huippuimurista

Onko kellään kokemuksia huippuimurista tulisijan vedon parantajana?

Leivinuuni vetää suht vaisusti ja yhtenä vaihtoehtona on harkittu huippuimurin hankkimista.

-Auttaako imuri huomattavasti vetoon
-Mitä haittaa imurin käytöstä on
-Missä hintaluokassa imurit liikkuvat

Suuret kiitokset asiantuntevista vastauksista.
8355
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

siihen huippuimuria voi käyttää. Sehän on muovia ja eikös palokaasut ole melkoisen lämpöisiä. Siihenhän löytyy ihan omia savukaasuimureita. Googleta niin tiedot löytyvät.

Äänestä
  • Kiitos, täytyypä perehtyä aiheeseen.

    Äänestä

Onko kyse teollisesti valmistetusta leivinuunista vai muurarin tekemästä?

Entä minkälainen ilmanvaihto talossa on?

Itselläni on ns. valmistakka ja se vetää todella hyvin lämpimänä. Mutta kun takka on pitkään käyttämättä, niin sytyttäessä se voi vetää vähän huonosti ja auttaa jos avaa takkahuoneen ikkuknan syttymisen ajaksi.

Oma takkani voi savuttaa sytyttämisvaiheessa myös, jos kettiön leisikupu huutaa täysillä.

Savukaasuimurilla ongelmasi ratkeaa varmasti, mutta voi olla että kevyempikin toimintamallin muutos riittää.

Äänestä
  • Kyse on ihan muurarin tekemästä tiilileivinuunista. Veto tuntuu olevan jatkuvasti tasaisen huono. Kyllä savut pihalle menevät, mutta aika kituliaasti palaa kaikkien tuuletusaukkojenkin ollessa auki. Ja kun luukun avaa pölläyttää se aina tuhdit savut sisälle.

    Savukaasuimuri kieltämättä houkuttaisi.

    Äänestä

  • Johan on. kirjoitti:

    Kyse on ihan muurarin tekemästä tiilileivinuunista. Veto tuntuu olevan jatkuvasti tasaisen huono. Kyllä savut pihalle menevät, mutta aika kituliaasti palaa kaikkien tuuletusaukkojenkin ollessa auki. Ja kun luukun avaa pölläyttää se aina tuhdit savut sisälle.

    Savukaasuimuri kieltämättä houkuttaisi.

    muurarille? Ilman sitä ei kuulema ala uunit vetämään kunnolla. Tiedä sit mistä johtuu.

    Äänestä

  • savuryypyt kirjoitti:

    muurarille? Ilman sitä ei kuulema ala uunit vetämään kunnolla. Tiedä sit mistä johtuu.

    Muurarille piti kuulema enne maksaa urakan lopuksi ja antaa vielä pullo viinaa. Muurarit laittoi piipuun savulle haitaksi lasiruudun ja kun urakka oli selvä, kävi muurari pudottamassa kiven piippuun jolloin lasi meni rikki ja veti sen jälkeen kunnolla.

    No itse asiassa arvasin että takka on muurarin tekemä, jos se on huolimattomasti tehty, niin se vetää huonosti, malli voi myös olla sellainen ettei sitä saa mitenkään vetämään hyvin. Ja ylipäätään muurattu piippu vetää huonommin kuin tehdasvalmisteiset.

    Kai tulisija on nuohttu kunnolla?

    Jos on koneellinen ilmanvaihto, niin takkakytkin olisi voinu auttaa sytytysvaiheessa, mutta jos se vetää aina huonosti niin vika lienee itse tulisijassa tai piipussa.

    Äänestä

Meille vanhan talon myynyt pappa sanoi, että olohuoneen varaava takka on tehty huonosti ja nuohoojan on pitänyt käydä sitä rassaamassa pari kertaa vuodessa ja silti on vetänyt huonosti.

No sitten kun olimme muuttaneet taloon, jäi tämä vanha nuohoojamestari eläkkeelle ja nuori oppipoika tuli nuohoamaan meille.

Hän huomasi, että hormin ja takan liitoksessa on savukanava lähes tukossa. Siitä hän kaivoi ja imuroi sellaiset kolme 10 L ämpärillistä nokiraetta. Sen jälkeen takka on toiminut erinomaisesti ja ylimääräisiä nuohouskertoja ei tarvita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Johan on kirjoitti:

Onko kellään kokemuksia huippuimurista tulisijan vedon parantajana?

Leivinuuni vetää suht vaisusti ja yhtenä vaihtoehtona on harkittu huippuimurin hankkimista.

-Auttaako imuri huomattavasti vetoon
-Mitä haittaa imurin käytöstä on
-Missä hintaluokassa imurit liikkuvat

Suuret kiitokset asiantuntevista vastauksista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu