uutiset afgoista on

naurettavaa propagandaa

" afganistanissa ammuttiin, suomalaiset vain 300 kilometrin päässä supa leirillä!"

jos vaikka suomen poliisin yhdestä päivästä uutisoitaisiin noin näyttävästi niin tätä jeesustelua jatkuisi loputtomiin.

luulenkin että poliisi kohtaa päivittäinen kovempia tilanteita kun faitterit afgoissa. ihmettelenkin miksi tästä rt-hommasta on tullut niin mediaseksikästä...

3

514

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sipulisäkki

      Olen kyllä samaa mieltä siinä, että ainakin osa uutisista on juuri tuon kaltaista hömppää. Yhtä hyvin voin sanoa, että kohdallani kuolema kävi tänään tosi lähellä; "52 tonnia painava rekka meni suojatien kohdalta. Onneksi olin ylittänyt tien jo 30 sekuntia aikaisemmin, niin selviydyin kuin ihmeen kaupalla"

      Osa noista uutisista kyllä pitää paikkansa. Suomalaisten partio on ollut tulituksen kohteena. Nyt ei puhuta mistään aidan päältä ammuttavasta Katjusha-raketista, joka osuu mihin osuu (=voi siis tulla syliinkin), mutta joka suurella todennäköisyydellä menee ihan muualla mihin ampuja tarkoittaa.

      Nämä tulitukset ovat tapahtuneet rynnäkkökiväärein ja singoin, mikä tietenkin tarkoittaa, että 300 metrin päästä ei ainakaan singolla osuta liikkuvaan maalin kuin ihmeen kaupalla.

      Sen sijaan jokainen Suomen puolustusvoimissa koulutuksen saanut osuu rynnäkkökiväärillä 300 metrin päässä seisovaan ihmiseen, ainakin 2-5 yrityksellä. Alle 150 metrin päässä JOKAINEN laukaus osuu seisovaan ihmiseen. Siinä mielessä noita hyökkäyksiä on pidettävä vaarallisina, vaikka liikutaan panssaroiduilla ajoneuvoilla. Meidän onnemme on, että koulutus ja taktiikka ei näytä terroristeilla olevan ihan parasta, esimerkiksi sellaista kuin Hezbollah-taistelijoilla oli Lähi-idässä kesällä 2006.

      Minusta on oikea päätös, että jokaiseen hyökkäykseen vastataan, jotta terroristeille ei jää sellaista käsitystä, että he voivat harjoitella liikkuviin maaleihin ilman pelkoa vastatoimista.

      Suomalainen poliisi EI PÄIVITTÄIN joudu "kovempiin" tilanteisiin, vaikka saavatkin työtehtäviinsä nähden surkeaa palkkaa. Poliiseille parempaa palkkaa ja heti!

      • se on niiden työ

        siksi ne laittaa jutut ns överiksi. Poliisin takaa-ajoja paisutellaan lehtiin ja afgoissa jos suomalaisten kanssa samassa kaupungissa ammutaan niin suomalaiset ovat muka olleet siellä ytimessä, vaikka paskovat alleen jossakin pannussa sisällä.


    • Tehtaankadun päivystäjä

      Olet stalinisti!
      Olet bolsu!
      Olet Tehtaankadun agentti!
      Olet pohjalainen!
      Olet karjalaisia huonompi!
      Olet homolääkityksessä!
      Olet Akmo!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      179
      5012
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      20
      4418
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3117
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2962
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2902
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2511
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1929
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1767
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      35
      1760
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      1751
    Aihe