Olen siirtänyt puhelimeen musiikkia tietokoneeltani ja kun yritän laittaa jonkun kappaleen niistä soittoääneksi niin puhelimeen tulee "Ei voi asettaa soittoääneksi. Tiedosto on suojattu". Tietääkö kukaan tähän ongelmaan ratkaisua?
Nokia 5800 ongelma
Helpp
3136
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Siinä tiedostossa on jonkin sortin suoja, eli voit kuunnella, mutta et voi laittaa sitä soittoääneksi.
Joo mutta kun tämä ongelma ilmenee vain niissä tiedostoissa mitkä olen itse siirtänyt tietokoneelta puhelimeen. Ajattelin että ehkä puhelin laittaa ne tiedostot jotenkin lukkoon.
Useissa musiikkilataamojen yms. kappaliessa on DRM-suojaus, joka estää koneelle laidatun kappaleen siirtämisen ja kopioinnin omaankin käyttöön, hassua kyllä. Voipi olla sellainen ongelma. Tai sitten olet kopioinut omia levyjäsi windowsin mediaplayerilla, joka tekee joskus niihin samalla vastaavan suojauksen.