Vene trailerille ja etuvetoinen auto

Olen aikeissa ostaa n. 900 kg painoisen veneen ja aattelin kysäistä, miten veneen nosto vesiltä trailerille luiskassa onnistuu. Autona on Pösö 407.

Jääkö sutimaan mäkeen vai pitääkö hommata nelivetoauto nostoa varten?

Kokemuksia kertoilemaan...Kiitos jo etukäteen.
105502
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Katso kokemuksia täältä www.vetouistelu.com

Äänestä

laittaisit koukun kiinni kalun ´nuppiin ja vetäisit.

Äänestä
  • Kysyttiin auton kykyjä, ei kalun kestävyyttä.

    Kalullaan nyt jokainen vetää tommosen paketin mistä vaan, mutta jos ollaan julkisella paikalla niin tulee aina sanomista.

    Äänestä

Pösö, siinä on kait 2 l mootori tehoja piisaa?
Kyllä nousee että heilahtaa, riippuu tietenkin millainen luiska on.
Jos on hiekkarannasta nosto voi olla että kaivaa rintamuksen maahan. Mutta jos on asiallinen loiva luiska jossa koko noston ajan on alla betoni niin lähtee.

Äänestä

siihen on, et ostat vaikka biltemalta sellaiset perävaunun kiilat ja laitat siiten ne takapyörien taakse niin saat lähdön vähän, jotka yhdistät narulla vaikka koukkuun silein et ne lähtee railerin edestä sopivasti pois, saat lähdön kuin alamäkeen, eikä tarvi jarrulla pelata..

Äänestä

Huonolla tai lumisella rampilla on tuskaa. Palaa kumi tai kytkin puhumattakaan noista syksyn viimeisistä nostoista, jolloin on pahimmassa tapauksessa satanut vähän lunta ja luiska on jäässä.
Aito neliveto, citymaasturi, takaveto ja etuveto. Siinä paremmuusjärjestys nostoihin.

Äänestä
  • Itse laitoin traileriin toisen vinssin "väärinpäin" . Jos ei nouse niin auto irti ja ylös pitävälle alustalle. Sitten trailerin lisävinssillä vedetään vene traileri takaisin auton perään kiinni.

    Äänestä

  • lisää pitoa kirjoitti:

    Itse laitoin traileriin toisen vinssin "väärinpäin" . Jos ei nouse niin auto irti ja ylös pitävälle alustalle. Sitten trailerin lisävinssillä vedetään vene traileri takaisin auton perään kiinni.

    Olen monesti joutunyt työntämään trailerin järveen, kelannut veneen kyytiin, ja sitten kiskonut vissillä koko paketin auton perään. tulee aika keposesti.

    Äänestä

  • pärjää... kirjoitti:

    Olen monesti joutunyt työntämään trailerin järveen, kelannut veneen kyytiin, ja sitten kiskonut vissillä koko paketin auton perään. tulee aika keposesti.

    Jonkun kerran on vene nostettu syysjäistä, eikä ole ollut ongelmaa. Vastaavaa tapaa kuin jo muutamalla kirjoittajalla ollaan käytetty, pienin poikkeuksin. Jos epäilyttää, ettei pito riitä, laitetaan vaan kärryy veteen. Kärrystä köysi autoon, joka on pitävällä alustalla. Sitten sillä' autolla vedetään se venekärry pitävälle alustalle ja lopuksi peruutetaan auto takasin kärryn eteen ja vetokita kuulaan kiinni. Tässä tavassa tosin tarvitaan jokunen mies kärryn luo ohjaamaan, mutta toimii....

    Äänestä

ei ole kovin jyrkkä. Jos tuohon 900 kilon päälle tulee vielä trailerin paino (n.150-170kg) niin kovilla on kytkin pösössä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sutiiko? kirjoitti:

Olen aikeissa ostaa n. 900 kg painoisen veneen ja aattelin kysäistä, miten veneen nosto vesiltä trailerille luiskassa onnistuu. Autona on Pösö 407.

Jääkö sutimaan mäkeen vai pitääkö hommata nelivetoauto nostoa varten?

Kokemuksia kertoilemaan...Kiitos jo etukäteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu