Se on sitten niin kuin että viimeisiä viedään. Kiitos Ahoselle ja paperille hienosta työstä kun taas kerran uhkaatte lakolla. Se on nyt sitten niin että lakkoillen tehtaat ulos maasta. Eikös se äijä vieläkään tajua olla nöyrä. Mua tosissaan risoo tuo suurisuu joka leikkii ihmisten työpaikoilla.
Ammattiliitot on mennyttä aikaa jotka ajaa asioita väärään suuntaan.
On se vaikea pitää tehtaat Suomessa jos ei oo kannattavuutta. Jos markalla ostaa ja puolella myy niin ei tuu mittään.
Ammattiliitot on mennyttä aikaa jotka ajaa asioita väärään suuntaan.
On se vaikea pitää tehtaat Suomessa jos ei oo kannattavuutta. Jos markalla ostaa ja puolella myy niin ei tuu mittään.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Sekö on ammattiliittojen vika kun kannattavat tehtaat lopetetaan ja johtajat saavat lisää bonuksia. On se kumma että duunarin on otettava palkanalennus jotta omistajille jäisi enemmän/sijoitettu euro. Koko maailman talous kulkee alamäkeä mutta instituonaalisten omistajien sijoitustulo ei saa laskea. Ennemmin tuotanto vaikka Brasiliaan, josta Stora- Enso jo kerkesikin ostaa muutamia poliitikkoja. Ja voitot ei kun lisääntyy.
Miten joku voi huutaa lisää palkkaa vaikka talous on kuralla. Kait sinäkin olet seurannut sen verran uutisointia ja maailman taloutta että oltai hiljaa edes joskus. Mikäs on AY pomon palkka ja eläke. tutkiskele ja kommentoi. AY liike vie sinunkin puurosi.
eihän se vissiin ole kannattavuudesta kiinni..sanoo jo kaikki...siis kyse on siitä että "maailmassa" on ylikapasiteettia kysynnän suhteen ja silloin kun on ylikysyntää niin jostain on vähennettävä tuotantoa... tottakai vähennys tapahtuu sieltä missä se on "vähiten" kannattavaa..senhän sanoo jo maalaisjärki. ihan turha siinä on uhota mitään kenenkään. jos omistaja olisi valtio "pelkästään" niin silloin olisi vähän eri juttu vaatia yhteiskuntavastuuta jne blabla...
100.000€ vuosi palkan lisät, kokoukset, matkakustannukset jne.
Moni ei tiedä sitä, että työnantajalle ja esimerkiksi Stora-Ensolle paperimiehen palkkaan lisätään työnantajamaksut, jotka on 1.7 kertaa bruttopalkka, joka sisältää lomakorvaukset ym. Jos siis paperitehtaan työntekijän kuukausipalkka on 5600€ niin se maksaa Storalle lähes kymppitonnin kuussa eli 9520€
Myös Paperiliitolle Ahosen ketkuilu maksaa noin 170.000€ vuosi muut kulut päälle. Pitäähän Paperiliiton ja Ahosen saada rahaa tilille jäseniltään, muuten pannaan lappu luukulle, eikä kahvipöytään riitä munkkeja ja kaakkua Ahosen lihottamiseksi.
Suomessa on kaikkein halvinta antaa potkut. Nytkin Stora- Enso lisää tuotantoaan Ruotsissa ja vähentää Suomessa koska Ruotsissa joudutaan irtisanotuille maksamaan eroraha. Suomen työnantajaliitot ova suostuneet korkeisiin palkankorotuksiin sillä ehdolla että irtisanominen on halpaa.
Vielä tuosta Aholan palkasta voisi sanoa sen verran, että pieni se on esim. Stora- Enson johtajiin verrattuna. Ensin normaalina palkkana reilu milli ja saneerauspalkkana muutama lisää. Parempi ilmeisesti teettää orjapalkalla Etelä- Amerikassa kuin millään palkalla Euroopassa. Siinäpä oikeaa työnantajien isänmaallisuutta.
valtio tue, sillä juuri tuo palkansaajien palkan päälle maksettava 1.7 kertainen työnantajamaksu on järkyttävän suuri ja sen ovat juuri Ahosen kaltaiset "taistelijat" vuosien saatossa aiheuttaneet.
