olen aikeissa ostaa aktiiviset kuulosuojaimet. Ne saisivat kohtuu pienet ja kokoontaittuvat. Näistä merkeistä olen katsellut sordin supreme pro (x) ja peltorilta sporttac tai comtac.
onko kellään kokemusta näistä molemmista merkeistä että onko mitä eroja. Halvin olisi sporttac 120eurolla, seuraavana pro 155, pro x 185 ja kallein comtac 266euroa.
näistä ainoastaan pro x ja comtac ovat täysin vesitiiviitä. Pidän kuulosuojia radalla ja metsässä niin vedenkesto olisi aika hyvä ominaisuus.
Toisaalta aikaisemmat suojaimet olivat peltor soundtrap ja niissä ei luvattu vedenkestoa ja silti ne kesti kaatosateessakin hyvin. Ainoa ongelma tuli korvista tuleva kosteus joka pääsi elektronikkaan, mutta senkin sai kuntoon putsaamalla.
Sen puolesta nämä kaikki ovat paremmin suojattuja.
Comtac on varmaan paras näistä mutta saako metsämies vastaavaa hyötyä näistä, nämä on enemmän viranomaiskäyttöön tehty. Tärkeitä ominaisuuksia olisi kosteudenkesto, käytettävyys ja äänen suunnan määrittely.
Kommentteja?
Sordin vai Peltor
5
4447
Vastaukset
- Vielä kuulo tallella
Olen itse myös aikeissa ostaa kuulevat kuulosuojaimet lähinnä metsästyskäyttöön (VHF:n kanssa kytkettynä) ja ehkä radallekin. Tällä hetkellä harkinnassa Peltor ProTac II (n. 180 eur rxtx-tuote) ja tuo Sordin Supreme Pro X. Olisi todella mukava kuulla käyttäjien kommentteja suuntaan tai toiseen. Jääkö suojaimet reppuun vai toimiiko riittävän hyvin, että tulee pidettyä päässä?
- tyytyväisenä
Peltoriin tyytyväisenä voin sanoa että toimii yllättävän hyvin metsälläkin. Radalla ne ovat lyömättömät.
Metsällä kulkiessa pitää niihin hieman tottua koska niillä kuulee "liian" hyvin.
Mahtava keksintö kaikkiaan.
Sordinista ei ole kokemusta mutta uskon että nekin toimivat!
Osta pois! - Vielä kuulo tallella
tyytyväisenä kirjoitti:
Peltoriin tyytyväisenä voin sanoa että toimii yllättävän hyvin metsälläkin. Radalla ne ovat lyömättömät.
Metsällä kulkiessa pitää niihin hieman tottua koska niillä kuulee "liian" hyvin.
Mahtava keksintö kaikkiaan.
Sordinista ei ole kokemusta mutta uskon että nekin toimivat!
Osta pois!Kiitos vastauksesta. Laitoin Sordinit tilaukseen.
- petetoo
Näissä on sääsuojattu elekroniikka. Ammatilaislaatua.
- 13+3
petetoo kirjoitti:
Näissä on sääsuojattu elekroniikka. Ammatilaislaatua.
joo mutta on tosi ahdas kuppi siinä, tulee korvat kipeeksi kun puristaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1202248
Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten4232151Sinun ja kaipaamasi törmääminen
Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?971176Ammuskelua Eliaksenkadulla
Mikä homma? Hirven metsästykseen vielä lähemäs 3kk. Oliko lie puuman metsästystä..?13958Olen pahoillani jos kärsit.
Mutta meidän välejä ei voi korjata. Rakastin sua tiedoksi. Älä tee itelles mitään vaan hae apua.34790- 44784
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi109756Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!14740Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte166706Luvattiin työpaikka, mutta mitään ei kuulukaan
Kuinka yleistä tällainen on? Ehdin jo iloita työpaikasta, turhaan, kun mitään ei kuulukaan työnantajasta, joka ilmoitti32669