Kesätöihin respaan matkailualan opiskelijana

Opiskelija_tyttö

Opiskelen ensimmäistä vuottani matkailualaa ammattikoulussa. Lukion olen myös suorittanut, mutta töitä en ole vielä tähän ikään mennessä tehnyt. Mietin, että onko minun mahdollissa saada kesätyöpaikkaa matkailualalta? Kiinnostaisi lähinnä hotellin vastaanotossa työskenteleminen. Uskaltavatko he ottaa sinne 19-vuotiasta, joka opiskelee alaa, mutta ei ole vielä tehnyt töitä. Tämän vuoden aikana tosin työharjoitteluun pääsen matkailutoimistoon, mutta en tiedä auttaako tämän mainitseminen työpaikan saamisessa.

Kiinnostaisi myös tietää, että mikäli pääsen kesätöihin, niin paljonko kesätyöläinen saa palkkaa? Pitäisi saada vähintään 400 euroa kuukaudessa, jotta voisi asumisen maksaa ja ruokaakin hankkia.

Niin, ja pääseekö respaan töihin edes vielä näin nuorena ja kun en edes ole vielä valmistunut?

5

1142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MaJunior

      Kokeile hakea leirintäalueiden respoihin. Niissä ei vaadita niin jäätävää taitoa kuin hotelleissa.

    • reiseliv

      Onko koulussasi ehdottomuus harjoittelun suorittaminen matkailutoimistossa? Mietin vain, että suoraan palkallisiin hommiin on hankala päästä hotelleihin, mutta kannattaa hyödyntää koulun harjoittelu-/työssäoppimisjaksot hyvin, jos hotelliin halajat töihin. Itse pääsin kesätöihin hotelliin suoritettuani samassa paikassa työssäoppimisjaksoni.

      Ajat ovat nyt sen verran kovat että useammalla paikkakunnalla on paljon päteviä hakijoita, niin aina etulyöntiasemassa ovat ne, joille "talo on jo tuttu". Siksi suosittelen ehdottomasti pyrkimään työssäoppimisjaksoille jo hotelleihin, jos vain mahdollista. Eikä sitten kannata ihmetellä, ettei heti suoraan toimintaan pääse. Itse kiersin ensin hetken kerroshoidon apuna, mistä oli hyötyä, kun helpommin hahmotti sitten myöhemmin mimmosia huoneita löytyy ja mitä niissä sitten on. Aamiaistakin olin laittamassa apuna. Respassa aluksi toimin juoksupoikana ja tein "näperryshommia". Eli hommia, jotka kyllä tietysti tuntuivat turhauttavilta esim. pysäköintilupalappusten kirjoittelua, yms. mutta samalla kovasti vain kyselin asioista, kuuntelin miten eri työntekijät hoitivat varausten ottamisia, check init ja check outit, niin kyllä sitä sitten oppii. Työssäoppijat kuitenkin vasta opettelevat hommaa, niin hiljaa hyvä tulee... :) Ja jahka alkoi olla jo jonkin verran "perustietoa" hinnoista, huoneista jne... pääsin vastailemaan puhelimeen ja ottamaan varauksia. Hotellista riippuen tietokonejärjestelmät vaihtelevat simppeleistä vaikeisiin, mutta oli kuinka "selkeä" tahansa, niin siitä on oppimista.

      Mutta kuten toinenkin sinulle vstannut kirjoitti, kannattaa kysellä myös pienemmistä majoitusliikkeistä. Sieltä saisit kokemusta vastaanoton tehtävistä ja varmasti muistakin hommista. Asiakaspalvelukokemus on tärkeää, joten tietysti kannattaa mainita sitten töitä hakiessa aikaisemmista kokemuksista!

      Pienenä vihjeenä, että jos nykyisiin opintoihisi ei kuulu, niin kannattaa vaikka jonkin aikuiskoulutuskeskuksen tms. kautta suorittaa hygieniakoulutus ja anniskeluosaamiskoulutus! Moniin respoihin niitä vaaditaan, koska joidenkin respojen yhteydessä voi olla aulabaari, missä voidaan myydä niin juomia kuin pikkusuolaistakin. Hygienia- ja anniskelupasseista voi olla paljonkin hyötyä kesätöitä hakiessa, koska työnantajalle on aina vain "parempi", mitä useammalta tarvittavat passit löytyvät. Ensiapukoulutuksen suorittaminen on myös plussaa.

      Tuosta palkkauksesta en osaa sanoa mitään. Olisiko sinulla mahdollisuus suorittaa opintoihisi kuuluvaa työssäoppimista kesällä niin, että saisit opintotuen? Jos muuten tuntuu työpaikan saanti "takkuavalta" niin joistain pienistä yrityksistä voisi kysellä tuotakin vaihtoehtoa.

      • Opiskelija_tyttö

        Kyllä, minun on mahdollista suorittaa työssäoppimisjakso hotellissa. Kuulemma työssäoppimispaikasta on saanut melko hyvin myös kesäpaikan, koska sitten ei ole tarvinnut enää kouluttaa ketään muuta siihen. Joten täytyy varmaan yrittää hakea hotelliin työssäoppimiseen.


    • jotain jotain

      Palkasta löytyy jonkin verran tietoja Pamin sivuilta. Esimerkiksi nimenomaan nuorille suunnatulta sivulta: http://www.pam.fi/duuniopas/palkka/

      Siellä sanotaan mm. "Peruskoulun, lukion ja muun kuin majoitus- ja ravitsemisalan ammatillisen oppilaitoksen tai kurssikeskuksen oppilaalle voidaan maksaa koululaisen palkkaa enintään kahdelta kuukaudelta. Koululaisen palkka on 70 % asianomaisen palkkaryhmän palkasta. "

      Syyskuussa voimaan astuvan TES:ksen mukaisen palkkataulukon löydät osoitteesta: http://www.pam.fi/mp/db/file_library/x/IMG/135802/file/Marattpalkat010908.pdf

      Varmaan paikasta vähän riippuu, luokitellaanko sitten kesätyöläiset aputyöntekijöiksi (palkkaryhmä 1.), vastaanottoapulaisiksi (palkkaryhmä 4.) vai majoitusliikkeen vastaanottivirkailijoiksi (palkkaryhmä 5.).

      Toivottavasti näistä tiedoista oli jotain hyötyä. Tuolla Pamin Duunioppaassa on muutakin hyvää tietoa, jos työkokemusta ei ole ehtinyt kertyä paljoa.

    • X

      Hei!
      Aina työpaikka hakiessa kannattaa mainita aik. kokemus. Matkailut. on hyvä työharjoittelup., koska siinä tulee tutustumaan paremmin kyseiseen paikkakuntaa. Kesätöitä kannattaa kysyä muista paikkakuntasi yrityksistä kuten leirrintäalueilta, mökkifirmoista, yms.
      Opiskele vaan tutkintosi loppuun, niin saat työharjoittelun kautta ns. jalkaa oven rakoon. Ainahan ne ihmiset vaihtavat työpaikka tai jäävät eläkkeelle tai lähtevät jatko-opintoihin tai äitiyslomalle. Tsemppiä opiskeluihn!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      538
      4548
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      3661
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      284
      2332
    4. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      477
      2201
    5. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      88
      1545
    6. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      108
      1421
    7. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      157
      1393
    8. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      64
      1321
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      65
      1254
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      84
      1154
    Aihe