Nyt ajetaan teollisuus Suomesta ulos koska Suomalainen työntekijä on liian kallis yrityksille ja tämä on Fakta. Liittojen tahallaan aiheutettu Ahosten kaltaisten porsaitten lihottelu on syy tähän.
Ahosen palkka on pieni raha jollekkin ja varmaan mielestäsi Ahosen koko kansantaloudelle aiheuttama vahinko ei tunnu missään.
Työnantajalla on oikeus maksaa johdolleen mitä haluavat ja siihen ei ole liitoilla mitään sanottavaa.
Taitaa meillä tuo työnantajamaksu olla kuitenkin sellainen, että sen vaikutus on 1,7 kertainen. Siis työntekijäkulut ovat 1,7 kertaa palkkakulut. Ei siis makseta palkkaa 1,7 kertainen palkka.
Suomessa on pienemmät kokonaiskulut työntekijästä kuin Saksassa. Onkohan siellä sen verran paremmat tehtaanjohtajat kuin Suomessa kun saavat suuremmilla kuluilla tehtaansa kannattamaan paremmin kuin täällä pienemmillä? Saksassa on myös kalliimpi erottaa työntekijä kuin Suomessa. Johtuisikohan se tästä kalleudesta, että erottamiset tapahtuvat täällä.
Stora- Enso siirtää toimintaansa Suomesta Etelä- Amerikkaan, mutta myös Ruotsiin. Yhtiön nykyinen enemmistöomistajuus on ruotsalaisilla. Ruotsalainen työntekijä on lähes täsmälleen samanhintainen suomalaisen kanssa.
Tottakai työnantajan saa maksaa johdolleen mitä haluavat ja senhän paperiliittokin tekee Ahosen kohdalla. Kuitenkin johdon bonukset lisääntyvät hetkellisesti sitä enemmän mitä useampia työntekijöitä potkitaan pellolle.
Uskoisin näiden tehtaanjohdon lyhytnäköisten ratkaisujen aiheuttaman vahingon koko kansantaloudelle olevan huomattavasti suurempi kuin mitä Ahonen on ikään saanut aikaan.
1.7 kertainen niin, että bruttopalkka kerrotaan 1.7:llä eli jos palkka on on 2500€/kkniin se maksaa työnantajalle vakituisesta työntekijästä keskimäärin 4250€/kk eli myös Stora-Ensossa bruttopalkkamenot kerrotaan edellämainitulla kertoimella.
Mikäli bruttopalkkamenot paperitehtaassa on 25 miljoonaa€ vuodessa niin se todellisuudessa maksaa Ensolle 42.5 milj. € ja siinä on suuri ero, eli vaikutus on lähes kaksinkertainen, kuinka voit vähätellä sitä.
Ruotsiin siirtyminen tapahtuu tietääkseni Kruunun halvan kurssin vaikutuksista ja mitä tuohon tehtaan johtoon tulee, (joka ei päätä lakkauttamisista)niin se on vain fakta, että kukaan yrittäjä ei pidä turhaan tehtaita pyörimässä jos tilauksia ei tule.
On aivan turhaan käyttää yritystä tyhjäkäynnillä ja parempi ratkaisu olisi lyödä Stora-Enso lopullisesti lihoiksi niin loppuu nuo ammattiliittolaisten marinat. Se olisi myös kansantaloudellisesti edullisempi ratkaisu, kun roikottaa selkävikaisia ammattiliittojen marisijoita palkkalistoilla.
Olethan, jukka dsa, jo ilmoittanut työnantajallesi luopuvasi kaikista ammattiliittojen hankkimista etuuksista: Kesä- ja talvilomat, työterveydenhuolto, minimipalkka, irtisanomisaika, vanhampainvapaa, näin muutamia mainitakseni. Vaikutat periaatteen ihmiseltä joten olet tainnut tehdä jo vähintäänkin tämän.
