Viimeinkin miekkapyrstö synnytti!!!! : )

Miekkapyrstö

JEEE!!! Mutta nyt juhliminen hetkeksi pois ja kunnon kysymykseen! Eli, riittääkö, että annan kalanpoikasille sitä samaa ruokaa kuin vanhemmille (tietenkin jauhan sen vain pieneksi)?? Meinaan, ei oikein ole aikaa mennä eläinkauppaan ostamaan jotain toukkia.....=)
No tässä on nyt sit mitä kaikkea mulla on (kalan ruokaa ;D ): Sitä perusruokaa, monnitabletteja, verimatoja, kahta lajia kuivattuja matoja (ja tietysti kaikkee esim. kurkkua,tomaatteja yms)... Nii et oisko jotain niistä semmosta mitä kantsis antaa kalanpoikasille?? Kiiitooos jos vastaatte!!!! T: iloinen miekkapyrstönpoikasten omistaja =)

10

3889

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vinkki

      Voit tehdä poikasruoaksi blandiksen hiutaleista, pohjatableteista ja kuivatuista surviaisista (eiks se se ollut???...= verimato). Tubifexia ei saa kovin hienoksi, eikä myöskään katkoja, ne kannattaa jättää odottamaan myöhempää käyttöä. Jauhat ne huhmareella niin pieneksi kuin vaan saat ja pakkaat johonkin vanhaan purkkiin (kalanruokapurkki, vanha vitamiinipurkki tms. elintarvikemuovinen).

    • Miekkapyrstö

      ...Niitä onki jo 9...;D

    • Onnellisten kalojen kasvatt...

      Mä luin että pikkuisille voi antaa samaa ruokaa kuin vanhemmillekkin... Mutta tietty jauhettuna ;)Mä sain muutama päivä sitten omat miekkikseni... ja totesin saamispäivänä että se mun naaras ootti vauveloisia.... Ja niin mä tässä onnellisena jännitän... Kun mulla on yksi taistelukala(Muunmuassa) Niin piti itse rakennella kaiken näköisiä pikkusuojapaikkoja vauvoille.. Ettei Resize of Rasputin (Se on taistiksen nimi) Söisi niitä--Mulla on nyt 15 kalaa,, Kunnes pikkuiset syntyvät ;)

      • anne.f

        ajattelin vaan alkaa kyseleen et millon tiedän millon se h:hetki koitta mun miekkiksellä on jo iso vatsa ja ollu jo jonku viikon en osaa tarkkaa aikaa sanoo..ajattelin vaan kysyy et tietääkö siitä silleen millon se alkaa "synnyttään" niitä poikasii??


      • N.S.
        anne.f kirjoitti:

        ajattelin vaan alkaa kyseleen et millon tiedän millon se h:hetki koitta mun miekkiksellä on jo iso vatsa ja ollu jo jonku viikon en osaa tarkkaa aikaa sanoo..ajattelin vaan kysyy et tietääkö siitä silleen millon se alkaa "synnyttään" niitä poikasii??

        Poikasille kannattaa ostaa lemmikkikaupasta erityisesti poikasille tarkoitettua jauhomaista ruokaa, Tetra Min Babya, maksaa n. 6e/purkki. Maistuu toki myös aikuisille kaloille.


      • Mikkapyrstöjenhoitaja
        anne.f kirjoitti:

        ajattelin vaan alkaa kyseleen et millon tiedän millon se h:hetki koitta mun miekkiksellä on jo iso vatsa ja ollu jo jonku viikon en osaa tarkkaa aikaa sanoo..ajattelin vaan kysyy et tietääkö siitä silleen millon se alkaa "synnyttään" niitä poikasii??

        Sen voi arvioida että noin joka kuukausi poikasten tulonjälkeen ja että poikaset näkyvät vatsanläpi(vaaleilla kaloilla).


    • Miekkapyrstöjenkasvattaja

      Kyllä sä voit antaa miekkapyrstön poikasille aikuisten ruokaa jota on murskattu pieniksi muruiksi, oon tehny ite niin ja on ne sillä ainaki kasvanu isoiksi

      • lärpäke

        kuinka nopeasti poikaset kasvaa ku itellä synnytti just tossa torstaina noin 15 pentuu ni mietin vaan et kauan menee siihen et ne on jotn 2-3cm ?


      • Matias K.
        lärpäke kirjoitti:

        kuinka nopeasti poikaset kasvaa ku itellä synnytti just tossa torstaina noin 15 pentuu ni mietin vaan et kauan menee siihen et ne on jotn 2-3cm ?

        Mä kysyisin,että mistä tiedän että naaras on "raskaana? Naaras ui lähellä pohjaa ja uros pyörii siinä ympärillä. Tarkoittaako se mitään? Kiitän jos vastaatte.


    • moirva

      ihan normaalilla ruuallamun poikaset pärjäs mainiosti

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7558
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3622
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1846
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1060
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      943
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      27
      911
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      807
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      732
    9. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      729
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      26
      662
    Aihe