Huonoja ampumamiehiä nuo talebanit. Ei tule sankarivainaasotilaita suomeen, että saisimme taivastella ja olla kauhuissamme. Syksy menee pilalle jos ei tapahdu!
Näen kuinka naamat venyneenä Tavja Halonen, Matti Vanhanen ja Häkämies, sekä lauma kenraalipiispoja sitten selittää, että “USA:n sotaa kävi nämäkin suomalaiset sankarrsotilaat. Nyt on hurma punannu pölyn ja täyttymys on valunut tilalle. Tunnemme olevamme samaa juutalaiskrristillistä hyvää sakkia. Poikien uhri oli uljasta ja suurta, mutta ei turhaan. Huraa! Huraa! Huraa!”
Paskajuttu tietysti, jos mersu jää tuomatta, mutta onhan laukauksia kuopalla ja virttä veisataan moniäänisesti. Keltainen lehdistö saa värikuvaa pariin kolmeen julkaisuun ja hyvinmenee.
Jaksaako oottaa?
1
405
Vastaukset
- KMNB
Lääkäri unohti sanoa, että lääkitystä ei saa tuplata omin päin?
Minusta jokainen niin poliittisen kuin sotilaallisen johdon ihminen on sanonut, että riski suomalaisille tappioille on olemassa. Viimeksi sen sanoi ulkoministeri Stubb.
Siellä ei kukaan, I say again, EI KUKAAN, ole tietämätöntä tästä uhkasta ja siksi siellä kaikki ovat vapaaehtoisesti. Kokemuksesta tiedän, että sieltä pääsee pois vaikka kesken kaiken. Tietenkin se aiheuttaa sinne jääville ylimääräistä työtä, mutta pois pääsee heti.
Jopa palvelussitoumus sitoo vain puolustusvoimia. Vaikka rauhanturvaaja allekirjoittaa sopimuksen, niin hän voi sen yksipuolisella ilmoituksella purkaa. Ainoa seuraus siitä on, että uudelleen ei kannata hakea.
Qualitas potentia nostra
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1395174
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k253426Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1142700- 472388
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2611807Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt471739- 321587
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä201556- 281520
- 201386