Kaikkia edellä mainittuja asioita ovat vankimmin vastustaneet kokoomus, kaskusta ja ruotsalainen kansanpuolue. Sattuvat olemaan hallituksessa tällä hetkellä, joten tämä hallituskausi on ilmeisesti parasta mahdollista aikaa maamme työtätekeville ihmisille.
Kunhan lupaavat aluksi poistaa nuo ammattiliittojen ja muun työväenliikkeen aikaansaamat työelämän vastukset, on maamme teollisuudella ja työnantajilla mahdollisuus palauttaa Suomi siihen vanhaan hyvään, patruunoiden kaipaamaan, torppariaikaan jota nykyiset hallituspuolueet puolustivat viimeiseen asti. Siinä on se suunta joka johtaa pois ammattiliittojen väärästä suunnasta jota nii inhoat.
Toivottavasti saamme tämän ihannoimasi työnantajien paratiisin jo tällä hallituskaudella niin ei sinun tarvitse kärsiä lomista yms haitoista.
Nyt on kysymys järjen käyttämisestä. Itse olen duunari mutta sukulaiset ovat yrittäjiä jossa firma työllistää 25 henkeä. Joten tiedän mistä puhun. Olet vain yhden suunnan katsoja. Onko oikein Suomessa kun sukulaisteni pussista maksetaan. Kun Maanantai aamuna työntekijä soittaa että on pää pipi niin hän jää kotiin useamman kerran vuodessa kolmeksi päivää ja työnantaja maksaa. Säälittää kun näitä on satoja päiviä vuodessa. Vuosilomat ja paluurahat samaan syssyyn vaikka yritys pyörii mahdollisesti tappiolla. Pekkaspäivät, ja pyhäpäivät siinä samassa. Ja kaikki muutkin verot ja velvoitteet sekä naurettavat aLV:IT on hoidettava eräpäivään mennessä. Vakuutuksista puhumattakaan.
Et ymmärrä todellista tilannetta mikä vaallitsee maassaamme. Se että joku puhuu Ensosta ja miksi satsataan Ruotsiin. Siinä Ruottalaiset pitävät kiinni omista. Miten vestauskuvana NOKIA. On satsannut kaikki ulkomaille, ja vie loputkin pois vaikka ovat Suomalainen yritys. Ja miksi ei veis jos firma kannattaa paremmin muualla. Niin minäkin teksiin. Jos saan useita miljoonia voittoja muualla niin tottakai. Kyllä kait sinäkin lakkoilet jos et saa mitä haluat. Nyt Yritykset lakkoilee tähän malliin. Yrittäjät tulisi mennä lakkoon saavuttakseen sen mikä heille kuuluu olla oikein. Kukas sitten maksaa palkkasi.
Paperityöntekijät elivät kuin siat pellossa 2000-luvulle asti. V-tutti seurata mm. sukulaismiehen tulotasoa suhteutettuna koulutukseen ja työn vaativuuteen. Tämä oli mahdollista vain piilososialistisessa Suomessa vv. 1946-2000.
On totta että Ay-liike teki aikoinaan hyvää työtä, mutta niistä ajoista on jo 40 vuotta kulunut. Ahola on tyyppiesimerkki myöhemmästä Ay-mafiasta ylimielisyydessään ja häikäilemättömyydessään. Ahosen kyvyttömyys ja asennevammaisuus aiheutti teollisuuden päättäjien halun päästä Suomesta heti pois kun mahdollisuus. Katsokaapa videoita muutaman vuoden takaisista lakko/työsulku-tapahtumista!
Oletko siis kieltäytynyt kaikesta mitä haukkumasi ay- liike on työntekijöille hankkinut. Kun toivottaa ammattiliitot alimpaan helvettiin kuten sinä teit, pitäisi olla selkärankaa luopua kaikista eduista mitä vihaamasi ay-liike on hankkinut. Siinä sukulaistesikin sinulle antama arvostus nousee.
On sillä kateudella kauhea voima, se saa toisen palkansaajan kadehtimaan toista palkansaajaa, joka tekee keskeytämätöntä vuorotyötä pyhät ja arjet.
