Laguna vai Espace

Joskus kuljetuksiakin

Kumpi olisi parempi (helppohoitoisempi): ekakoppainen farmari-Laguna (2001 saakka) vai varhaisemmat Espacet (1997 saakka)? Ja millä moottorilla?

Henk.koht. olen kyllä kiinnostunut enempi Espacesta, koska olen kuullut ja täältäkin lukenut paljon Lagunan vioista.

2

353

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • se on

      On totta että Lagunan vioista kirjoitellaan enemmän.

      Espacesta kirjoitetaan ja kuuleekin negatiivista huomattavasti vähemmän.
      Eikä tuo ole tainnut roikkua näilläkin sivustoilla julkaistuissa relluille negatiivisissa tilastoissa viimeisenä. Josko ollut listoilla sitten ollenkaan ?
      Jotenka parjaukselta tämän mallin osalta säästyy selkeämmin.

      Koneeksi kannattaa valita varmaan isoin, jaksaa paremmin liikuttaa koria sekä kuormaa. Tuleehan ajosta silloin leppoosampaa.

      • Joskus kuljetuksiakin

        Espacesta ei löydy palstoilla puhetta. Itse olen katsonut vain honestjohn-sivustoa, jossa vanha Espace saa kolme tähteä, Laguna kaksi, mutta Espacenkin kohdalle kirjoitettu, että paljon sähkö ja mekaanisia vikoja, sekä polkimien ja istuma-asennon sopimattomuus ja sen aiheuttamat jalkasäryt. Mutta jotain kokemuksia olisi kiva lukea, ja itse olen etsimässä juuri noita vanhempia malleja 1990-luvun I puoliskolta, joten ne taitaa olla jo aika loppuun ajettuja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      246
      9289
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      134
      7625
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      149
      5211
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      149
      4897
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      50
      4613
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      98
      4312
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      125
      4143
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      165
      1896
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1679
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      277
      1532
    Aihe