it-alalla hyvät

Mitä valitat, it-alalla on hyvät palkat, ainakin kaikilla muilla kuin sinulla: http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=2009/08/25059
9608
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

kun naapurisermin urpo ansaittee 4 356 ekee kuussa!!! Tai mistäs minä tiedän, voihan se ansaita vielä enemmänkin!

Äänestä

On tuo skaala nii laaja tälläkin alalla. Mistä noita tutkimuksia aina sikiää??? Harva saa tuota ja alottelijoista

Äänestä

Tuollaisia tuloksia saadaan ainoastaan, jos ei huomioida työntekijän asemaa työpaikassa. Siitä vaan laskemaan johtajien ja managerien palkat ja sit nämä perustyöntekijä tason tehtävien, jotka laskevat tuota keskipalkkaa. Ei tuo tutkimus kyllä kerro yhtään mitään.

Peruskoodari saa tuollaisia palkkoja, jos tekee paljon ylitöitä (jos niistä maksetaan). Mistä näitä tutkimuksia oikein sikiää?

Äänestä
  • Kuka nyt pelkästään puhuu peruskoodarista tai junnusta?

    Meitä on paljon muitakin, ongelma vaan lienee että tänne kirjoittelevat
    ovat järjestää kaikki "low-level" tekijöitä?

    Äänestä

  • meikäläinen tässä kirjoitti:

    Kuka nyt pelkästään puhuu peruskoodarista tai junnusta?

    Meitä on paljon muitakin, ongelma vaan lienee että tänne kirjoittelevat
    ovat järjestää kaikki "low-level" tekijöitä?

    Ja jollakin kamala hinku päteä ja vetää toisista johtopäätöksiä. Kertoo ihmisestä enempi itsestään ja nimimerkin suojissa on toki hyvä heittää yhtä sun toista.

    Tarkoitus oli lähinnä tuoda esiin se, että nuo keskipalkat ei kerro todellisuudessa alan todellisesta palkkatasosta mitään, jos ei huomioida juuri työntekijän asemaa ja lasketa sen mukaan keskipalkkoja erikseen.

    Voit myös harjoitella luetunymmärtämistä ennenkuin avaat sanaisen arkkusi.

    Äänestä

muilla aloilla. Sielläkin ihmetellään mistä moiset keskiarvot on otettu. Varsinkin jos "tutkimus" tehdään kyselygaluppina tulokset ovat helposti yläkanttiin. Paskaduunia tekevä palkkakuoppalainen ei välttämättä viitsi vastata kyselyihin, kun taas isopalkkainen vastaa mielellään. Oma ammattiliittoni on kysellyt työllisyystilannetta. Työssä ollessani vastasin kyselyyn, mutta työttömänä viittasin sille kintaalla.

"It-ammattilaisten palkkoja tutki Tietotekniikan liitto, jonka kyselyyn vastasi reilut 700 alalla työskentelevää ihmistä."

Kuinka moni jätti vastaamatta?

Äänestä

Jos 700 työntekijän keskiarvopalkka on tuo, on kyllä ollut varsin selektiivinen otanta, todennäköisesti kuitenkin tahattomasti. Fakta on tosiaan se, että IT-alalla on mediaani jossain ihan muualla. Hankalahan se on tehdä tällaista tilastoa alalta, jolla saman koulutuksen ja kokemuksen omaavien kaverien välillä eroa voi palkassa olla vaikkapa 5000 €/kk. Miksi siis tehdä näitä "tutkimuksia" lainkaan? Yhtä hyvin tuon "tutkimuksen" tulos voisi olla 3000 €/kk, tai 7000 €/kk. Riippuu siitä ketkä vastasivat kyselyyn.

Äänestä

Noissa tilastoissa kummittelee nousukauden kavereiden palkat.

Uudet kaverit palkataan ihan eri luvuilla; jotkut ihan puoli-ilmaiseksi.
Yksi firma tarjoaa 1. viikkoa jopa ilmaiseksi.

Äänestä
  • Todellinen palkkataso saadaan kun palkat otetaankin verottajan tiedoista. Moni valkoinen valhe katoaa saman tien. Ammatiliitot eivät halua puhkaista kuplaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


palkat kirjoitti:

Mitä valitat, it-alalla on hyvät palkat, ainakin kaikilla muilla kuin sinulla: http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=2009/08/25059

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu