Miten suhde mieheeni on koko ajan ollut niin karikkoista?Ei kaikkea voi kulttuurieron piikkiin laittaa.Miten saan miehen talttumaan,rauhoittumaan?Ja huomioimaan minua,muutenkin kuin miten nyt toimii?Joko luovutan paremman toivossa?
kiltti MmeD.
riitaa,riitaa
268
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Yksilön luonne tulee ennen kulttuurieroja.
Miehen on itse ymmärrettävä käytöksensä laatu, syyt ja sen seuraukset toista kohtaan.
Seuraa tilannetta ja katso mihin tilanne kehittyy.
Ellei vuorovaikutus ala toimimaan, tee kuten sinun kannaltasi parhainta.
Jos suhde on KOKO ajan ollut karikkoista mieti asia siltä pohjalta että miksi itse haluat olla haastavassa tai temperamenttisessa suhteessa. Vai haluatko?
Kun on eri kulttuureista ihmiset yhdessä, se vaatii aika lailla ottamaan huomioon enemmän asioita kuin samanmaalaisten.
Esim kasvatus- ja kieli erot ovat lisärasitteena pariskunnilla vaikka perushyvin menisi muuten ja synkkaisi.
Tosin samanmaalisten parien liitotkaan ei nykyään tahdi kestää ja riitoja ja eroja syntyy siellä yhtä tiuhaan.
Eli kulttuurierot ei syy.
Pariskuntien toisilleen sopivuus suurin syy ettei juttuun tule.
Sitten tämä seikka että olen huomannut, että
jotkut tulevat toimeen melkein kaikkien kanssa,
ja jotkut jotka ei sitten kenenkään.
Eli vaikka kuinka toinen yrittäisi tai olisi kiva ja joustaisi, niin jos sattuu täyspässin kanssa kumppanuutta yrittämään, niin vaikka kuinka vääntyisi vaikka mutkalle, niin toinen ei tajua muuta kun asiat omalta kannaltaan, jos siltäkään, pässi kun on.
Eroamaan ei kannata ketään kehottaa koskaan, koska ei voi tietää mikä on asioiden todellinen tilanne.
Mutta sen minä vaan sanon, että miljoona kertaa parempi on naisen omassa rauhassa elellä kuin riitaisan ja itsekkään täyspässin kanssa.