Muuten Stora Enson Karvinen sanoi, että Suomessa raaka-aineet, kuljetuskustannukset ja tarvittavan energian hinnat ovat syyllisiä tähän.
Hän lisäsi, että euro ei ole syyllinen, eikä työntekijöiden palkat, jotka hänen mukaan ovat eurooppalaista keskitasoa.
Kannattaisi ehkä lopettaa kadehtiminen,itse en ole paperityöläinen, mutta en heitä kadehtikaan.
vaikka Karvinen sanoi, että Suomessa raaka-aineet, kuljetuskustannukset ja tarvittavan energian hinnat ovat syyllisiä tähän, ei tarkoita sitä, että se olisi totta!
Mikäli hän sanoisi sen suoraan, niin hän saisi kimppuunsa kaikki ay-punikit.
Totuushan on se, että myös yrittäjä tai yrittäjän edustaja,(toimitusjohtaja) joka ajaa omistajien etua on vain ihminen, joka ei koskaan unohda kun sitä vastaan tehdään jotakin vastenmielistä ja sama koskee työvoimaa.
Kun ay-porukka laittaa perseen penkkiin, jonkun pikkuasiankin takia se maksaa yrittäjälle ja suuryritykselle tavattoman paljon rahaa. Sitä ei hevillä unohdeta ja kuka voisi unohtaa sen kun puukotetaan selkään. Yrittäjä toimii saman logiigan mukaan ja yrittää välttää tilanteita, josta kertyy tappiota yritykselle.
Näin ollen Ay-punikit, niinkuin esimerkiksi Ahosen liiton miehet ovat vastenmielinen ja omahyväinen porukka, joka tuottaa paperitehtaille tappiota joka kerta kun laitokset seisoo, samalla tämä syöttöporsas uhoaa ministerin eroa. Minusta Stora-Enson johtajien ja omistajien pitäisi vaatia tuon omahyväisen punikin eroa ja mennä lakkoon siksi aikaa, kunnes syöttöporsas on erotettu liitosta.
Seurata kun sukulaismies tienasi hyvin!
On se ihanaa kuulla kun suomalainen perisynti kateus oikein pursuu taas pintaan, eikä ainoastaan tässä viestissä vaan ympäri ketjua.
Juuri teidänlaistenne kateellisten mulkkujen takia tässä maailmassa viedään duunaria kun pässiä narussa!
On se ihme, että Suomessa on niin paljon sinun haukkumiasi "ay-punikkeja", itse kuulun Akavaan ja kyllä siellä olivat mm. kaikki "patamustista tulipunaisiin" laittamassa "p:ttä penkkiin" viime palkkaneuvootelujen aikaan. Näyttää nyt tulevallakin kierroksella Oaj:n hakevan tuntuvaa palkankorotusta.
Se niistä "ay-punikeista", kyllä kaikki palkansaajat näillä suomalaisilla hinnoilla joutuvat itseään puolustamaan.
Mitähän siitä tulisi jos kaikki kuuluisivat tähän kokoomuksen rakentamaan ns.Loimaan liittoon ja kaikki kävisivät yksitellen sopimassa palkkansa ja kaikki työsuhdeongelmat vietäisiin oikeuteen ratkottaviksi. Enpä uskoisi että työnantajat sitä haluaisivat.
Liikenteen suurimmat kuluerät ovat polttoaineet ja sen jälkeen palkkakustannukset. Eli liikenteen- ja palkkatulojen verotuksen keventämisellä voidaan saada sitä puuta kuljetettua halvalla tehtaaseen.
Puulla on oma mottihintansa, mutta sen motittaminen maksaa. Motittamisen suurimmat kuluerät ovat polttoaineet ja sen jälkeen palkkakustannukset. Eli polttoaineen- ja palkkatulojen verotuksen keventämisellä voidaan saada sitä puuta kaadettua halvalla tehtaaseen.
Mikä on vasemmiston ja AY-liikeiden suurin saavutus? Korkea verotus...
Eihän tämäkään verotus riitä alkuukaan, nyt tämä hallitus laskee hyvätuloisten verotusta ja ottaa velkaa valtiolle, samoin kunnat velkaantuvat.
