tänään saimme lehdestä aamulla lukea, kuinka laajaksi on paisunut tuo kiukaisten tapaus. myös kokamäki mainittiin. mutta kuinka paljon mahtaakaan täällä oikeasti liikkua nuo huumeet ns."normaalin" nuorison parissa
huumeilu
kokkelissa
71182
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Olisi hyvä aloittaa tutkimukset ennen kuin on liian myöhäistä. Maamieskoulullahan pitäisi olla huumekoirakoulutus muun muassa. Nyt ne koulutettavat koirat tosi työhön! Työtä riittää niille koko Suomessa, ei vain Etelä- ja Keski-Satakunnassa!
Voin tähän viestiin vastata suoraan "normaalien" nuorien "sisäpiiristä". Itse en ikinä ole Kokemällä huumeisiin törmännyt enkä myöskään sellaisiin henkilöihin joiden tietäisin käyttävän huumeita. Tokihan sellaisiakin henkilöitä Kokemäeltä varmasti löytyy, mutta en usko, että meidän ns. "normaalien" nuorien parista. Mutta eihän sitä koskaan tiedä, kun meitä mahtuu niin monenlaista nuorta näinkin pieneen paikkaan. Puhun nyt yläaste ikäisistä ja toisen asteen opiskelijoista, sillä heistähän Kiukaisten tapauksessakin taitaa olla kyse.
Huumeita liikkuu kaikkialla,myös maaseudulla on omat suharinsa,saatika sitten kaupunkipiireissä!Nyt jopa jotkin ministerit ajavat lakia ,että huumeiden käyttö pitäisi sallia,koska se on kuulemma nykyajan trendi??????Missä Suomalainen moraali?päättäjät itsekin vetävät pilvee!Haluammeko tähän maahan lisää enää vihanneksia ja itsemurhia???Olis kirveellä töitä! Kotikasvatuksellaja sillä,että ketä metsäinen hallitus on tilanteen tähän ajanut....ei varmaan paljoa kunniaa kaipaa! Ahdistus ja paha olo kuohuu kaikkialla!Nuoret ei tarvitse kuin välitämistä,kannustusta,harrastuksia ja ennenkaikkea rakkautta.Monelta on oma identiteeti hukassa ja sitä pönkitetään huumemusiikilla ja kaikella muulla passivoivalla virikkeellisyydellä...oli paljo jatkettavaa tarinassa....jatkakoon seuraava.......
vai että sellaisia ne nuoret tarvitsee? itse nuoriso työssä monet vuodet olleena (en kokemäellä) eri puolilla suomea olleena voin kertoa että vaikka pitäjällä olisi kuinka hyvät harrastus mahd. ja vaikka kuinka niitä nuoria rakastaisi joku "löytää" aina tiensä siihen maailmaan.kaikki eivät halua pelata jalkapalloa ja vaikka kuinka tulisi "hyvästä ja rakastavasta" kodista se ei merkitse mitään. ihan ensiksi täytyisi suomessa määritellä hyvä koti uudelleen!!!onko hyvä koti se jossa on rahaa ja muuta mutta nuori tuntee silti olonsa kotonaan "ulkopuoliseksi" ja ettei hänestä välitetä. vai onko se että ei ole rahaa ja nuori näkee huumeissa tien pois rahattomuudesta-myymällä niitä tai turruttamalla tunteet...jos sinne saatais kunnon nuorisotila-jos ei ole-siellä vois nuoret viettää passivoivaa virikkeetöntä aikaansa ts. vain olla moni nuori kaipaa paikkaa jossa vain olla kavereiden kanssa, välillä jotain virikettä tekemisen muodossa iakuisen valvovan silmän alla. näin nuorella on joku aikuinen jolle puhua luottamuksella ilman että täytyy pelätä aikuisen heti leimaavan häntä...ottakaa mallia porista ja etenkin pihlavasta..viime vuonna tämä nais teho kaksikko joka siellä nuoriso tilalla on työssä...aikuinen täytyy olla mutta kuten he näyttivät ei saa olla liian tosikko ja nuoret oli myyty..
koulutetaan niinisalon puolustusvoimille koiria.
No ei todellakaan ;) Päin vaston, Kokemäen kaltaiset saattohoidossa olevat pitäjät ovat mitä otollisinpaa maaperää, sekä nuorenpien että jo varttuneenpien päihdekäyttäytymiseen, ja nyt en puhu pelkästään "kuningas alkoholista"!
Jo v**un kauan sitten, kun siellä vaikutin, kannabis oli kohtalaisen yleistä, enkä nyt puhy mitenkään "syrjäytyneiden" parissa, vaan NS. hyvien perheiden kasvattienkin, joista on tähänpäivään mennessä tullut hyvinkin yhteiskuntakelpoisia, sekä jopa valtakunnallisesti merkittäviä "nimi tyyppejä". Totuuden nimissä sanottakoon, että myös muutama tietämäni on päätynyt "pahnoille" tai jopa menehtynyt näissä "harrasteissa"
Se, että oma pikku teini mussukkasi pelaisi potkupalloa tai lätkää Kovaväessä, ei tarkoita sitä, että hän olisi puhdas pulmunen, tai tulisi sitä ikuisesti olemaan, koska ei ole tavatonta ja harvinaista, että joukkuelajien keskenäisissä illanvietoissa käytettäisiin, varsinkan kannabistuotteita.
Miksi urheiliat suosisivat kannabispohjaisia tai muita huumaavia, alkoholin siaan???? Miettikää sitä, ja ottakaa asioista selvää ;)
Vuosituhannen vaihteessa en päällepäin nähny huumeiden käyttöö "normaalin nuorison" keskuudessa, mut muutamia nuoria epäilin kyllä viikonloppukäyttäjiks, olivat niinä viikonloppuina kun näin niin sekaisin. Ja sillon ja vähän aikasemminkin puhuttiin et isot pahat pojat harjavallasta niitä huumeita levittää. (no harjavallastahan kaikki paha on kotosin =)) Mutta uskoisin kymmenessä vuodessa huumeidenkäytön ja -myynnin hieman levinneen.
Ja joukkuepeleistä, ite en koskaan harrastanu ja toden totta olen pitäytyny ihan laillisessä pään sekoittajassa eli alkoholissa. Muutenkin tuntuu et joukkuepeliharrastuksissa nuoriso jää liian vähälle valvonnalle ja siellä sitte valvomatta tehrään porukalla kaikenlaisia koiruuksia.