Väärän jäljillä, hitaasti edeten

alvari.raappavaara

Leena Lehtolaisen kymmenes Maria Kallio-dekkari oli tahmea lukuelämys. Mie en millään jaksa ymmärtää miksi ihmeessä jokainen kahvikupillinen, mustarouskumakaroonilaatikko ja sienipiirakka pitää erikseen esitellä, Ja kertoa, onko tukka auki vai kiinni ja mitä rytkyjä kelläkin on millonkin päällä. Sekä kertoa mitä kakarat on tänään puuhannu ja piirrelly. Jos tämä epäolennainen olisi karsittu pois teos olisi mahtunut sataa pienempään sivumäärään ja ollut näppivoimille parahultainen, kuten jo Lauri Viita tiesi.
Olihan siinä juoni ja tarina, toisin kuin nykytanssissa. Samalla selviää Ursulankin salaisuus, joka lie vaivannut Lehtolaisfaneja jo sukupolven. Viimeiset 50 sivua oli tiivistä ja toiminnallista tarinaa, ja valvottivat yli iltauutisten. Sitä ei usein tapahdu.
Jokatapauksessa tämä jää viimeiseksi lukemakseni Lehtolaiseksi, niin sieniin ja vihreään teehen kyllästynyt olen. Kiitos ja hyvästi.

4

597

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ..Päivi1

      että viimoinen Lehtolaisen kirja tuo mainitsemasi, lukaisin kuitenkin eilen uusimpansa. Nyt voin sanoa että jatkossa en enää kys.kirjailijan kirjoja lue.
      Makuasioita toki, mutta......

      • just hänen uusimpansa. Liian erilainen ja jotenkin meno siinä ei ole selkeetä. Aiemmat luin niin etten olisi halunnut keskeyttää, mutta tää jotenkin takkuilee.


      • booky

        Luin Lehtolaisen Henkivartijan loppuun. Kyllä täytyy perua nuo "erilainen alku" kommentit. Kunnioitettavaa on se, että uudistuu, kokeilee ja vaihtaa kirjoitustyyliä, mutta lopputulos saa suorastaan ärtyneeksi. Dekkarit ja harlekiinit pitäisi kuitenkin kirjoittaa erikseen. Mitä tämä kirja pitää ja kirjailija on ajatellut kohde- tai lukijaryhmänä? Naisen sukuelimistä alkaa ja niihin päättyy. Väliin on haaroväliä ja glockia aivan kyllästymiseen asti. En tiedä, jotenkin jopa tuntuu, että kirjailija halveksii lukijakuntaansa tällä hörhellyksellä. Tosin on aina ja liiankin helppo arvostella lopputulosta, mutta höpöksi luokittelen.


    • booky

      Älähän ny Raappavaara liian hätäiseen. Aloitin Henkivartijan ja siellä on jo alussa mukana hymyilyttävää itseironiaa ja satiiria. Ensiksikin Lehtolainen toteaa uusimman ensilehdillä, että "ruoka on poliittista". Mitä siitä pitäisi päätellä :)?

      Toiseksi itsellle naisena siellä oli hymyilyttävän hätkähdyttäviä kielikuvia heti alussa. Niinkuin "kylmä kouraisi kierukkaan asti." Se on ihan umpiterveellinen kielikuva monelle ja jos vielä jos käännöstä ajattelee :). Katsotaanpa mitä tästä tulee...

      Nyt on juotu vasta venäläistä votkaa ja rommia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      89
      3774
    2. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      25
      2126
    3. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      200
      2062
    4. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      87
      1594
    5. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      349
      1508
    6. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      90
      1181
    7. Varoitus kyläläisille Suomussalmella

      Paikkakunnalla on ilmennyt huolestuttavaa toimintaa jossa kaksi aikuista miestä ( Dimitri ja Teemu ) on syyllistynyt nuo
      Suomussalmi
      15
      1149
    8. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      93
      1120
    9. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      32
      995
    10. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      72
      926
    Aihe