Pikakurssi painotöiden tekemiseen?

Kun pääsis alkuun

Mistä saisi maalaisjärjelle sopivaa tietoa ja neuvoja pienten painotöiden tekemiseen kuten miten valmistaa painotalolle painovalmis pdf-tiedosto jne?

Tuttuja ei moiset kiinnosta, kansalaisopisto ei näillä nurkilla kursseja järjestä, kirjoista yksin opiskelu ei juuri tuota tulosta... eli onko esim. netissä olemassa mitään etäkursseja tai järjestetäänkö jossakin viikonloppukursseja aiheen tiimoilta?

Tiedän, että nopeasti ei hyvää tule, mutta oppisinpahan edes jotakin. Lähinnä harrastuksena tekisin...

6

818

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on ainakin ollut

      Siis Kiljavan Opistolla joskus kyseisiä kursseja on ollut, mutta ei ne ilmaisia ole, ja varsinkin ohjelmat joita tarvitset ne maksaa.)

    • 23-vuotta alalla

      Hanki pohjakoulutus kaikista tekniikoista ja materiaaleista. Ne vaativat erilaiset työtavat. Teen ko. asioiden parissa työtä noin 10-vuotta, niin saat näkemyksen kokonaisuudesta. Opiskele joka vuosi pari kuukautta, jotta ammattitaito pysyy alan kehityksen mukana.

    • .,..-

      Noh, kolleega tuossa jo kertoikin olennaisimmat. Ite ollut tli 25 vuotta hommissa ja ainapa tässä jotain kurssia on käytävä. Siirin mullistus oli aikanaan kun tuli tietokoneet, mutta onneksi tuli oltua alalla ennen sitä, on perusteet tiedossa.

      Sä olet loistoasiakas mille tahansa painolle. Hinnat on kovin kilpailtuja, mutta kun aineistot ovat päin persettä, saa kivasti samaan hommaan ympättyä reilusti tuntitöitä, kun pahimmillaan kaikki pitää tehdä uusiksi-

      Selvitä yksi asia. Painovalmis materiaali. Sen kun saat joskus tehtyä, olet päässyt alkuun.

    • Janne Ansaharju

      Ehkä tämän jo tiesitkin, mutta laitan nyt kuitenkin:

      PDF-tiedostot yleensä tuotetaan jollain taitto- tai kuvankäsittelyohjelmalla. Avoimen lähdekoodin (ilmaisia) ohjelmia ovat mm. Inkscape (vertorigrafiikkaa), GIMP (kuvankäsittely) ja Scribus (taitto-ohjelma).

      Alkuperäisestä työtiedostosta tulostetaan PDF-tiedosto sopivin asetuksin. Asetuksia voi yleensä kysyä painosta ja hyvin palvelevilla painoilla on ohjeet nettisivuillaan.

      Kannattaa olla yhteydessä painoon jo suunnitteluvaiheessa. Se säästää vaivaa niin sinulta kuin painoltakin.

      Niin ja aika oleellinen tieto on tulostetaanko työ vai painetaanko se.

      * * *
      http://www.ansaharju.net

      • joopa joo

        "PDF-tiedostot yleensä tuotetaan jollain taitto- tai kuvankäsittelyohjelmalla."
        huh, huh....


    • Asioista taatusti tietävä

      nainen niin mitä saan vastapalveluksi opetuksesta?

      Pikap_not?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      172
      6213
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      147
      1724
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1518
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1270
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      46
      932
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      29
      860
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      97
      846
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      799
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      226
      752
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      749
    Aihe