Seuraava eduskunta ja hallitus joutuvat paikkaamaan tämän hallituksen "törsäykset" ja jos veikata saan niin maksajia ovat työttömät, sairaat, pienituloiset, ja auton käyttäjät.
En vain voi mitenkään miettiä ay-liikkeen syyksi korkeaa verotusta. Oletko sitä mieltä, että vain palkallaan toimeentuloa yrittävät ovat syyllisiä korkeaan verotukseen?
Ei ole kateutta vaan oikeudenmukaisuuden vaatimustasta. Poliittiiset kusipäät ( =sinä) sallivat mitä vaan sosialismin nimissa (ennen vanhaan = edistys) Yrittäjät ottavat leipänsä paljon lujemmasta ja tappelelevat virkamiehiä ja teitä kateellisia kommareita vastaan. Ay-liike on suora Stalinismin jatko! Onneksi Pohjanmaalla on Miehiä vielä! Sinä et ole!
Aivan sama mitä Ay liike tekee ja mitä ei tee. Se ei ajattele muuta kuin omaa napaa. Ala itse yrittäjäksi ja firman omistajaksi niin koet sen mitä et ole koskaan kokenut. Kaikki viedään laillisella paperilla jonka AY liike on ajanut lakon uhkailulla ja työn seisauksilla. Niistäkin puolet ovat aina laittomia ja valtio ja firma ovat maksumiehinä. On se kumma kun teidän nuppia ei saa tajuamaan että Työnantaja antaa teille töitä mitä olette hakemassa ja kerjäämässä. Suurin osa firmoista pitää työntekijänsä tässä maassa säälistä ja pakosta töissä myös huonoina aikoina, joka on myös AY liikkeen aikaansaama mätäpaise. Tyhjästä kassasta pitää maksaa vaikka ei olisi, eli mennään lainaamaan niin kuin useat yrittäjät joutuvat tekemään. Jos duunari tekee 7,5 tuntia päivätyötä niin se marisee kuin ladon ovi. Yrittäjän päivät ovat noin 15-18 tuntisia joka sekän ei tahdo aina riittää, ja se määrä on jokapäiväinen. Palkkaa tulee jos on varaa, harvemmin 3-5 miehen yrityksessä edes joka kuukausi. Ei vuosilomia jota joku maksaa hänelle. Omasta pussista se on revittävä. Paperiliitto on ihan itse ajanut itsensä tähän tilaan ja se ei muuksi muutu. Sama koskee metallia. Kohta laivat rakennetaan muualle. On se hupaisaa kun tekee ulkoisia kierroksia Suomen telakoilla, niin 200 henkeä sauhuttaa piippua laivan kannella, josta toinen osa kävelee laiturilla kahville menossa. Tämä on Suomen telakan arkea joka olisi hyvä kaikkien kokea, niin avartuisi sekin maailma.
Tällä hetkellä paperiliitto leikkii suuromistajien kanssa kovaa noppapeliä, joka ei tule päättymään hyvin. Tuollaiset rääväsuut laitetaan 2000 luvulla ojennukseen ja näytetään kuka sen tehtaan omistaa. Ennen omistajana toimi paperiliitto omalla valtakaudellaan, ainakin se koettiin niin, mutta ajat ovat muuttuneet ja nyt jos koskaan se on syytä ottaa huomioon, jos jatkossa paperia ajotaan Suomessa valmistaa. Ainut lääke on nollalinja ja kolme vuotta.
Voi aivan vapaasti muuttaa maihin missä ay-toiminta on kiellettyä. Sellaiset maathan täytyvät olla sinun ihanteesi mukaisia maita.
Nämä Ahoset ja kumppanit tekevät juuri niin kuin työntekijöiden valitsemat valtuusto ja hallitus johtavat liittoa.
Suomessa pitkään olleen konsensuksen aikana ay-liike on on ollut lähes hampaaton, mutta työnantajat halusivat purkaa tämän konsensuksen ja viime liittokierroksella sitten nähtiin mihin se johtaa.
Kenen etuja se ay-liike voisi puolustaa, työnantajienko?
