kahdesta tv:stä perästä liitokset heiluu, varovaisesta käsittelystä huolimatta (vain muutamia kertoja irrotettu). Pölynimuri hipaisee johtoja niin johan saat tutkia taas mistä laittesta kosketusherkkä scart on heilahtanut. On kullattuja liittimiä sun muita mitä myyjät ovat kaupanneet mutta ei pelaa ranskalainen keksintö.
Scartin liittimen ongelmat
kokemuksia?
9355
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Joku niitä johtoja ja liittimiä on vaan väännellyt urakalla, kun kerran väljiksi ovat menneet. Kuulustele kaikkia, jotka ovat käyneet lähelläkään tv:täsi. Äläkä imuroi enää.
Scart ei tässä suhteessa mikään paras liitin ole, onneksi nykyään on vaihtoehtoja. Itselläni on televisioon kytkettynä vahvistimen kautta 7 eri laitetta, 4 HDMI:llä ja kolme komponentilla. Scartteihin en ole kahteen vuoteen enää sekaantunut.
jollain HDMI:llä tulosignaalit kun nuo on vain yksisuuntaisia..
Ei se HDMI:n yksisuuntaisuus paljoa haittaa, koska tallentava DVD-laite syö vain analogista signaalia ja HDMI on tarkoitettu vain ja ainoastaan digitaalisen signaalin siirtoon. Scartia tai jotain muuta analogisen signaalin siirtoon käytettävää liitäntää (esim. RCA) on käytettävä joka tapauksessa
HDMI:tä ei siis voi mitenkään kutsua scartin suoranaiseksi vaihtoehdoksi. Se on seuraavan sukupolven digitaalinen liitäntä ja tietenkin sitä kannattaa käyttää, jos laitteet sen sallivat, mutta niiden laitteidenkin on tässä tapauksessa oltava iak tuoreita. Sitä paitsi SD-rtasoiseslla materiaalilla HDMI:n tuoma parannus kuvan laatuun on useimiten enemmänkin katsojan korvien välissä kuin silmin nähtävissä.
Kun puhutaan HD-tasoisesta kuvasta, onjkin asia ihan toinen.
Puhuin nykyajasta, johon DVD-aihioiden kanssa sählääminen ei mielestäni enää kuulu. Puhumattakaan mistään purkkaviritelmistä, joissa tallentimeen kytketään vielä erillinen kuvanlähde... Tallentava digiboksi on käytettävyydeltään aivan eri luokkaa, muuta ei tarvita. Jos joskus sattuisi tulemaan joku käsittämätön tarve varastoida TV-ohjelmia DVD:lle, niin voihan ne boksilta siirtää koneelle ja polttaa sillä, mutta ei ole tällaista tarvetta vielä tullut eteen.
Kyllä toisissa tallentavissa DVD-soittimissa on myös DVI-sisääntulo, eli ne syövät digitaalista signaalia.
se sama tumpelo joka on pitkin S24:ää juossut valittelemassa dvd- ja cd-polttoa ja jopa käskenyt muita luopumaan niistä niin voit kattoo hei peiliin, mitä olet niin tumpelo että onnistut ryssimään kaiken. Dvd on ja pysyy. Tallentavalla digiboksilla ei paljoa tehdä silloin kun sen kovo rikkoontuu tai tulee täyteen, eikä myöskään silloinkaan kun pitäis ottaa ne suosikit mökille mukaan.
viimeksi joskus kolme vuotta sitten, sen jälkeen en ole nähnyt tarvetta polttaa mitään enkä myöskään valittaa toisten polttamisista, mun puolesta kukin voi tallennuksensa tehdä vaikka videokaseteille ellei käytännöllisyys kiinnosta.
Itse käytän tallennukseen digiboksia koska se on ylivoimaisesti helpointa ja kätevintä. Olen säätänyt tallennukset poistumaan automaattisesti kolmen viikon ikäisinä (jos ei siinä ajassa ole tullut ohjelmaa katsottua, niin katsomatta se jääkin) joten levy ei tule täyteen vaikka tallennan kaiken vähänkin kiinnostavan, ja jos haluan mitä tahansa dataa kuljettaa mukana johonkin niin se onnistuu muistikortilla (tai jos ei määränpäässä ole laitetta joka osaa muistikorttia lukea, niin läppärillä).
Blu-ray ehtii ehkä vielä leffakäytössä korvata DVD:n, mutta muuten optisten medioiden aika on pian ohi. Mitä tulevaisuudessa muka tekee formaatilla, joka on fyysisesti iso, herkästi vahingoittuva, erittäin epäkäytännöllinen ja hidas käsitellä (tallentaa ja toistaa) ja jolle mahtuu vain yksi leffa huonolaatuisena, kun kohta yhtä tilavan muistikortin saa jokseenkin samaan hintaan?
Ensinnäkin ne sopii leffamedianakin edelleen niille joita ei HD-hömpötys kiinnosta.
Toisekseen ne on oivia varmuuskopiointivälineitä.
Kolmanneksi ovat oivia softan jakeluvälineitä.
Neljänneksi, niillä on paras keino jakaa esim. käyttöjärjestelmiä koska jokainen kone osaa buutata optiselta medialta, kaikki ei niinkään flasheilta.
Mikään kovalevy tai flash-muisti ei ole ylivertainen, mekaaniset kovalevyt rikkoontuu herkästi. Flash-muistit taas eivät ikuisesti säilytä ja nekin kuluu.
Että josko ei kuitenkaan tuomita optista mediaa kuolemaan, sille on paikkansa tulevaisuudessakin.
Jokainen saa toki käyttää mitä haluaa mutta ei pidä pakottaa muita luopumaan jostain hyväksi kokemastaan.
Niin ja kun kohtelee niitä optisia levyjä hyvin, niin eivät ne rikkoonnu.