984
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      199
      1538
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      76
      1410
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1100
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1040
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      326
      1023
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      48
      969
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      135
      942
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      86
      919
    10. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      98
      899
    Aihe