Putsailin ja rasvailin tuossa starttimoottorin. Tallista löytynyt oikeen muuta rasvaa kuin Shellin Retinax HDX 2:sta, laitoin sitten sitä ohuelti. No viksuna sitten vasta kun startti ähelletty autoon kiinni, ajattelin katsella netistä tuon rasvan ominaisuuksia ja PRKL... lämpötilakestävyys oli alkaen -10 asteesta. Onkohan tuo startti nyt sitten ihan jumissa kovemmilla pakkasilla, pitääkö hakee jotain toista rasvaa ja taas uusiks koko homma...
Starttimoottori
5
1411
Vastaukset
- starttiin??
mihin sä sitä rasvaa oikein laitoit?
- Prkll
Niihin pieniin hammasrattaisiin ja siihen solenoidin jousitettuun kuparisylinteriin ja vipusysteemiin. Eikö sinne muka rasvaa sitten saa laittaa? Kun melkeen jokapaikassa missä kysellään starttiongelmista neuvotaan putsaamaan ja RASVAAMAAN startti.
- starttiin.
Prkll kirjoitti:
Niihin pieniin hammasrattaisiin ja siihen solenoidin jousitettuun kuparisylinteriin ja vipusysteemiin. Eikö sinne muka rasvaa sitten saa laittaa? Kun melkeen jokapaikassa missä kysellään starttiongelmista neuvotaan putsaamaan ja RASVAAMAAN startti.
No hammasrattaan rasvauksesta ei ole haittaa vaikka se öljy hyhmäisikin, on siellä sellaiset voimat kyseessä.
Mutta jos menit kerran solenoidin sylinterin rasvaamaan, niin kohta alkaa ongelmat.
Solenoidin sylinterin kehän pitää olla kuiva ja puhdas. Rasva kerää kaiken epäpuhtauden itseensä ja jumittaa solenoidin. - Prkll
starttiin. kirjoitti:
No hammasrattaan rasvauksesta ei ole haittaa vaikka se öljy hyhmäisikin, on siellä sellaiset voimat kyseessä.
Mutta jos menit kerran solenoidin sylinterin rasvaamaan, niin kohta alkaa ongelmat.
Solenoidin sylinterin kehän pitää olla kuiva ja puhdas. Rasva kerää kaiken epäpuhtauden itseensä ja jumittaa solenoidin.Ei sitten muutakun startti taas irti ja rasvat veke. Niinhän se tietysti on kun järjen ottaa käteen, ettei pölyyntyviä paikkoja kannata rasvata ja ainut minne se pöly ei pääse on sen startin vaihteiston hammasrattaat.
TOYOTA URBAN CRUISER
Startti moottori meni rikki !
Tyttäreni kertoi sen startanneen usein liian pitkään vaikka kone jo kävi ja startti huusi kuolemaa.
Vaihdoin autoon uuden startin.
Tilanne jatkui edelleen samanlaisena siis startti päällä liian kauan.
Vaihdoin uuden starttireleen.
Irroitin virtalukon pohjan ja puhdistin.
Ostin uuden akun.
Huomasin että kun virta-avaimesta käyttää vaan hetken startti osaa normaalisti startata niin pitkään kuin tarvitaan ja lopettaa starttaamisen.
Väärässä startissa se jatkaa jonkun vakio ajan (n. 5-10 sekuntia) ja starttaa liian pitkään (Startti huutaa kun moottori käy jo)
Mittasin starttireleen veto käämiltä ja havaitsin sinne tulevan jännitteen liian pitkään startin aikana.( Siis ohjausyksiköltä tulee tieto startata edelleen)
Vikakoodeissa ei näy mitään.
Nyt kysyisinkin mikä on se tieto (anturi) mistä ohjausyksikkö tietää (päättelee) milloin startti on lopetettava kun moottori on käynnistynyt.
Kiitollisena odotan vastausta ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191682
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991498Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy37943Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29879Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38831Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50796Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43758Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37740Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56738Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37720