Moi!
Monestikko olette käyneet miehenne tai kavereiden kanssa tuulettumassa, muksun ollessa alle vuoden? Meillä poika 8kk ja kolmesti olen käynyt... =)
Monestikko olette käyneet miehenne tai kavereiden kanssa tuulettumassa, muksun ollessa alle vuoden? Meillä poika 8kk ja kolmesti olen käynyt... =)
Vastaukset 4
Vanhimmat
Meillä poika 9,5kk (ja tyttö kohta 3v) ja kahdesti olen käynyt tuulettumassa. Nekin oli vähän pakko käydä kun oli kaverin polttarit ja sitten häät. Eli polttareissa olin yksin ja häissä yhdessä miehen kans, hauskaa oli ja mukava irtiotto arjesta :)
Olen käynyt 3 krt. Yhesti akkaporukalla baarissa ja sitten polttareissa ja häissä. Vaava pian 9kk.
niin en kertaakaan.. mut sit suurinpiirtein kerran kuussa.. mutta toki joskus on kuukaus että en ollenkaan.. niinku nyttenkään en ole 2kk .. mutta yleensä en edes juo! kunhan vaan kotona nukun ja katon leffoja :) tai olen ajelemassa.. kuskin hommia. :)
Ensimmäisen kerran olimme mieheni kanssa iltaa istumassa ystävillä kun lapsi oli 3kk. Sitten aina välillä kun ollaan isovanhempien luona eli saadaan hoitaja. Minusta on ihana kun voin jättää lapsen hoitoon niin että edellinen ilta ja yleensä koko päivä vietetään ensin isovanhemmilla yhdessä ja sitten illalla lapsi jää jo tutuksi tulleeseen paikkaan tuttujen ihmisten kanssa. Muuten en varmaan edes pystyisi jättäämään. Sitten yöksi mennään itsekin aina sinne isovanhemmille niin ollaan paikalla heti aamulla kun lapsi herää, vaikkakin vastuu on vielä isovanhemmilla jos ollaan rapelossa mieheni kanssa. Näin kun olemme menetelleet niin lapsikaan ei ole reagoinut mitenkään poissaoloomme. Nyt lapsi on 10kk .
Enkä nyt todellakaan arvostele ihmisiä jotka eivät hoida hoitojärjestelyjä samalla tavalla kuin me sillä meillä ei ole muita vaihtoehtoja. Asumme parin sadan kilometrin päässä sukulaisista ja perheistämme joten tuo yöpyminen ja tutustelu tulee ihan luonnostaan. Tällää nykyisellä kotipaikkakunnallamme ei ole ainuttakaan ihmistä jota voisimme lapsenvahdiksi pyytää joten viihteellä käydään vain kun ollaan kotipuolessa käymässä.