Ylitäyttösuojan resetointi

epMac

Miten saadaan resetoitua astiapesukoneen ylitäyttösuoja? Pesukoneeni on UPO D610. Pitäis saada tiskit tiskattua.

19

17773

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kutsu huolto paikalle

      joka muuttaa koneen vedenoton aikaohjatuksi.

    • piirikortille

      käyttäen näppäinyhdistelmiä. Monikaan huoltoliike ei saa tai halua antaa tätä tietoa.
      Enkä valitettavasti saa minäkään (.

      • Anonyymi

        START tai START ja PROGRAM paina 10 sek. Tietäjät tietää.


    • Upo mullakin

      Veden voi kaataa takanurkan kautta ulos jos lattia sen kestää tai sitten irrottamalla koneen takaa alhaalta pelti joka on neljällä torx-ruuvilla kiinni ja päästää imuroimaan tai pyyhkimään pohjan kuivaksi.

      Koneen pitäisi lähteä käyntiin normaalisti kun pohja on kuiva.

      • teuvorusina

        Kiitos. Tuo autto. Omasta UPO D603 koneesta otin tuolla tappaa vedet pois niin pelitti taas normaalisti. Ja minä kun meinasin jo soittaa huoltomiehen...


      • UPOttaja
        teuvorusina kirjoitti:

        Kiitos. Tuo autto. Omasta UPO D603 koneesta otin tuolla tappaa vedet pois niin pelitti taas normaalisti. Ja minä kun meinasin jo soittaa huoltomiehen...

        Toimi muuten upo D710 mallissakin tuo sama kikka. Kone toimii taas loistavasti. Kiitokset alkuperäiselle postaajalle. Säästyi rahaa makkaraan ja kaljaan kun ei tarvinnut huoltomiestä soitella.


      • askopesukoneessa

        (kuukauden vanha)toimi sama takanurkankallistuskikka. Kiitos. Meillä viemärin putki meni tukkoon ja lopulta viemärin autessa vedet lurahtivat astianpesukoneeseen ja sillä seurauksella, että ylivuotosuoja aktivoitui.


      • Säästinrahat

        Kiitos vinkistä! Pelasti meidätkin, UPO D 80D.


      • Säästinvaivan

        Kiitos vinkistä! Jälleen yksi pelastus.


      • Päivää_ennen_juhlia_huh

        Kiitos vinkistä täältäkin !
        Viemäri meni tukkoon, jolloin tiskikone pumppasi veden ylös tiskialtaisiin. Pumppu jäi surisemaan ja kone ei reagoinut näppäimiin. Pistorasiaa irrottaessa vesi valui takaisin koneeseen ja täytti koneen pohjalevyssä olevan ylivuotoaltaan, jolloin ylivuotosuoja aktivoitui.

        Takalevy irti ja altaan tyhjennys yllä olevan ohjeen mukaisesti. Kuivumisen jälkeen toimii taas ;-)


      • Anonyymi
        askopesukoneessa kirjoitti:

        (kuukauden vanha)toimi sama takanurkankallistuskikka. Kiitos. Meillä viemärin putki meni tukkoon ja lopulta viemärin autessa vedet lurahtivat astianpesukoneeseen ja sillä seurauksella, että ylivuotosuoja aktivoitui.

        D 610 koneella tuo keikka toimi myös. Kiitos!


      • Joo perskuta rallaa, en ois kyl tätä uskonu. Mutta nyt se on uskottava kun kone taas rokkaa😎👌


    • oseb

      Jokin syyhän siihen on, että vesi mennyt alapohjaan... eikös... Kannattaa seurailla meneekö tulvasuoja uudestaan päälle. Silloin jossain vuoto.

    • Poistoliitäntä auki

      No ei vuotoja, vaan yleensä poistoletku tukossa sen verran, että ei aikaohjattu veden poistopumppaus ehdi kaikkea vettä poistamaan koneesta ja kun uutta otetaan normisti sisään, niin ylivuotoputken kautta vettä lorahtaa sitten sille vuototasolle ja anturille.

    • peksu5

      Sama ongelma. ,ylitäyttösuoja lauennut ja hurina lakkaa vasta, kun vetää johdon irti seinästä. Virhekoodi kakkonen välkkyy ja kone UPO. Huoltomies kävi kuivaamassa koneen takaosasta ylimääräiset vedet ja laskutti reilun satasen.

      Syynä vuotoon oli kuulemma käyttämäni Fairy-merkkiset muoviset pesupallerot. Vaahtoavat liikaa ja kone tukkeutuu. Vaihdoin Finishin vastaavaan aineeseen ja ongelma katosi.

      Jos vielä tapahtuu samat, kuivaan itse ja säästän...

      • Anonyymi

        Sama vika korjaantui täälläkin pesuaineen vaihdolla.
        Fairy Platinum aiheutti UPO koneessa sen, että vaahtoa syntyi liikaa, jota koneen pumppu yritti turhaan poistaa, joka laukaisi "tulvatilanteen", koneen mielestä.
        Pari päivää töpseli pois, niin että kone sai kuivua rauhassa. Tämän jälkeen pelkkä huuhtelu, jonka jälkeen pesuaineen vaihto.
        Googlen mukaan aika yleinen ongelma kyseisellä pesuainemerkillä. Ei sovi kaikkiin koneisiin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sama vika korjaantui täälläkin pesuaineen vaihdolla.
        Fairy Platinum aiheutti UPO koneessa sen, että vaahtoa syntyi liikaa, jota koneen pumppu yritti turhaan poistaa, joka laukaisi "tulvatilanteen", koneen mielestä.
        Pari päivää töpseli pois, niin että kone sai kuivua rauhassa. Tämän jälkeen pelkkä huuhtelu, jonka jälkeen pesuaineen vaihto.
        Googlen mukaan aika yleinen ongelma kyseisellä pesuainemerkillä. Ei sovi kaikkiin koneisiin.

        Meillä sama juttu, piti vaihtaa matalavaahtoinen pesuaine.


    • Anonyymi

      missä viipyy 603 pesukoneen manuaali koskettimien käyttö ohje

    • Anonyymi

      Kerta kaikkiaan huippua!!! Mekin tehtiin tämä miehen kanssa ja astianpesukone toimii taas!!! Kiitos kiitos kiitos neuvonantajalle <3 Upon tuki luki ohjekirjasta saman minkä mekin. Ei mitään hyötyä. Saatiin perua huoltomies 💪🏼👌🏼

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      118
      4359
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      151
      3704
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      101
      3478
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      39
      2839
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      132
      1758
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      37
      1575
    7. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      15
      1217
    8. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1194
    9. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1154
    10. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1140
    Aihe