On hirsikehikko, joka eristetään puhallusvillalla ulkopuolelta. Voiko sähköjohdot vetää hirren ja puhallusvillaeristeen väliin?
-AR
-AR
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Riippuu vähän miten sääntöjä tulkitaan. Jos tiukasti tulkitaan asennuskaapelia saa laittaa ainoastaan pintaan näkyviin. Silloin suuri osa viime vuosien ja vuosikymmenien asennukset on laittomia.
Yleensä kuitenkin kaapeliasennukset eristämättömässä seinässä tai ilmavassa välitilassa ovat ok.
Eristetyssä seinissä vetoja tulkitaan miten milloinkin pienet vedot vähän kuormitetuissa johdoissa on ok. Pidemmät vedot tai raskaammin kuormitetut ei.
Jos varman päälle haluat laita putkeen. Se kelpaa kaikille. Kurkkuputki on helppo laittaa jos laittaa langat tai kaapelin asennuksen yhteydessä.
Nyt täytynee jo kyllä kysäistä, että mikäköhän mahtaa tehdä asennuksesta uppoon tahi eristettyyn seinään jotenkin laittoman?
Hiukan lähteitä nyt peliin. En nyt tuota ihan purematta niele.
Mitä maallikko on pätevää sähkömiestä opettamaan? Sunhan se pitäisi tietää kun muutenkin käyt pätemässä taidoillasi....
No kyllä melkoisesti saa tulkita, jos asian niin näkee.
pääsee "jäähtymään" joltain sivulta, niin periaatteessa saa asentaa, mutta jos on täysin eristeen sisällä, niin tarvitsisi laskelmia,että minkä paksuinen johdin kestää mahdollisen kuorman perässä. Eikö tuossa jokunen vuosi sitten tullut kaapelivalmistajien (ainakin tunnettujen) hyväksyntä rappauksen sisään laitostakin.
..hyväksyntää et mmj:n rappaamiseen kyllä saa ;)
eihän se kaapeli kivi/kipsi/mikälie aineen sisässä käytännössä nokkiinsa ota, yleensähän semmoset tarpeet on jotain muutaman watin lamppuja tms, mutta aina niissä on 2 kohtaa missä siirrytään materiaalin sisään taikka sieltä ulos.. liian helppoja paikkoja johdon kuoren rikkomiselle ja kukapa lähtis suosiolla maksamaan semmosen vaihtoa vian havaitessaan?
se on nyt vaan semmonen homma että tehdään niissä remonteissa kunnon roilot, eli 20-putkelle 25 leveä ja 30-50 syvä, että jää vähän kamaa putken päällekkin.. jos uudisrakentamisessa tulee tommosia vastaan, siitä saa syyttää suunnittelijoita ja iskeä niille roilokoneen/rälläkän/piikkauskoneen/vasaran taltan käteen. sipotalossa ne pärjää kyllä lusikallakin, oikeastaan sen virheen on tehnyt itse rakennuttaja ja voi lusikoida kaapelireittinsä ihan itse ;)
SFS 600 taulukkoa 52H (sivu 245) referenssiasennustapa 3 "Monijohdinkaapeli suoraan lämpöeristetyssä seinässä. Huom pieni a 10W/m2xK.
Eli sa asentaa vaikka 300mm kaapelia suoraan lämpöeristeen sisään kunhan ottaa kuormituslaskennoissa huomioon korjauskertoimet.