Luulin keväällä ostavani muraatin. Lehti oli samanlainen mutta isompi. Vähän ajan kuluttua huomasin, että muraatista ei todellakaan ole kyse sillä varret eivät ole puumaisia vaan vihreää ja "mehevän" oloinen. Muuten kasvi käyttäytyy kuin muraatti eli on köynnösmäinen mutta on muraattia nopeakasvuisempi. Valitettavasti minulla ei ole mahdollista laittaa kuvaa tästä kasvista. Muistan joskus kuulleeni, että nimi alkaa sanalla marko..... Jos joku tunnistaa niin kertokaa uhmeessa miten menetttelen syksyllä. Otanko kasvin sisälle? Kestääkö kylmää yhtä hyvin kuin muraatti jne.
Mikä ihme tämä on
4
1331
Vastaukset
- olla tuo..
Voisko se olla murattimikania ? Itsellä on tuo ja kasvaa nopeaan ja siinä on kauniin vihreät lehdet.
katso kuvaa :
http://puutarha.net/scripts/image.asp?kuva=1&id=22258tuo edellisessä kuvassa oleva, niin ei kestä kylmää yhtään. Ensimmäinen halla vie mennessään, otahan sisälle, jos haluat säilyttää.
- Aloittaja
se on. Kiitos vastauksestasi sekä Marja-Liisalle tiedosta, että on otettava ajoissa sisälle. Katsotaan sitten onnistuuko talvikasvatus.
- tietenkin
Aloittaja kirjoitti:
se on. Kiitos vastauksestasi sekä Marja-Liisalle tiedosta, että on otettava ajoissa sisälle. Katsotaan sitten onnistuuko talvikasvatus.
Mikania on helppo kasvi lisätä pistokkaista. Sisään siirretty emokasvi voi tykätä huonoa, mutta pistokkaat juurtuvat vesilasissa tosi nopeasti ja niistä saa uusia.
Itse säilytän talven yli yhden yksilön ja leikkaan siitä keväällä kaikki verson päät pistokkaiksi. Kasvavat juurruttuaan silmissä, tänä kesänä komein on metrin pitkä ja melkein yhtä leveä. Sopii istutuksiin rehevyyttä tuomaan eikä etanat näytä siitä hirveesti tykkäävän, vaik on niin mehevä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837101Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267053Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455404Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003380