Bengalin kissa

Olen aivan ihastunut tähän rotuun... Mistä mahdollista hankkia, paljonko maksaa, vaatiiko jotain erityisjuttuja tämä rotu (kasvaa käsittääkseni aika isoksi)? Ja kun hankkii rotukissan, niin mitä eroa siinä on siihen että hankkii sekarotuisen?
82413
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ne on todella ihastuttavia. Mistä oot kuullut, että ne kasvaa muka normaalii kisuu isommix? Maatiaset ja rotukissat ovat kummatki ihania, ei niis oo perjaatteessa mitää eroa... Kannattaa kysellä kasvattajilta, hinta vaihtelee iän ja esim. sukupuun mukaa ja onko kissaa rekisteröity vai ei ym.

Äänestä
  • Yksikään kissa ei rekisteröimättömänä ole rotukissa, vaan se luokitellaan kotikissaksi. On turha tukea sellaisia kasvattajia, jotka eivät rekisteröi pentujaan. Maatiaisia ei tietysti voi rekisteröidä, mutta nyt puhunkin rotukissakasvatuksesta.

    Bengalin hinta pyörii siinä tonnin hujakoilla, hieman alle, hieman yli riippuen kasvattajasta, kissan tasosta (näyttely, siitos vai lemmikki). Ja bengalihan on aika kookas kissarotu.

    Äänestä

  • Kiitos vastauksista...
    Siitä koosta vaan, että jostain luin, että suurimmat yksilöt voivat olla 10-kiloisiakin...
    Ja ihan vaan lemmikiksi se olisi tulossa, en oikein perusta noista näyttelyistä, jotenkin aina pohdin, ettei ne eläimet taida niistä oikein nauttia.

    Äänestä

  • Laura kirjoitti:

    Kiitos vastauksista...
    Siitä koosta vaan, että jostain luin, että suurimmat yksilöt voivat olla 10-kiloisiakin...
    Ja ihan vaan lemmikiksi se olisi tulossa, en oikein perusta noista näyttelyistä, jotenkin aina pohdin, ettei ne eläimet taida niistä oikein nauttia.

    Yleensä kasvattaja/omistaja ei vie näyttelyyn sellaista kissaa, joka ei siellä viihdy. Tätä ei tietysti voi tietää ennen kuin kokeilee kerran.

    Meillä on maatiaispoika, joka nauttii näyttelyssä olosta. Tiedän, että maatiaistyttömme ei nauttisi, ja en sitä siksi näyttelyihin viekään. Pojan kanssa ollaan taas parin viikon päästä menossa =).

    Äänestä

Moi Laura!

Kahden ihanan bengalipojun ylpeänä omistajana
(tai siis hmm..omistettavana=) voin sanoa että aivan uskomattoman upeita kissoja!!!

Toinen on nyt 2v. toinen 3,5v. ja joka päivä vieläkin ihailen sitä kauneutta ja kissamaisuutta näissä harvinaisissa kisuissa. Bengalihan on kuitenkin ainoa kesykissarotu joka polveutuu villikissasta. Missään muussa sitä ei näe kuin siinä kauneudessa, notkeudessa ja vilkkaudessa. Saalistusvietti on voimakas=leikkimisvietti.
Todella valpas, ihmisrakas, hellyydenkipeä, älykäs ja huumorintajuinen kisu!!!
Ne liikkuvat kuin pantterit ja ovat yksinkertaisesti kuin pala viidakkoa kotonasi:)
Olen kuten huomata saattaa AIVAN myyty tähän rotuun, vaikka pidänkin kaikista kissoista.

Jos haluat kirjoitella, laita meiliä: [email protected]

Suosittelen kasvattajaa:
Catticartano (Oulu?)
tai Sirucats (Tampere)

Catticartanolaiset ovat tuoneet tämän ihanan rodun Suomeen, joten luonnollisesti tietävät ehkä eniten koko kisusta. Käypä hakukoneessa ja syötä nimi..niin löydät heidän nettisivunsa.

Onnea kisun toivottavasti uutena emäntänä=)

Jansku

Äänestä

Moi vielä..
Niin luin itsekin että kasvavat tosi isoiksi, mutta taitaa koskea enimmäkseen leikkaamattomia uroksia..? Koska mun molemmat pojut on 5kg, ja 6kg. Erittäin lihaksikkaita muttei kovin isoja siis. Ovat leikatut molemmat. On tietty yksilöjuttuja, mutta älä pelkää ei niistä oikean leopardin kokoisia varmastikaan tule:) Itse Aasian Leopardikissa (Felis Bengalensis)josta nuo polveutuu, ei sekään ole kovin iso vaan kuuluu ns. pieniin villikissoihin.

Jansku

Äänestä

Bengalia voi hankkia eri kenneleistä, on aika suosittu, että voi mennä aikaa. Uskon kyllä, että ku pitkän tovin etsii ni varmasti löytyy. Bengaleita on myös eri värisiä, seitsemän eri värimuunnosta. Meillä asuu kaksi Bengalia, toinen leopardin värinen narttu (Käbi), ja toinen harmaampi narttuversio (Sumu). Tulevat hyvin toimeen, ja olen ne opettanut avaamaan jopa oven.

Naaraat painaa aikuisena 5-8 kiloa, urokset sitte enemmän. (Jos kuulostan hullulta, siihen on ihan selvä syy, kun olen ihan enemmän koiraihminen, kun omistan hoffeja ja shelttejä, ausseja myös.)

No, Bengalin kanssa pitää olla, ja eroa on eniten ehkä siinä, että ne on ehkä persoonallisempia, ja meillä vähän persoja ruoalle, mutta tarkkaa syytä ei tule mieleen.

Toivottavasti vinkeistä oli apua, ja saat pian Bengalinkissan, aivan ihaniahan ne on!!!!!!!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Laura kirjoitti:

Olen aivan ihastunut tähän rotuun... Mistä mahdollista hankkia, paljonko maksaa, vaatiiko jotain erityisjuttuja tämä rotu (kasvaa käsittääkseni aika isoksi)? Ja kun hankkii rotukissan, niin mitä eroa siinä on siihen että hankkii sekarotuisen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu