Mitä ootte käyttäny raudanpuutteeseen? Obsidan vai joku muu valmiste?
Raudanpuute
mikä valmiste?
7384
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
tällä hetkellä, eka oli retafer mut veti mahan heti lääkkeen oton jälkeen löysäks niin jouduin vaihtaan, viikossa oli hb laskenut 119:sta 109:ään..
Floradix, saa apteekista about 32€ / 500 ml, nettikaupasta puolet halvemmalla. Nestemäinen luontaistuote, pahan makuinen mutta toimiva.
Itselläni ei hg noussut Obsidanilla eikä retaferilla, mutta floradixilla yhdessä retaferin kanssa on noussut sen verran ettei muihin toimenpiteisiin tarvii ryhtyä. No ei se ole kuin 110, mut kuulemma aivan passelin viikolla 31.
sanoi et näitä luontaistuote-juttuja pitäis välttää raskaana ollessa. Tässä tuotteessa on kuulemma rautaa niin vähän eikä tiedetä mikä muiden aineiden vaikutus sikiöön on, kun siinä on paljon kaikkia luontaisjuttuja. itse kyllä käytin ekassa raskaudessa tätä, mutta nyt ei enää määrätty.
Mulle ei muuten taas käynyt Obsidan eikä Retafer, joten testasin Floradixia ja ei ole muuta kuin hyvää sanottavaa. Ei tule ongelmia vatsan kanssa ja nyt on hb jopa 114. Kävi jo todella alhaisissa lukemissa. Floradix käy myös raskaana oleville, joten siitä ei tarvitse olla huolissaan, vaikka onkin luontaistuote.
koska siinä on raudan lisäksi marjoista ym. peräisin olevia vitamiineja, ei a-vitamiinia, eikö sisällä myöskään alkoholia. Mulle taas terkkari, vieläpä yksityisellä, itse suositteli tätä tuotetta, ja sanoi että voi huoletta käyttää. Yleensä luontaistuotteita tulis välttää, mutta ei kai ne suosittelis jos siitä haittaa olisi. Ja muissa rautavalmisteissahan ei varmaan ole mitään muuta kun puhdasta rautaa.. Mä kyllä suosittelen, jos haluaa saada hg:n nousemaan; nestemäinen imeytyy paremmin.
Maltofer-tipoilla ei noussut, otin kai liian vähän. Nyt samaa tabletteina tuhdinpi annos. Kallista on. Saa nähdä miten on noussut syyskuun alussa.
..obsidan käytössä.Ei aiheuta mitään, mutta ei nosta kyllä hemoglobiiniakaan..ei edes max. annos.Neuvolassa meinattiin että minulla ei vain se rauta meinaa imeytyä, ja siinä sitten mietittiin että tuleekohan lapsesta joku teräsihminen kun rautaa niin paljon vie ;) .
Mutta siis...tuo obsidan on pitänyt sen raudan nyt juuri ja juuri siinä rajoilla, ettei tarvitse mitään erikoisia juttuja.