Työnantajat purkivat konsensuksen kalliina ratkaisuna ja heti seuraavalla työmarkkinakierroksella "repesi", kun neuvoteltiin liittokohtaiset sopimukset.
Nyt työnantajilla ei vieläkään ole sisua tunnustaa että laajat työmarkkinasopimukset sopivat Suomeen paljon paremmin.
Yksikään firma ei pidä ihmisiä säälistä, se on aivan varma. Voi olla että työntekijöitä pidetään pitempään kuin sen hetkinen tarve on, mutta siinäkin ajatellaan yritysten etua, sillä mistäpä otat yhtä-äkkiä valmiiksi opetetun työntekijän jos tarve tulee.
Metsäteollisuuden työnantajat sanoivat kyllä syyksi korkean raaka-aineen, kovat kuljetuskustannukset ja kalliin energian. Stora Enson Karvinen sanoi suomalaisen työn hinnan olevan eurooppalaista keskitasoa, siis se siitä.
Kerron sen hieman yksinkertaisemmin.
Jos 3 vuotta sitten Ahonen oli lakossa 2-3 kuukautta ja sai palkankorotukset ja jätti maksamatta loppulaskun, jota vieläkin maksetaan. Nyt jos menee vieläkin huonommin alkaa sama lakkoilu ja uhkailu palkoista ja muista eduista.
Onko vaikeaa tajuta että kun kassa on miinuksen puolella, niin siittä ei voi antaa sitä mitä pyytää.
Jos sinun lompakkosi on tyhjä ja lapset haluaa auton. Ostatkos sen siittä vaan.
ruikuttaa ja kadehtia sukulaisensa ansioita kuin pahimman laatuinen ämmä ei minun mittapuulla kykene arvioimaan miehuuttani tai varsinkaan kieltämään sitä, ja mitä muuhun kirjoitteluusi tulee niin sopisit olemaan joku suomenruotsalaista syntyperää oleva riistäjäyrittäjä joka pitää noin 5-10 henkeä työllistävää metallialan yritystä jossa kukaan ei ansaitse yli 8,5 e tunnissa, näillä seuduin kun niitä on kolmetoista tusinassa...
Ay-liike on stalinismin jatko.... hmmm, aivan, jos työläisten asian ajaminen on stalinismia niin yhdyn mielipiteeseesi ja ilmoittaudun vielä stalinistiksikin:)
Onneksi meillä on vielä ay-toimintaa joka pitää meidät yhtenäisenä toisin kuin yritysjohtajat (ja kateelliset mulkut,lue sinä) toivoisivat... Jo roomalaiset tiesivät mitä tarkoittaa "hajota ja hallitse".
Ps:politiikasta en ole kiinnostunut vähääkään, joten en silloin varmaankaan voi olla edellä mainitsemasi "poliittinen kusipää", sen sijaan kuvaukseni "kateellinen mulkku" vaikuttaa pitävän kohdallasi täysin paikkansa!
ja työpäivät 15-18 tuntisia niin lopeta hyvä mies ja siirry työntekijäksi jonnekin missä saat tehdä 7,5 tunnin päivää ja narista halutessasi kuin ladon ovi, ajattele kuinka lähellä paratiisia todellisuudessa oletkaan,palkkakin tulisi ihan joka kuukausi!
Ei muuta kun laita lappu luukulle ja siirry nauttimaan duunarin "makeasta" elämästä!
Et näköjään vieläkään tajua "puupää"
Sehän koskee kaikkia yrittäjiä. Eihän yrittäjillä ole vaihtoehtoja. Sinä pääset kotia kun yrittäjä miettii sinun seuraavaa vetoa ja päivää että sais maksettua sinun palkkasi. Annat ohjeita ja kehotat lopettamaan. Tiedätkös miten sinun käy. Saat mennä kassalle jonottamaan vuoroasi.
Kannattaa pitää yritys aina niin pienenä, ettei tarvitse olla luottamusmiestä ja nuo Ay-punikit ei vain pääse pesiytymään yritykseen! Mielummin kannattaa tehdä vaikka useampi yritys, jotta punikit saadaan pidettyä yrityksen ulkopuolella.
