Elikkäs.. synnytystä tässä mietin ja ajattelin kysellä teiltä jo synnyttäneiltä, että onko teillä ollut ennen synnytystä jo jonkinlainen tieto siitä että kohta on vauva ulos pyrkimässä, vai onko se ihan yllätyksenä tullut. Itsellä la 26.8 ja kauheasti rupeaa jo aihe kiinnostaan:)
synnyttäneet
.....
2279
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Itselläni ei ollut mitään tietoa tulevasta tai ellen sitten jotenkin vaistonnut tulevaa. rv 40 3 soitin miehelle hänen työpäivänsä aikana, että mennäänkö illalla yhdessä kauppaan. Yleensä hoidin kauppareissut yksinäni päivisin, mutta nyt jostain syystä en uskaltanut lähteä. No eipä sinä päivänä mitään tapahtunut.
Seuraavana päivänä olin kauhean väsynyt ja turhautunut siihen odotukseen. Päivän postin haettuani autolla (matkaa laatikolle n. 1,2 km, eikä huvittanut lähtee kävelemään) ja luettuani sen mietin lähtöä kauppaan, mutta en jaksanut. Turhautuneena istuin sitten tässä tietokoneella ja etsin googlesta synnytystä ennakoivia merkkejä, kunnes yhtäkkiä tunsin jotain tulevan housuun. Äkkiä kipitin kylppäriin ja kun housut sain pois niin holahti kunnolla. Synnytys oli alkanut lapsiveden menolla :) Eli toisaalta kroppani sen ennakoi, mutta minä en vain sitä hiffannut. Tosin alkuviikosta taisin sanoa kaverille et ei tässä enää montaa päivää mene.
Ja oli muutaman päivän ennen synnytystä ihan selvä fiilis että pian on lähtö, suppareita tuli nimittäin ihan kivasti.. Eikä mitään harjotus-suppareita, vaan ihan kunnollisia. :)
Lapsiveden menoa odottelin kylläkin lähinnä, mutta ne puhkaistiinkin vasta synnärillä.