Kansis ja aloituspisteet

Lirissä olen

Onko mitenkään mahdollista päästä lukemaan kansantaloustiedettä Helsingin yliopistoon tai kauppakorkeakouluun vaikka aloituspisteitä ei tipu YO-toikkarista.

Olen opiskellut kansista muualla, mutta nykyisin opiskelija-siirrot eivät ole mahdollisia. Periaatteessa joudun pakosta muuttamaan pääkaupunkiseudulle ja jättämään opintoni. Silloin on mahdollista jatkaa opintoja uudestaan vain läpäisemällä pääsykoe.

Tilanne stressaa todella paljon, koska tiedän tieto ja taitotasoni soveltuvan kansiksen opiskeluun (on niitä kursseja tullut jo reilusti muualla läpäistyä), mutta yo-toikkarini antaa minusta täysin erilaisen kuvan.

Siis onko mitään toivoa päästä pelkästään pääsykokeella sisään vai olenko hukannut koko tulevaisuuteni? En jaksaisi olla ilman koulutusta hanttihommissa koko ikääni kun muuhunkin pystyisin älyni puolesta.

3

800

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ekonomi(sti)

      Sinullahan on loistavat mahdollisuudet päästä sisään, kun jo valmiiksi tunnet kansantaloustiedettä - erityisesti HY:n kansikseen. Itse opiskelen kummassakin Helsingissä (kansis kauppakorkea), eivätkä ne pääsykokeet niin mahdottomia ole. Eivät sen kummempia kuin isot kirjatentit, joita olet varmaan ehtinyt suorittaa.

      Jos haluat ottaa varman päälle, niin sitten tietysti kannattaa tehdä töitä tosissaan, että asiat ovat pääsykokeessa hanskassa.

      Kansiksen opiskeluunhan on periaatteessa pääkaupunkiseudulla jopa 4 mahdollisuutta: HY:n kansis, HSE:n kansis, Hankenin kansis sekä TKK:n eri taloudelliset ohjelmat (eivät puhdasta kansista, mutta sisältävät sitä).

    • tsatsatsaa

      pääsykokeen perusteella sisään. Siitä tosin on vuosia aikaa.

    • iåi

      pelkällä pääsykokeella on mahdollista päästä sisään. Valtsikassa oppiaineissa uusien opiskelijoiden valinnassa puolet valitaan lähtöpisteiden (yo-todistus) ja pääsykokeen perusteella ja toinen puolikas pelkän kokeen perusteella.

      Kannattaa myös tsekata pääsetkö muuta kautta sisään esim. jos sulla on kandin paperit valmiina niin oisko mahdollista hakea suoraan maisteriohjelmaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3982
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2297
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      140
      1449
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      827
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe