Luulin keväällä ostavani muraatin. Lehti oli samanlainen mutta isompi. Vähän ajan kuluttua huomasin, että muraatista ei todellakaan ole kyse sillä varret eivät ole puumaisia vaan vihreää ja "mehevän" oloinen. Muuten kasvi käyttäytyy kuin muraatti eli on köynnösmäinen mutta on muraattia nopeakasvuisempi. Valitettavasti minulla ei ole mahdollista laittaa kuvaa tästä kasvista. Muistan joskus kuulleeni, että nimi alkaa sanalla marko..... Jos joku tunnistaa niin kertokaa uhmeessa miten menetttelen syksyllä. Otanko kasvin sisälle? Kestääkö kylmää yhtä hyvin kuin muraatti jne.
Mikä ihme tämä on
4
1346
Vastaukset
- olla tuo..
Voisko se olla murattimikania ? Itsellä on tuo ja kasvaa nopeaan ja siinä on kauniin vihreät lehdet.
katso kuvaa :
http://puutarha.net/scripts/image.asp?kuva=1&id=22258tuo edellisessä kuvassa oleva, niin ei kestä kylmää yhtään. Ensimmäinen halla vie mennessään, otahan sisälle, jos haluat säilyttää.
- Aloittaja
se on. Kiitos vastauksestasi sekä Marja-Liisalle tiedosta, että on otettava ajoissa sisälle. Katsotaan sitten onnistuuko talvikasvatus.
- tietenkin
Aloittaja kirjoitti:
se on. Kiitos vastauksestasi sekä Marja-Liisalle tiedosta, että on otettava ajoissa sisälle. Katsotaan sitten onnistuuko talvikasvatus.
Mikania on helppo kasvi lisätä pistokkaista. Sisään siirretty emokasvi voi tykätä huonoa, mutta pistokkaat juurtuvat vesilasissa tosi nopeasti ja niistä saa uusia.
Itse säilytän talven yli yhden yksilön ja leikkaan siitä keväällä kaikki verson päät pistokkaiksi. Kasvavat juurruttuaan silmissä, tänä kesänä komein on metrin pitkä ja melkein yhtä leveä. Sopii istutuksiin rehevyyttä tuomaan eikä etanat näytä siitä hirveesti tykkäävän, vaik on niin mehevä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2374185Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1132643Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412392Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1161436Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811436- 481179
- 781097
- 59963
- 45946
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58931