Onko Sousse lapsiperheiden kohde?

2 viikon lomalle

Elikkäs suunnitellaan seuraavaa lomaa perheen kanssa(lapset 5,10 ja 11) ja ollaan ihastuttu kyseiseen kohteeseen,sen perusteella mitä ollaan luettu nyt siitä.
Mikä paikka/hotelli on paras lasten kans ja minkä matkatoimiston kautta ootte ottaneet?
Mitä kannattaa ottaa erityisesti huomioon kun lasten kans sinne lähtee vai onko samanlainen paikka jos vaikka menis esim Kanarialle?
Kiva ois kuulla lapsiperheiden kokemuksia kohteesta!

8

666

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • DETUR :))

      Sousse on ihan yes lasten kanssa matkustaville - parempi kuin Kanaria - tämä siis minun mielipiteeni - kannattaa tsekata DETURIN sivustoa ja kuvastoa - heillä on laaja hotellivalikoima ja hinnat kohdallaan - huoneistohotelli tietenkin lapsia ajatellen on hyvä vaihtoehto,ettei sitten paras!!

      Mitään erityistä syytä eritellä Kanariaa/Soussea lasten kannalta ei ole - molemmat kuuluu sarjaan " ikimuistoiset " lomakokemukset lasten kanssa matkatessa!!

      Lomatunnelmiin ;))

    • Soussessa matkaillut

      Hei, Ilman muuta lapsien kanssa Sousse tai yleensäkin Tunisia on suositeltava kohde. Tunisialaiset rakastaa ja palvoo lapsia, joten huomiota lapsesi tulevat saamaan paljonkin tunisialaisten puolelta lomanne aikana. Myöskin samaisen asian johdosta on tunisia myös paljon turvallisempi vaihtoehto kuin Kanaria. Tunisiassa lapsia kunnioitetaan ja huomioidaan aivan eri tavalla kuin euroopan lomakohteissa tai täällä meillä Suomessa.
      Tekemistä löytyy myös lapsille. Jos ei kuitenkaan perinteisiä leikkipuistoja mitä Suomessa on joka kerrostalonkin pihalla, niin ainakin kameleilla pääsee ratsastamaan:O)
      Detur on varmastikin niitä halvempia matkanjärjestäjiä mutta lennot ovat tunisialaisella koneella, jossa ei huomioida lapsia niinkuin Finnairin koneessa, siksi suosittelen esim Tjäreborgin toimistoa. Samara hotelli on yksi varteenotettava hotelli sijaintinsa puolesta (lähellä keskustaa) , sekä lapsia ajatellen hotellista löytyy myös sisäuima-allas sekä huoneistoja että voi itsekin kokkailla. Vaihtoehtoja hotelleissa on paljon, riippuu siitä mikä teillä kriteerinä, hinta vai laatu va sijainti vai??

      • Detur&Tjäreborg :)

        Yhtä hyviä matkanjärjestäjiä.

        Finnairin lomalennoilla ei lapsia huomioida yhtään enempää kuin Deturin lennoillakaan,lähtöajat on vaan paljon inhimillisemmät ja Deturilla on kohteessa Oppaat,siis Oppaat jotka todellakin palvelevat ja auttavat,ammattiaan arvostavia immeisiä :))


      • koettu paremmaksi
        Detur&Tjäreborg :) kirjoitti:

        Yhtä hyviä matkanjärjestäjiä.

        Finnairin lomalennoilla ei lapsia huomioida yhtään enempää kuin Deturin lennoillakaan,lähtöajat on vaan paljon inhimillisemmät ja Deturilla on kohteessa Oppaat,siis Oppaat jotka todellakin palvelevat ja auttavat,ammattiaan arvostavia immeisiä :))

        Olen käyttänyt molempia lentoyhtiöitä Tunisian matkoillani sekä Nouvelairia että Finnairia, ja Finnairilla on esimerkiksi jaettu ruoka ENSIN pienille lapsille, sen jälkeen vasta aikuisille. Todella nerokas keksintö, helpottaa kummasti monellakin tapaa lentomatkaa pienten lasten kanssa, toiseksi Finnairin koneessa on aina jaettu jonkinlainen puuhapaketti lapsille, joka myös hieno juttu.


      • Nouvelairista :)
        koettu paremmaksi kirjoitti:

        Olen käyttänyt molempia lentoyhtiöitä Tunisian matkoillani sekä Nouvelairia että Finnairia, ja Finnairilla on esimerkiksi jaettu ruoka ENSIN pienille lapsille, sen jälkeen vasta aikuisille. Todella nerokas keksintö, helpottaa kummasti monellakin tapaa lentomatkaa pienten lasten kanssa, toiseksi Finnairin koneessa on aina jaettu jonkinlainen puuhapaketti lapsille, joka myös hieno juttu.

