Koirapuistossa käynti voi olla tosi hauskaa!

Limppuu

Mun mielestä koirapuistoissa on tosi kivaa. Ainakin täällä hyvinkäällä on sääntötaulu jossa lukee mm. Ei saa tuoda agressivisia koiria, eikä narttuja joilla on juoksut. Jos noita noudatetaan niin koirapuistossa on hauskaa! Itse olen 13-vuotias ja käyn koirapuistossa, miltei joka ilta koirani kanssa. Ei minusta ole silleen väliä minkä rotuinen koira on, kunhan se ei ole agressiivinen muille koirille. Täälläkin käy sakuja, bernejä ym. mutta ne ovat koulutettuja eivätkä oikeastaan tee paljoa mitään siellä. Yleensä omistajat heittävät keppiä ym. Joten ihmiset järki käteen! Koirapuistoilu on hauskaa! Ja jokainen on siellä vastuussa omasta koirastaan! Täällä ei ole isojen ja pienten puolta erikseen, mutta en näe paljoa aihettakaan siihen. Ihan ok, sekin olisi. Liäsksi täällä on lapioita joilla voi kerätä koiransa kakat ja laittaa ne siihen tarkoitettuun roskikseen. Ja täällä koirapuisto on aika ankean näköinen, mutta on puita yms. Tarvitseeko koirapuiston olla desing hieno paikka?!?? Ei minusta! Kunhan koirilla on hauskaa temmeltää!

4

577

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiero

      "Yleensä omistajat heittävät keppiä ym"

      Eikö teidän koirapuistossa lue että keppien heittely on kielletty?? Jos lukee, niin eihän siellä sitten noudateta sääntöjä!

      • Puisto..

        Puisto jonka tiedän hyvinkäällä niin ei kiellä keppejen ja lelujen heittämistä. Järjen käyttö lienee kuitenkin sallittua . Yleensä kysytään "haittaako ketään jos heitän " . Kohtalaisen usein tässä puistossa käyn ja mitään siellä ei ole minun aikanani sattunut . Ihmiset kommunikoivat keskenään niin vaaratilanteita osataan välttää jo ennakkoon .

        Eli ihmettelen missä sijaitsevat nämä puistot joissa tuntuu niin paljon tapahtuvan Koirat eikä omistajat tule toimeen keskenään , verilentää ja jokapäivä ainakin yksi koira päätyy eläinlääkärille ,joskus jopa ihminenkin sairaalaan .


    • ...että

      homma toimii siellä.

      Täällä päin yksi koirapuistoista on paikka, johon lähialueen matamit tulevat kouluttamattomine koirinensa ja vahtiminen jää vähemmälle, kun on kiire vetää tupakkaa posket lommolla ja jauhaa paskaa muiden kanssa.

      En siis tätä ko. koirapuistoa käytä enää.

    • kannatan

      Kyllä mäkin käyn koirapuistossa koirani kanssa useamman kerran viikossa.

      Ensisijaisesti kayn puistossa siksi, että koirani tapaisi muita koiria. Muuten kun ei noita koirakavereita ole. Meidän pikku kaupungissa puisto vaan yleensä on tyhjillään. Jos puistossa sitten on yksi tai kaksi koiraa ennen meitä, niin ensin jutellaan muiden omistajien kanssa, että passaako tulla, vai onko koirat aggressiivisia tms. Ihmiset, joiden koirat eivät tule toimeen muiden koirien kanssa pysyvät yleensä poissa puistosta silloin, kun siellä muita on.

      Kyllä tuo kolme koiraa puistossa on ainakin mulle se maksimi, koska oma koirani ei ole tottunut olemaan koiralaumassa. Turhaa lähden koiraani tunkemaan sinne, jos tiedän että se ei tilanteesta pidä. Stressaantuneena voisikin vaikka purra/näykkäistä jotain toista!

      Jos puisto on tyhjillään, niin koulutan tai leikin koirani kanssa sitten muuten.

      Aivan outo tämä koirapuistotappelu, mikä täällä velloo. Käykää tai alkää käykö, jokainen voi käyttää omaa harkintaansa. Ja kai niiden paikallaolijoiden kanssa voi puhua, jos jotain ongelmia on?! (Ja ongelmien estämiseksi kommunikointi on aika tärkeää!)

      Puistoista noin ylipäätänsä, niin kyllä mielestäni puistossa kuuluu olla nurmikkoa, puita, ja ehkä esteitä tms. Roskis on must, samoin paskan keruu välineet. Ja tietysti tilaa riittävästi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      110
      1631
    2. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      167
      1571
    3. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      167
      1472
    4. Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."

      The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise
      Tv-sarjat
      23
      1288
    5. Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!

      Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys
      Maailman menoa
      90
      1174
    6. Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän

      Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c
      Perussuomalaiset
      70
      951
    7. Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle

      Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su
      Perussuomalaiset
      146
      943
    8. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      89
      819
    9. Sofia Virta vertasi Karjalan evakoita nykymatuihin

      Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta avasi sanaisen arkkunsa, eli tyhmyyden tynnyrinsä, valtiovarainministeri Riikka Purr
      Maailman menoa
      184
      782
    10. Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi

      Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud
      Maailman menoa
      207
      759
    Aihe