Kalium.

Miten voisin saada kaliumiarvoni nousemaan verikokeiden ajaksi? mitä pitäisi syödä et kalium nousisi? (mahdollisimman kevyttä, vähäkalorista, mielellään) Riittääkö se nostamaan kaliumia, jos ei oksenna, muttei syökkään ja juo paljon vettä? Kiltit, auttakaa. En halua joutua takas osastolle :(
4648
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Banaanissa ja tomaatissa on paljon kaliumia. Itsellänikin on kalium alhainen ja syön näitä paljon.

Äänestä

Kannattaa käydä ostaa apteekista kaliumlisää.Sitä saa ilman reseptii.Itse käytän päivittäin,koska en muuten varmaankaan pysyis hengissä ilman sitä. Jäävuorisalaatissa on aika hyvin,samoin porkkanoissa ja kaaleissa on kaliumia. Kaikista eniten on kuitenkin kuivatuissa luumuissa.On toki maitotuotteissa,broilerissa,sekä ihanneksissa,popcorneissa ym,mut ei läheskään niin paljon kuin noissa mun luetelluissa.Kaliumlisää sun kandee käydä tosiaan ostaa,saa sekä tabletteina että nesteenä.Nestemuoto imeytyy elimistöön nopeammin...Jos ei oksenna,mut ei syö ja juo vettä,niin ei todellakaan riitä,kaliumarvotei nouse ellei syö kaliumpitoista ruokaa,mut parhaiten nousee tosiaan niillä kaliumlisillä!

Äänestä
  • osmosal on hyvä. sitä käytetään esim vatsataudissa ja ripulissa. se on oraaliliuos ja sama mitä sairaalassa tiputtavat. sisältää nimen omaan kaliumia ja natriumia.

    Mutta täytyy myöntää ettei mulla ole caraa ostaa sitä kun sre maksaa n 12e.. juon noin yhden pussillisen viikossa joksus kaksi, ettei kalium mene liian ylös. yks pakkaus siältää kaks pussia. ja huom!! sitä EI saa sekottaa suoraa mehuun tai limuun, vaan se on EKA laitettava veteen, OHJEEN mukaan ja sitten vedellä laimennettuna sen voi vasta sekoittaa johonkin esim light kokiskeen niin ei maistu niin pahalta.

    Ja mulla just romahti kalium kun en tota jaksanut käydä ostamassa.. terkkarissa aamulla tasan 3 (alaraja 3.3, ei siis paha) ja sairaalaan lähetti lääkäri. en tippaan halunnu ja söin kolme twix suklaa patukkaa ennen ku nmenin sairaalaan, niin siellä kun mittas arvot uudestaan ennen ku meinas laittaa tipan, ni kalium 3.7!! uskomatonta, mutta tuolla 3:lla suklaapatukalla ne nous.. mutta kaloreitahan tuli!! osmosal on kalliimpi, mutta kaloriton vaihtoehto ;)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pitää saada nostettua. kirjoitti:

Miten voisin saada kaliumiarvoni nousemaan verikokeiden ajaksi? mitä pitäisi syödä et kalium nousisi? (mahdollisimman kevyttä, vähäkalorista, mielellään) Riittääkö se nostamaan kaliumia, jos ei oksenna, muttei syökkään ja juo paljon vettä? Kiltit, auttakaa. En halua joutua takas osastolle :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu