Bokseri narttumme (9kk) on yksinollessaan haukkunut, naapurit on kertonut, ja ymmärsimme koirankouluttajalta, että kun pentu osaa olla puoli tuntia yksin, se osaa olla myös 8 tuntia yksin. No, koiramme osaa välillä olla puoli tuntia hiljaa, välillä ei. Olemme jättäneet siis nauhurin päälle. Lenkitämme mielestäni koiraa tarpeeksi, ettei siis ylienergisyyttä ilmenisi ( noin 1,5 h päivä pienet kävelyt), jätämme koiralle paljon tekemistä yksinään, mutta silti.. en enää keksi muuta kuin d.a.p haihdutin ja sitruunapanta, vai onko jollain parempaa keinoa? kiitos :) minulle sitruunapannan hankinta on ollut aina se viimeinein keino.
Apua kaivataan?
epätoivoinen--
3174
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
myös radion päälle? Tai tv:n? Jos koira kuulee ulkoa ääntä niin se saattaa sitä päivän mittaan haukkua. Tällöin radio/tv:n päälläolo saattaa estää häiriöäänten kuulumisen.
Ellet ole kokeillut, kokeile nyt.
voi mennä vähän sekaisin nuori narttu? Kuuluuko silloin kun haukkuu jotain ääniä, esim. naapurissa tenava kiljuu, roskalava-auto, tms, mikä tahansa ääni voi saada aikaa, koirahan kuulee senkin mitä me emme? Voisiko olla hätä tarpeille? Oletteko muuttaneet? Ja miten paljon tarkalleen haukkuu, mihin aikoihin, heti teidän lähdettyä, milloin? Millä tavoin haukkuu, sekin voi kertoa syystä? Ja syy pitää korjata, siinä mielessä DAP yms. turhia, koska ongelmahan ei niillä poistu. Kaikki koirat eivät edes vaikene niillä vaan päinvastoin menevät enemmän sekaisin.
Olen ollut kotona nyt noin 2 kk, että se on varmaankin syynä haukkumisellekin? mutta kun välillä haukkuu välillä ei, ja haukku on sellaista "räksytystä". Välillä on alkanut haukkumaan heti kun lähdetään pois, välillä haukkuu vasta puolen tunnin jälkeen lähdettyämme. Välillä haukkuu vain muutamia ysittäisiä haukkuja ja välillä jatkuvaa raksytystä... olemme siis nauhoitelleet