Oon tossa parin kaverin kans ihmetelly, kun on nyt käytössä toiset ko mallin kuulokkeet, ja asia on siis niin, että sekä ensimmäisissä, että näissä uudemmissa (jotka nämäkin ovat jo muutaman vuoden vanhat) on johto kovettunut! Tarkoitan tällä sitä, että kumpienkin kuulokkeiden johdot ovat jäykistyneet melko paljon n. 10cm matkalta n. 1cm päästä siitä alaspäin, missä johto on kiinni elementeissä. Ajattelin ihan mielenkiinnosta kysyä täällä että mistähän ko ilmiö mahtais johtua??
Koss Porta Pro JOHTO KOVETTUU
5
1420
Vastaukset
- Virittelijä
Kyllähän muovit voivat hapertua ajan myötä, mutta ei pitäisi noin nopeasti mennä tönköksi. Veikkaan, että johdon materiaalissa on valmistusvirhe tai sitten kuulokkeiden valmistaja on päättänyt säästää ja käyttänyt varaston perukoilta löytämäänsä johtoa jostain 80-luvulta.
Sinuna ottaisin yhteyttä kuulokkeiden myyjään. Heillä on virhevastuu, eikä höpinöitä takuun mahdollisesta loppumisesta kannata kuunella.
Johdon on tarkoitus kestää kauemmin kuin pari vuotta. Tämä on ihan ilmiselvä tapaus, ellei johto ole altistunut joillekin kemikaaleille tai suoralle auringonpaisteelle vaikka auton hattuhyllyllä. Toistuva paahde voi pilata moniakin materiaaleja.- gyudtyudtyi
kemikaalit ja uv-säteily, eli täytyisi tietää käyttö- ja säilytystavoista ja -olosuhteista. Juuri tuo pätkä luureista alaspäin altistuu auringonpaisteelle mutta lisäksi ihosta ja hiuksista irtoaville kemikaaleille (esim. partavesi) ja hielle yms.
- KOSSMAN
Asiaan vaikuttaa varmasti se, että käytän kuulokkeita käytännössä päivittäin, säällä kuin säällä, ympäri vuorokauden. Pitänee kiinnittää huomiota kyseiseen.
- KOSSMAN
KOSSMAN kirjoitti:
Asiaan vaikuttaa varmasti se, että käytän kuulokkeita käytännössä päivittäin, säällä kuin säällä, ympäri vuorokauden. Pitänee kiinnittää huomiota kyseiseen.
Ja piti siis sanoa YMPÄRI VUODEN eikä ympäri vuorokauden :P
- varmaankin
Lieneekö ihon rasvoista tai muista epäpuhtauksista johtuva ilmiö. Minulla on paljon vanhemmat Porta Prot eikä niissä ole mitään tällaista havaittavissa, mutta pehmusteet niistäkin kuitenkin hiljattain meni.
Soittelepa sellaiseen firmaan kuin Teletarvike Järvinen. Kosseilla on nimittäin elinikäinen takuu, jonka piiriin myös tuokin vaurio voisi kuulua. Ainakin itse sain Porta Prohon uudet pehmusteet (tuli vieläpä kahdet sarjat, toiset pussissa, toiset paikoilleen laitettuna) ja sitten esim. R80 luureja olen korjuuttanut jo useammankin kerran mm. sanka-, pehmuste- ja johtovikojen takia.
Korjaus kustantaa sinulle ainoastaan postikulujen verran, muu menee takuuseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?3113108Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!4623072- 712110
Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3401600Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota
2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-1911464- 1051223
Voisiko olla jopa niin
Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal751202Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."
Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks121107K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."
Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali81075Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.1631021