Kattelin eilen tv:sta ohjelmaa "Hännänheiluttajat" jossa perhe oli hankkimassa koiranpentua ja koirakouluttaja/asiantuntija antoi heille ohjeita pennun kasvattamiseen. Mm oudolta tuntui että pennun syliin ottaminen ja kanniskelu on kielletty !! syystä että jos pentua kantaa, se ei opi itse kävelemään (!!?) ja syliin ottokielto selitettiin sillä että silloin se luulee olevansa ihminen. Myös sänkyyn viereen ottaminen oli kiellettyä ja samoin koiranpennun ei saa antaa pusutella omistajaansa. Nämä ukaasit kouluttaja varmisti perheeltä asentamalla heidän kotiinsa tallentavan videokameran. Nauhalta sitten paljastui että perheen äiti oli tehnyt valtavan virheen: Oli istunut sohvalla ja ottanut pennun syliin (!!) Hän selitti kiellettyä käytöstään kouluttajalle mm sillä että ei huomannut että oli ottanut epähuomiossa pennun syliin, koska se on niin söpö ja suloinen.. samoin perhe joutui valalla vannomaan että kukaan EI OTA PENTUA ENÄÄ SYLIIN!!
Oletteko samaa mieltä??? Itse olen koirani kanssa kaksi koirakoulua käynyt enkä moisesta ennen kuullut.
Herää vaan kysymys että mitä koiralla tehdään esim kaupunkioloissa kun ei tarvita talon vahtia, tai ei ole tarvetta metsästykseen tms. jos ei saa ottaa edes syliin..??
Itse olen näitä virheitä tehnyt mäyräkoirani kanssa alusta lähtien ja sama tulee jatkumaan....hän nukkuu sängyssä vieressä, antaa äitille pusun ja äiti antaa hänelle,häntä hellitellään, hän on "ikuinen äitin pupppy", häntä kannetaan sylissä ja on aina kanniskeltu, sekä pidetään sylissä, hän jopa itse iltaisin hyppää syliin...tämän Hännänheiluttajat- kouluttajan mukaan meillä ei siis olekaan mäyräkoiraa vaan mäyräihminen.... ??
..pennun syliin ottaminen kielletty..(!)
2
612
Vastaukset
- "Epäonnistunut"
Minä koen näiden ohjelmien avulla epäonnistuneeni täydellisesti koiranpidossa.
Kärsiikö koirani? Minusta hän näyttää oikein onnelliselta. Saa paljon huomiota, ehkä liikaakin, mutta toisaalta hänellä on vain minut.
Joku viisas on joskus sanonut, että se, että koira tulee sänkyyn, ei ole ongelma, mutta jos koira ei käskystä lähde pois, niin se on.
Minun koirani nukkuu sängyssä salaa. Illalla ilmeisesti odottaa, että nukahdan ja aamulla herään koira kainalossa. En tämä ole maailmaa vielä kaatanut. Koira hyppää kyllä pois, jos satun huomaamaan ja käsken alas.
Enkä kyllä tiedä mitä tekisin, jos en saisi pusutella koiran kanssa, eihän sen tarvitse mitään kielisuuteloa olla.
Pieni mäykky ei itse pääse autoon eikä junaan, enkä ole koskaan ajatellut, että teen väärin kun nostelen häntä. Toisinaan koira on myös pidettävä sylissä (erilaisissa tapahtumissa, junassa jne.).
Sitäpaitsi minä otin koiran seuraksi. Mikä seura se sellainen on, jonka kanssa ei voi levätä sohvalla kylki kyljessä? - osittain samaa mieltä
Paljonhan nämä asiat riippuvat koirasta. Joku toinen ei oikeasti kestä sitä että se saa olla sohvalla/sängyllä vaan se ego nousee heti.Toiseen ei vaikuta.
Minä olen kyllä kys kouluttajan kanssa samaa mieltä asioista. Koira on koira ja koiran paikka on lattialla neljällä tassulla. Sohvalle voi tulla jos haluan ja kutsun mutta muuten sinne ei ole mitään asiaa, samaa koskee sänkyä. Olkoon vaikka kuinka seurakoira. Valitettavasti näitä seurakoiria näkee rähjäävän hyvin paljon lenkeillä, mistä se muka johtuu? Ihan takuulla osaksi siitä että kotona koiraa lellitään ja lällytetään ylenpalttisesti ja koiralla ei ole minkäänlaista kunnioitusta ihmistä kohtaan.
Mutta kyllä minulle tuli mieleen sellainen pointti tuossa ohjelmassa että se on tehty Amerikassa. Siellä asuneena voin todeta että monet lähiöissä asuvat eivät todellakaan käy koirien kanssa lenkillä siinä määrin mitä täällä Suomessa. Eli ei ihme jos sanotaan että koiran paikka on maassa tai se ei opi kävelemään kun sillä ei oikeasti välttämättä siihen ole mahdollisuutta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2722410Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä2991299- 1081201
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831201Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581155Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi811096- 44962
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi67897Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa22860- 33767