Syksyisiä juhlia

Täällä pohjanmaalla on tapana viettää huvilakauden päättäjäisiä eli ns. venetsialaisia elokuun viimeisenä viikonloppuna. http://fi.wikipedia.org/wiki/Venetsialaiset

Osa viettää myös sadonkorjuujuhlia ja loppukeästä tietenkin rapujuhlia. Tiedän myös perheitä, jotka juhlistavat koulun alkua pienellä perhejuhlalla.

Miten teillä?
Liittyykö syksyyn teillä joitain erityisiä juhlapäiviä?
Jos liittyy niin miten niitä vietätte?
2171
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Meidän kaupunginosassamme on syksyisin paljon pihakirppiksiä. Eli pihatalkoiden aikaan ihmiset tuovat varastonsa ulos ja myyvät / antavat niitä säistä riippuen joko autotalleissa tai sitten pihoilla ja parkkipaikoilla. Ajattelin tänä vuonna pistää rahoiksi ja myydä kahvia ja pullaa kirppisväelle. Tämä sama kirppistraditio on myös keväisin.

Tämän lisäksi olemme pitäneet opiskelukuvioista ja yliopistolta monien mutkien ja suhteiden kautta muodostuneella porukalla syksyisin viini- ja virsilauluillan. Eli juomme viiniä ja laulamme virsiä. Aivan oikeasti! Se kuuluu ehdottomasti syksyn aloittajaisiin, vaikkei enää yliopistolla lukuvuotta kukaan meistä aloitakaan. Tuollaista olisi kiva pitää naapurustossakin, ainakin meidän kulmilla luulisi riittävän väkeä. Mutta miten porukan saisi kokoon, kun puhelintolpissakaan ei viitsi ilmoitella: paikalle tulee muuten turhan paljon virsihäirikköjä...

Meillä on syksyisin myös paljon synttäreitä. Minä täytän lokakuussa 30 ja mietin, miten tuota pitäisi juhlistaa. Nyt tuntuu siltä, etten jaksa järjestää itse yhtään mitään enkä jaksa keskittyä jakamaan huomiota isolle vierasjoukolle. Haaveena olisi saada lippupaketti oopperaan, sillä siellä on nyt kiinnostava syksy!

Äänestä
  • Tuo viiniä ja virsiä - yhdistelmä kolahti totaalisesti.
    Harmittaa kun en osaa laulaa.

    :D

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


satu50 kirjoitti:

Täällä pohjanmaalla on tapana viettää huvilakauden päättäjäisiä eli ns. venetsialaisia elokuun viimeisenä viikonloppuna. http://fi.wikipedia.org/wiki/Venetsialaiset

Osa viettää myös sadonkorjuujuhlia ja loppukeästä tietenkin rapujuhlia. Tiedän myös perheitä, jotka juhlistavat koulun alkua pienellä perhejuhlalla.

Miten teillä?
Liittyykö syksyyn teillä joitain erityisiä juhlapäiviä?
Jos liittyy niin miten niitä vietätte?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu