Eli, sekä digiboksi että telkkari alkavat tulla tiensä päähän ja olisi aika investoida uusiin. Koska olen totaalisen kyllästynyt ylimääräisiin kaukosäätimiin ja johtohässäkkään, ideaali vaihtoehto olisi taulu-tv, jolla voisi tallentaa (kahta kanavaa ja katsoa kolmatta). Tällaisia käsittääkseni löytyykin, ainakin Humaxilla?
Mutta, vaihdan huushollia aika usein ja seuraava kotipaikka voi olla taas joko antenni- tai kaapelitalous. Mahtaakohan sellaista telkkaria, jossa olisi edellä mainitut ominaisuudet ja vielä hybridi-viritinsysteemit olla edes olemassa?
Haussa siis telkkari jolla voisi tallentaa kahta kanavaa ja katsella kolmatta sekä kaapeli- että antennitalouksissa. Onko tällaisia, tietääkö joku? Googlailu ei oikein auttanut.
Haussa hybridi-taulu-tv tallennusmahdollisuudella
3
485
Vastaukset
- Esa.H
Hybridi-tv kovalevyllä varustettuna taitaa olla sellainen harvinaisuus, ettei juuri nyt löydy markkinoilta. Salora-merkillä on myyty paria kokoa, mutta ne ovat vain kaapeliverkkoon sopivia. Finlux kehitteli USB-liitännällä varustettua vastaanotinta, mutta se ei tainnut tulla markkinoille. Tutustu http://www.finlux.fi/1821 850-sarjan ominaisuuksiin.
Nykyinen suuntaus on kisailla mahdollisimman ohuiden paneleiden käytön suhteen, jolloin kovalevylle ei enää edes ole tilaa vastaanottimen kotelossa. Olen nähnyt parikin kovalevyllä varustettua mallia, joissa kovalevyn ääni on lopulta ollut häiritsevä. Lisäksi, jos vastaanotin on Full HD, niin miksi siinä pitäisi olla SD-tasoista kuvaa tallentava kovalevy. Vastaanottimen tekninen ikä on useita vuosia, kun taas kovalevyn tuuletus saattaa olla heikkoa ja sen tekninen ikä päättyy siinä missä takuukin. Hinta nousee varmasti sellaiselle tasolle, ettei se kilpaile erillislaitteiden kanssa. Ainakaan itse en tuollaisen vastaanottimen hankintaa edes harkinnut, vaan uusin erillislaitteita sitä mukaa kun tarvitaan. Ihan hyvin viiden kapulan kanssa tulee toimeen;)
Suosittelen, että investoit riittävän isoon näyttöön (= Full HD vastaanottimeen) ja hankit sen kaveriksi tallentavan (HDMI) C/T -normien digiboksin, jonka laitat meluamaan jonnekin hyllykköön (lasin taakse). Oma digiboksini on päällä vain silloin, kun se tallentaa tai sillä katsotaan. Kovalevyn rahinasta ei silloin ole haittaa. Tallentava kaapeliverkon HD digiboksi saa toistaiseksi odottaa.
Maksukanavia katsellessa erillisistä laitteista on omat ongelmansa, ja jatkossa tulee lisää ongelmia HD laitteiden korttilinkitysten takia. Korttien kierrättäminen eri laitteiden kesken ei enää sitten onnistu? Vastaanottimen hankinnan yhteydessä kannattaa tarkistaa, onko se Cable Ready HD -luokiteltu. Lista löytyy vaikkapa sivun http://www.kaapelitelevisio.fi/index.asp?id=423&menupath=423&language=1&klik=4 kautta- m
Kiitos asiallisesta vastauksesta!
Näin mä vähän pelkäsinkin. Tai no "pelkäsin", niin kuin tämä nyt joku maailmanloppu olisi... Katselin tuossa Topfieldin tallentavia hybridibokseja, jospa investois sitten sellaiseen ja johonkin mukavan kokoiseen näyttöön. Mitkään kovalevyjen rahinat mua ei ole koskaan häirinneet, joten periaatteessa vastaanottimessa vois olla vaan yks viritin (tai ei välttämättä viritintä ollenkaan, onks sellasia olemassa... Oli ainakin jossain vaiheessa).
Ei toi Finluxin 850-sarjakaan huono vaihtoehto olisi, vähän turhan hintava ehkä "vaan" telkkariksi. Mut täytyy katsella. Kiitos! :-) - Loewe
m kirjoitti:
Kiitos asiallisesta vastauksesta!
Näin mä vähän pelkäsinkin. Tai no "pelkäsin", niin kuin tämä nyt joku maailmanloppu olisi... Katselin tuossa Topfieldin tallentavia hybridibokseja, jospa investois sitten sellaiseen ja johonkin mukavan kokoiseen näyttöön. Mitkään kovalevyjen rahinat mua ei ole koskaan häirinneet, joten periaatteessa vastaanottimessa vois olla vaan yks viritin (tai ei välttämättä viritintä ollenkaan, onks sellasia olemassa... Oli ainakin jossain vaiheessa).
Ei toi Finluxin 850-sarjakaan huono vaihtoehto olisi, vähän turhan hintava ehkä "vaan" telkkariksi. Mut täytyy katsella. Kiitos! :-)Loewelta löytyyy useitakin malleja FullHD-televisioita, joissa on tallennusmahdollisuus. Loewe IC-malleissa on tuplavirittimet T-,C- ja S-verkkoihin, eli sama televisio käy antennitalouksiin, kaapelitalouksiin ja satelliittitalouksiin. Mukana on lisäksi HD-virittimet kaapeli ja satelliittipuolelle ja TV tallentaa myös HD-lähetykset kovalevylle. Ja kaikki toimii yhdellä kaukosäätimellä.
Merkki on erittäin laadukas, takuu on 3 vuotta ja hintaakin on tietysti hieman normaalia enemmän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1406653
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1495739- 1234891
Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.434490Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?523892- 623061
Itkin oikeasti aamulla taas
Haluaisin niin kertoa miltä musta tuntuu. Oon jotenkin hajalla. Tarvitsin ees jonkun joka ymmärtää.522966Minun rakkaani.
Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m242402- 422270
Naiselle hyvää viikkoa
olet edelleen sydämessäni. Toivon sinulle myötätuulta mitä ikinä teetkään🪢152197