Taas on vatuissa toukkia. Joka toinen marja on toukansyömä tai siellä on toukka sisällä. Mitä nää toukat on ja miten ne sais pois tulevana kesänä. Tympii jo poimia niitä, kun puolet saa nakata pois...jokakesäinen vitsaus. Marjoja tulisi kohtalaisesti ja vadelmat ovat isoja mollukoita... siis kyse on jalostetuista vatuista...
Vadelman toukat
1
4222
Vastaukset
- kärsäkäs
Otus munii vatun kukkapohjaan ja toukka on siis valmiina, kun vattu kypsyy. Jos niistä haluaa eroon, niin pensaat pitää ruiskuttaa kukinta-aikaan malationilla tms. myrkyllä. Mitään ympäristöystävällistä torjunta-ainetta en ole kuullut olevan olemassa, tuskin mäntysuovasta on tässä apua.
Mikäli ei taho myrkyttää, on konstit vähissä. Itte kerään toukan ihan rupuiksi syömät roskiin, jos ne heittää maahan tai panee avokompostiin, niistä kehittyy lisää niitä kärsäkkäitä.
Toukat saa muuten asiallisista marjoista pois pistämällä vatut vesiämpäriin. Ne otukset tulee ulos marjoista ja nousevat pintaan, siitäpä kerää roskikseen. Kastellut marjat menee tuorekäytössä ja hilloon ihan täydestä, pakastaa niitä ei viitti paitsi jos meinaa keittää mehuksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie1665504Seksuuaalivinksataneiden toimintaa rahoitetaan valtion varoilla.
Setan toimintaa rahoitetaan valtionavustuksilla, joilla mm kierretään kouluissa haalimassa alaikäisiä mukaan perverssii894920Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta353775Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom263143Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole493048Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1582816Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten872663Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava282658Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin712376Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt652009