Kyllä se on vanha viisaus, että kun joku lapiomies pääsee vähänkin ylemmäs vaikka luottamusmiehen asemaan, niin muuttuu heti ääni kellossa! Hän saa ikäänkuin liiton mandaatin pullistella ja ilkkua työnantajille. Hän muuttuu saarnaajaksi, joka uhkailee heti lakolla jos vessasta on paperi loppu ja vaaditaan olemattomia korvauksia joka asiasta. Puhutaan selän takana paskaa ja yllytetään muu porukka mukaan leikkiin.
Taitava luottamusmies saa työpaikan porukan "psykoosiin" sekä uskomaan itseensä, niinkuin herätysliikkeiden pastorit ja siitä alkaa psygologinen sodankäynti yrittäjää vastaan, uhkaillaan lakoilla ja yrittäjää pidetään aina hirviönä. Luottamusmies ja "saarnaaja" myrkyttää koko työpaikan ilmapiirin melko nopeasti ja siitä alkaa samalla yrittäjän alamäki.
Se on todistettu jo vuosikymmenien takaa rakennustyömailta, että kun lapiomies pääsee vähänkin ylemmäs, se alkaa ensimmäisenä vertailla palkkoja mitä muut tienaa ja aloittaa kouluttautumisen liiton tuella yrittäjän viholliseksi.
Hän ikäänkuin "lopettaa" normaalin työntekemisen ja alkaa ajamaan "muka " muiden etuja. Työaika menee kaikennäköisten asioiden selvittämiseen ja siitä se leikki pikkuhiljaa alkaa, samalla tämä kaveri alkaa tuottaa yritykselle tappiota. Pian hänen tilalleen on palkattava toinen työntekijä, koska suuri "johtaja" ei enään suoriudu työtehtävistään. Työvaatteista pitää aloittaa ensin taistelu ja sitten palkkojen järjestelmällinen vaatimusten lista. Tämän jälkeen luottamusmies alkaa "kouluttautumaan" ja manipuloimaan työvoimaa vaatimaan joka asiassa parannuksia ja yrittäjä kuvataan patruunana joka ei välitä muka paskan vertaa työntekijöistä.
Nyt pitäis työntekijöidenkin mennä hieman itseensä ja yrittää ajatella asioita myös yrittäjän näkökulmasta, sillä yrittäjä sen palkan loppukädessä maksaa, ei liitto eikä valtio. Minusta nämä liiton "saarnaajat" pitäisi lailla kieltää ja Ahonen siinä mukana ensimmäisten joukossa.
jos kerran on pakko painaa ihan helvetisti ja palkkaakin saa vain joka toinen kuukausi???
Minun mielestäni se jolla on niin paska firma että joutuu painaa joka päivä 12-18 tuntia duunia ja silti ei saa edes joka kuukausi palkkaa eikä tajua lopettaa toimintaa kannattamattomana on se todellinen puupää!
Eiköhän se rehellisyyden nimissä ole niin että sellainen ihminen jolla on toimiva yritys ja idea selviää inhimillisemmillä työajoilla ja nostaa joka kuukausi kohtuullisen korvauksen itselleen, ja se jolla ei ole asiat yhtä hyvin painaa pidempää päivää ja saa huonompaa liksaa, aivan kuten palkansaajissakin on parempi palkkaisia ja sitten niitä jotka runttaa jonkun ahneen hurrin pikkupajassa sillä 8 Eurolla tunti.
Elämä on iso kasa valintoja, toiset tekee sen vaan paremmin ja toiset huonommin...
Yrittäjyys voi olla monilla verissä ja siinä kiehtoo se oma vapaus, jossa saa itse päättää asioista ilman Ahosen kaltaisia idiootteja selän takana.
Monesti yrittäjän palaaminen takaisin työelämään palkolliseksi on täysin mahdotonta, sillä yrittäjällä on "liikaa" tietoa asioista ja hän pystyy näkemään toisen yrityksen virheet ja näkee taloudellisen tilanteen liiankin tarkasti.