        Heidän lennoillaan on myös puuhapaketteja lapsille,lentoemot todella ystävällisiä,ruokahan jaetaan automaattisesti ensin lapsille (kuuluu kaikkien yhtiöiden faktaan ) :)

        Ja kun täällä joku kirjoitti Tunisialaisten rakastavan lapsia,se on totta se, ja sama koskee Nouvelairin lennoilla,emot on melkein aina Tunisialaisia :)

        Samapa tuo mitä yhtiötä käyttää,pääasia että lomalla on hauskaa!!!

        t:
        Finskin palkkalistoilla oleva ;))


    • Tunisiaan-haaveileva

      ... kohde lapsiperheille.
      Olemme olleet lähiaikoina 3 kertaa lasten kanssa. Nuorin 6 vuotta.
      Hammametin hotelli Mediterannée on paras lapsille, mutta Hammamet muuten hiljainen paikka. Sousse vaatii vähän totuttelua lasten kanssa. Ollaan jopa matkustettu pitkiä matkoja eikä ongelmia ollut. Paikallisilla kulkuvälineillä.

      Hotelli Kanta myös siisti, voin suositella, mutta ei niin hyvä lapsia ajatellen.
      Eläintarhassa kannattaa käydä, mutta ei sateisena päivänä.

      Tässä linkkejä mistä saatte lisää tietoa:
      http://www.nomarmiteintunisia.co.uk/index.htm
      http://www.tunisia.nu/index.php?lang=3
      http://www.hotel-kanta.com/
      http://www.world-travel-photos.com/routard-paysnonvisites-liste-134-312-fi-afrikka-tunisia-tunis.html
      http://www.hotel-mediterranee-tunisia.com/en/presentation/leisure.htm
      http://global.finland.fi/public/default.aspx?nodeid=33899&culture=fi-FI&contentlan=1
      http://formin.finland.fi/Public/Print.aspx?contentid=68622&nodeid=15735&culture=fi-FI&contentlan=1


      Ollaan oltu vuoden sisällä 2 kertaa Tjäreborgin matkalla ja kerran Aurinkomatkojen. Aurinkomatkat oli syvältä. Huoneet eivät vastanneet luvattuja. Hotelli oli huonompi mitä kerrottiin eli Tjäreborg on kalliimpi, mutta heillä oppaat ja kaikki palvelut paljon parempia ja lupaukset pidetään. Tämän saman asian olen kokenut monessa muussa kohteessa.

      Itse lennän aina Finnairilla, vähän huonoja kokemuksia muista lentoyhtiöistä nuoruudesta ennen lapsia.

      Tunisia ei tietenkään ole kuten muut rantakohteet eli ei rinnat paljaana aurinkoa edes hotellin altaalta, tai humalassa esiintymistä tai muuten huonoa käytöstä.
      Ovat todella kohteliaita, ovat näet viisaista, koska turistit tuovat rahaa.
      Jos olet kohtelias henkilökunnalle hotellissa niin voi saada paljon parempaa palvelua kuin muut ei niin hyväkäytöksiset asiakkaat tai jotain extraa.

      Kauppiaat aika agressiivia mutta kun näyttelee ettei kiinnosta tai ei ymmärrä kieltä niin saa olla rauhassa. Varkaita ei hotelleissa ainakaan ole meidän tarvinnut pelätä. Hotelliin eivät ulkopuoliset vartioinnin vuoksi pääse.

      Pukeutumiseen kannattaa tutustua myös ja noudattaa sitä.
      Huivipakkoa ei ole, mutta topit eivät tai minihameet todellakaan kuulu hotellin ulkopuolelle.
      Kaikesta ns. vanhoillisista tavoista huolimatta paljon parempi paikka kuin moni Euroopan kohde, Israel, Turkki, Espanja, Kanariansaaret tai Rodos tai mikä tahansa ns. turistikohde mikä täynnä kännisiä örveltäjiä.
      Suosittelen siis lämpimästi.
      "Huokaus"....pitää kait varata taas uusi matka itsekin:)

      • Marhaba fani

        Sinne kannattaa mennä lasten kanssa!!!!


      • jätän väliin kyllä kyseisen hotellin
        Marhaba fani kirjoitti:

        Sinne kannattaa mennä lasten kanssa!!!!

        Kyseistä hotellista (Marhaba) tänä keväänä salmonella.... koko hotellista varmaan puolet oli sairaana....


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      152
      3350
    2. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      86
      2257
    3. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      10
      2227
    4. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      13
      1928
    5. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      78
      1910
    6. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      25
      1899
    7. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      30
      1798
    8. Jos voisit kysyä

      Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?
      Ikävä
      156
      1753
    9. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      18
      1552
    10. Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun

      Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill
      Apua aloittelijalle
      8
      1344
    Aihe