Testit näytti, että olisin karmiinille allerginen mutta en saanut juurikaan mitään ohjeita, mitä pitäisi välttää ja sekin vähä mitä siitä puhuttiin meni jotenkin ohi korvieni, se jäi mieleen että se valmistetaan jostain kirvoista.
Eli karkeissa ja limsoissa on karmiinia mutta missä muussa voi olla? Yritin googlettamalla saada selvyyttä mutta löysin ainoastaan maininnan että lihaan lisätään PIENIÄ määriä mitkä eivät voi auheuttaa kuitenkaan allergisia reaktioita. Mihin lihaan? Kaikkeen lihaan? Senkin luin, että pieniä määriä ei tarvitse merkitä näkyviin tuotteen aineluetteloon.
Pitääkö välttää meikkejä, punaisia vaatteita, punaista painomustetta yms?
Eli karkeissa ja limsoissa on karmiinia mutta missä muussa voi olla? Yritin googlettamalla saada selvyyttä mutta löysin ainoastaan maininnan että lihaan lisätään PIENIÄ määriä mitkä eivät voi auheuttaa kuitenkaan allergisia reaktioita. Mihin lihaan? Kaikkeen lihaan? Senkin luin, että pieniä määriä ei tarvitse merkitä näkyviin tuotteen aineluetteloon.
Pitääkö välttää meikkejä, punaisia vaatteita, punaista painomustetta yms?
Vastaukset
Vanhimmat
Ei vielä vastauksia
Aloittaja odottaa vastauksia. Kerro oma näkemyksesi ensimmäisenä.