vaihdoin apteekissa efexorin venlafaxin ratiopharmiin, onko muilla kokemuksia että ei olisi yhtä hyvä valmuiste
tuntuu että väsyttää enemmän ja sitten paikkoja särkee
tuntuu että väsyttää enemmän ja sitten paikkoja särkee
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Moi! Minä vaihdoin pari viikkoa sitten, enkä huomannut juurikaan mitään muutosta, jos jotakin niin mieliala on parantunut, mutta niin minulla Efenkin kanssa meni hitaasti parempaan päin, joten voi olla ihan sattumaa että nyt tuntuu olo suht siedettävältä. Mutta kai niissä lääkkeissä jotain erojakin voi olla, ja psyykenlääkkeissä varmaan pienetkin muutokset saattaa pystyä aistimaan.
Seuraa vähän aikaa, tiesithän että lääkäri voi pyydettäessä kirjoittaa sinulle reseptiin "ei lääkevaihtoa", jos haluat jatkaa Efexorilla vaikka rinnakkaisvalmisteen hinta olisi halvempi.
Mulla oli joskus Efexor ja nyt Teva. Aiemmin söin Ratiopharmin mirtatsapiinia ja nyt se on Actavista. Aivan samalla tavalla se ainakin "sammuttaa lyhdyn" illalla. Joten uskoisin myös venlafaksiinin olevan samaa ainetta, valmistajasta huolimatta. Kai myös Itä-Euroopassa tehdyt lääkkeet käyvät jonkinmoisen laadunvalvonnan läpi. Venlafaksiinin myynti vapautui ja sen hinta romahti kolmasosaan ja Efexoriakin saa suunnilleen samaan hintaan. Olen miettinyt, josko rinnakkaisvalmisteet ovatkin lumelääkettä? Ei Teva ainakaan ole, koska ongelmia libidossa on ilmennyt ja tunne-elämä kaventunut. Lisäksi reilun parin kuukauden käyttö on nostanut mielialaa ja ajatuksia hyvin korkealle.
Kokeilin tuota venlafaxin ratiopharmia, mutta se aiheutti kauheeta närästystä, eikä muutenkaan tuntunut vaikuttavan yhtä hyvin. Ratiopharmin kapselit oli muutenkin turhan isoja ja ne haisi biojätteiltä. :S Nyt vaihdoin actavis -merkkiin, ja olen ollut siihen oikein tyytyväinen.
Mulla vaihdettiin kuukausi sitten apteekissa efexor depot venlafaxin ratiopharmiin. Olo on ollut tosiaan hiukan entistä väsyneempi. Saattaa tosin johtua myös tästä pimeästä syksystä. Lisäksi iho on mennyt nopeasti todella huonoon kuntoon eli yhtäkkiä olen saanut todella pahan aknen, joka ilmeisesti on jotain lääkkeen harvinaisempia sivuvaikutuksia. Nyt seuraa heti vaihto takaisin! Toivottavasti auttaa, sillä akne ei ole mitenkään mielialaa kohottava!
Viikon käytön jälkeen.75mg tabletti,jota ei voinut edes puolittaa,
on aivan liian iso annos minulle.Pää sekasin kuin haminan kaupunki.
Iho on valkoisilla rakkuloilla Clitalabrominkin käytöstä.
Kokeilen pelkkiä rentouttavia tai rauhoittavia lääkkeitä:
joko Opamoxia puolikkaana tai Sirdaluksia puolikas illalla.
Minulla tuskin on koko masennusta:olen vain niin pirun
jännittynyt,että se vie voimat.