Yrittäjä joutuu tekemään monesti pitkiä päiviä (12-16 h) ja esimerkiksi jonkun urakan eteen voi joutua tekemään paljon ilmaista työtä, ennen kuin se edes jää tehtäväksi. (sitähän ei palkollinen ymmärrä)Tietysti jos työ on hyvin suunniteltu ja tuottaa tulosta on myös palkitsevaa.
Elämä on kasa valintoja ja ainakin itse pysyn edelleen yrittäjänä, vaikka teen pitkiä päiviä, sillä siinä pääsee kuitenkin itse päättämään asioista parhaiten. Kun yritystä ei lähde laajentamaan liikaa ja jättää kaikki puupäät (Ay-urpot) palkkaamatta, niin se on helpompi pitää käsissä.
itse valitset itsellesi ne pidemmät työpäivät ja palkattomat kuukaudet, ja vastineena saat vapauden päättää itse asioistasi.
Siis sinä I-T-S-E tietoisesti valitset tuon vaihtoehdon halustasi ansaita mahdollisesti joskus enemmän kuin perus duunari, ja ehkä jopa suorastaan rikastua... joskus ahneella vaan on paskainen loppu...
Turha siis valittaa täällä palkansaajien oikeuksista ja ay-toiminnasta kun ne pelisäännöt ovat olleet tiedossa kun olet tietoisen valinnan tehnyt ja yrittäjäksi alkanut.
Ps:hiukan vain tarkkuutta rekrytointiin niin kyllä se siitä!
Yrittäjäksi ei pidä ryhtyä, jos ajattelee silmät ummessa rikastumista. Pitää olla jalat maassa ja pitää kulut kurissa.
Palkansaajaajien oikeuksista saa ja pitää valittaa, sillä yrittäjän pussista ne palkat loppukädessä tulee. Kun palkansaajan kulut kerrotaan 1.7 kertaa on se juuri nimenomaan ammattilliittojen ansiota! Tuo kulu on järkyttävän suuri ja nostaa yrittäjän kuluja. Mikäli maksat palkkaa siis 15€ tunnissa työntekijälle on se kerrottava 1.7 kertaa, jotta nähdään todellinen kulu mitä työntekijä maksaa vasta työnantajalle. (kulu on 25,50€) eli yksi työntekijä maksaa vuodessa yli 53.000€ työnantajalle, silloin työnantaja ei ole itse tienannut yritykselle senttiäkään.
Tämä on asia mitä juuri palkansaajat eivät ikinä laske kuinka paljon työntekijä maksaa työnantajalle, he luulevat että se on vain bruttopalkka. Kun työntekijöitä on esimerkiksi 20 kpl puhutaan palkkakustannuksissa jo yli 1mil€ (6 milj. mummon markkaa)
Vanhan laskutavan mukaan liikevaihto laskettiin aina työntekijöiden mukaan eli 0,5-1 milj. markkaa/työntekijä mutta tänä päivänä tuo suhde on kadonnut ja 6 miljoonalla mummon markalla pitäisi lähes kolminkertaistaa työntekijämäärä.
Kun siihen joukkoon tulee vielä hullu liitonmies mukaan, voi yrityksen laittaa suoraan konkurssiin.
äänestää, ei eurolle silloin aikoinaan.
Suurin syy paperitehtaiden alasajoon Suomessa on irtisanomisen helppous. Euroopassa on paperin huomattavaa ylituotantoa, joten kapasiteettia on lähdetty purkamaan sieltä, missä irtisanominen on helpointa ja halvinta.
Oma duunipaikka (ei paperiteollisuuden) lähti alta sen vuoksi, että globaalin yrityksen oli halvempaa laittaa toimipiste kiinni Suomesta kuin Saksasta. Suomessa toimipisteen sulkeminen ei myöskään aiheuta sellaista negatiivista julkisuutta kuten esimerkiksi Saksassa.
Saksassa ja Ranskassa StoraEnson Karvinen saisi päälleen polttopulloja, jos lopettaisi sieltä tehtaan ja erehtyisi tulemaan paikanpäälle elvistelemään.
Voidaan sanoa, että me suomalaiset olemme liian nössöjä näiden suuryritysten oikkuja kohtaan.