nivel naksuu?

Jos renkaan nivel naksuu niin meneekö se jossain baiheessa niin paskaksi että autolla ei voi ajaa tms?
103954
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

tarkoittaa alustan tai akseliston niveliä? Autonrenkaassa ei niveliä ole, on vain kumiseoksia ja teräskudoksia.

Mutta vastaus kysymykseesi: kyllä. Pallonivel väljistyy ajan mittaan ja itse pallo tulee kupista ulos kun tunnit ovat täynnä. Kuminivel eli pusla kuluu väljäksi, hajoaa lopulta jolloin teräs on terästä vasten. Jossain vaiheessa toinen niistä antaa periksi. Naputtava vetonivel ampuu kuulat pihalle sitten kun naputusta on kuunneltu tarpeeksi. Yhteistä näillä kaikilla on se, että kun vaihdatat kuluneen osan ajoissa, vaihtoajankohdan määräät sinä. Jos päästät esim laakerin niin loppuun että se sylkee kuulat mäkeen, korjausajankohdan määrää auto. Ja kyyti pajalle tapahtunee toisen auton kyydillä.

Äänestä
  • Mitä tehdä kun kuskinpuolen etupyörästä kuuluu napsahduksia liikkeelle lähdössä?vika tuli heti kun vaihdoin kesä renkaat ja pultit on kiriällä???

    Äänestä

mahdat tarkoittaa jos kyseessä on vetonivel niin matka katkeeaa kyllä aika nopeesti

Äänestä
  • En autoista tiedä juurikaan ja joku nivel sieltä renkaan seudulta pitää ääntä.

    Äänestä

  • minä... kirjoitti:

    En autoista tiedä juurikaan ja joku nivel sieltä renkaan seudulta pitää ääntä.

    Kyseessä on vetonivel.
    Kuinka kauan arviolta kestää ennen kuin menee paskaksi? km ?

    Äänestä

  • ............ kirjoitti:

    Kyseessä on vetonivel.
    Kuinka kauan arviolta kestää ennen kuin menee paskaksi? km ?

    "Baiheessa", neropatti?

    Äänestä

  • ...... kirjoitti:

    "Baiheessa", neropatti?

    Se baiheessa tarkoittaa varmaan vaiheessa. Et ole ilmeisesti käynyt vielä peruskoulua loppuun, kun et hallitse tulkitsemistaitoja... Neropatti.

    Äänestä

  • ............ kirjoitti:

    Kyseessä on vetonivel.
    Kuinka kauan arviolta kestää ennen kuin menee paskaksi? km ?

    suoraan ajettaessa ääntää on aika vaihtaa uusi nivel.

    Äänestä

Kyseessä lienee vetonivel.
Kyllä tuolla vielä ajaa kunhan puhdistat nivelen, rasvaat ja teet suojakumin päälle.
Vaihto olisi kaikkein paras.

Äänestä

Pyörän laakeri alkaa yleensä ääntää ensin mutkissa vetonivelestä voi kuulua kolahdus tai naksahdus liikkeelle lähdettäessä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tiedoton... kirjoitti:

Jos renkaan nivel naksuu niin meneekö se jossain baiheessa niin paskaksi että autolla ei voi ajaa tms?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu