Milloin lakkaa laivoista likavesien mereen laskeminen OIKEASTI? Kerrotaan että me emme laske mitään mereen mutta totuus on toinen. Valtion aluksetkin laskevat mereen, yksityisistä puhumattakaan. Silmämlumeeksi tilataan paska-auto tyhjentämään silloin tällöin. Kuulemma liian kallista. Viranomaisetkin katsovat läpi sormien. Kohta Saaristomerellä ei voi käydä uimassa missään. Putket tukkoon laivoista ja rikkojille kovat sanktiot.
Paskat mereen
Saaristomeren ystävä
113957
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Muutetaan asetuksia. Nykyisellään paskat saa laskea mereen kunhan laiva on tarpeeksi kaukana lähimmästä rantaviivasta ja vauhtia on yli tietyn rajan. Joku palstaa lukeva konemestari muistaa varmasti numeroarvot.
Itse en ole ollut töissä yhdelläkään laivalla, josta oltaisiin mitään päästelty säännösten vastaisesti. Parashan tietysti olisi, jos meriin ei saisi päästää mitään - siinä olen yhtä mieltä kanssasi.
Kylläpä nyt leimasit turhaan. Kerroppa mikä valtion alus on laskenut paskat mereen lainvastaisesti. Aivan pienimmät veneluokan alukset saavat laskea laillisesti vielä ensi kesän, sitten ei enää.
Ota yhteys kansanedustajaasi, että säädetään tiukemmat lait, jos siltä tuntuu. Mutta veronmaksajat ne viulut maksavat.
Eihehän valtiuon alukset pahaa tee.
Jostain kumman uikusta. Heillä on sama oikeus paskantaa kun siviliileillä.
Sadevesi huuhtelee autojen sun muita ihmisen paskoja mereen. Miksei niitä putkia vois suunnata järviin. Ja joet tukkoon. Saatais paskaset järvet ja puhdas meri.
Merimieskin voisi paskantaa kolmasti päivässä ilman omantunnon tuskia
eikö ihmiset voisi yksinkertaisesti olla paskantamatta?
se näillä liksoilla melkein jo onnistuu...
Voitaias tosin keskustella näistä jätö päästeistä.
Joökaiselle tappi perseeseen. Ja sitten näistä jätteistä
Jos olet telkusta seurannut muumilaakson tarinoita, huomaat ettei muumeilla ole persereikää eikä siten meriä saatuttavia eritteitä.
Huonompi homma henkilön ulkonäön kannalta pitkällä aikavälillä. Vaatteita joutuu ostamaan vanhojen jäädessä pieniksi. Samoin logistiikan suhteen tulee ongelmia. Henkilöauto vaihtuu tila- ja pakettiauton kautta jäteautoon. Laivoissa ei mahtuisi kohta hyttiin kuin ehkä kaksi ihmistä vaikka paskahuusi olisikin tarpeettomana poistettu...jne
Plussapuolelle menee se että persereiättömänä voi käydä turvallisesti ruotsissa.
Myös kalojen, kilkkien, sorsien ja muiden uivien tai lentävien pelien paskantaminen pitäisi saada jollakin direktiivillä järjestykseen.
Paljas perse. Ruotsin valtio antaa turvapaikan.
Paskantaa mereen onkin vaikeempi.
Joka ainut Suomen kunta niin tekee.
Kukkaan ei tunnusta
Oletko koskaan nähnyt purkkaria septillä, minä en. Niissä on ilmeisesti kemialliset vessat tai sitten ne pumppaa Päijänteeseen, jota esim. hesalaiset juo ja minä siinä uin! Perkele! Meillä vedetään kölin ali kaikki järveen pumppaajat. Me emme halua sinilevää!
Oon nähnyt. On noilla isommilla septitankit.
Mutta. Juo vaan Näsijärven vettä-
On siinä paskaa enemmän kuin normit kertoo.
Viimeinen norppa. Onks joku nähnyt. Minä en