Osaisko joku neuvoa minkälaiset asetukset pitää laittaa siemensiin että voi lukea sähköpostin kännykällä. Luurina Siemensin SL55 mutta asetukset lienee samat kaikissa siemenseissä jotka pystyy sähköpostia käsittelemään. Operaattorina Dna. Jos vielä sattuu niin onnellinen tilanne että joku osaisi neuvoa Mikrobitin sähköpostin asetukset niin olis kiva. Kokeilin jo vähän Dna:n ja mikrobitin sivuilta löytyvien ohjeiden avulla mutta kun rupeaa hakemaan sähköpostia niin tulee vaan että Gprs-virhe. Verkko ei vastaa. Kuitenkin jos menen wappiin niin Gprs toimii heti.
Sähköpostin lukeminen kännyllä
SL55
5642
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Eiköhän se gprs virhe siitä korjaannu jahka avaa siellä DNAssa sen gprsyhteyden.
Katsos kun se ilmainen surfailu on kovin rajattua.
Oliko se nytjotain 16 egeä kuukausi ja 100Mb tavaraa.
Soneralla on ainakin wap-posti, koska se aukeaa enempiä härnäämättä, tosin mullakin on DNA-liittymä.
Häh... kyllä se GPRS toimii ilman sitä 16€ dna GPRS pakettia, mutta ilman tuota lisäpalvelua joutuu maksamaan joka kilotavusta. Ainakin Wap toimii sillä grps:llä koska kun lopettaa wap surffailun ja palaa normaali tilaan niin näkee näytöstä kun se gprs:n kuvake muuttuu aktiivisesta tilasta siihen tilaan mistä näkee että onko gprs käytettävissä
Niinhän se toimii, mutta vain ns. wap-ilmaispalveluna, eli ei se maksa mitään, mutta ei sillä juuri mitään muuta saa kuin saldotietonsa, lähes kaikki uutiset ja muut esim puhelinnumerot ovat maksullisia, lähes 50 senttiä kipale.
Yhteys ei maksa mitään vaikka olisi ympäri vuorokauden auki.
Eli jos haluat käyttää oikeaa GPRS-palvelua, sinun on hankittava se maksamalla.
Datapuhelut ovat sitten niin tyyriitä ettei niitä kantsi edes ajatella.
Kuten jo mainitsin, soneralla ainakin on wap-sähköposti.
ennen on ollut ainakin sillai et ei oo pystyny lukee sähköpostia ilman yritysliittymää. Ainakaan sen viestit valikon kautta. Niinku soneralla osotteet jotka oli muotoa pp.inet.fi. Ainoastaan webmailin käyttö onnistuu..siis wapin kautta.
Olet ilmeisesti oikeilla jäljillä...