Taas on vatuissa toukkia. Joka toinen marja on toukansyömä tai siellä on toukka sisällä. Mitä nää toukat on ja miten ne sais pois tulevana kesänä. Tympii jo poimia niitä, kun puolet saa nakata pois...jokakesäinen vitsaus. Marjoja tulisi kohtalaisesti ja vadelmat ovat isoja mollukoita... siis kyse on jalostetuista vatuista...
Vadelman toukat
1
4133
Vastaukset
- kärsäkäs
Otus munii vatun kukkapohjaan ja toukka on siis valmiina, kun vattu kypsyy. Jos niistä haluaa eroon, niin pensaat pitää ruiskuttaa kukinta-aikaan malationilla tms. myrkyllä. Mitään ympäristöystävällistä torjunta-ainetta en ole kuullut olevan olemassa, tuskin mäntysuovasta on tässä apua.
Mikäli ei taho myrkyttää, on konstit vähissä. Itte kerään toukan ihan rupuiksi syömät roskiin, jos ne heittää maahan tai panee avokompostiin, niistä kehittyy lisää niitä kärsäkkäitä.
Toukat saa muuten asiallisista marjoista pois pistämällä vatut vesiämpäriin. Ne otukset tulee ulos marjoista ja nousevat pintaan, siitäpä kerää roskikseen. Kastellut marjat menee tuorekäytössä ja hilloon ihan täydestä, pakastaa niitä ei viitti paitsi jos meinaa keittää mehuksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1834225"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?922766Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am1442276Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p8222336 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark222110- 192031
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.302007Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1371841- 851839
Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m201826