Olisko Masseur kuulolla?
Ollaan ensi maanantaina tulossa sinne Capellasin uuteen Vale hotelliin. Olisko sinulla tietoa, että onko tuolla kylällä käypäsiä ravintoloita,kauppoja,autovuokraamoja vai pitääkö lähteä patikoimaan tai bussaileen sinne pääkaupunkiin asti?
Ja onko tietoa, että mistä saa edullisimmin perusauton vuokrattua esim. viikon ajaksi? Saisko jostain alta parin sadan viikoksi jonkin kärryn?
Kiitos vastauksista ja laita toivomusta, mikäli haluat, että tuodaan jotain täältä kotimaasta tullessamme. Tuodaan mielellämme, mikäli toive ei ihan hirveitä paina/maksa.
Azorien autovuokraamot yms
3
630
Vastaukset
Capelasin keskustassa on ravintoloita ja kauppoja, jotka tyydyttävät perustarpeet. Capelas kuuluu Ponta Delgadan kuntaan ja alueen asutus on vanhaa perua. Santo Antoniossa Capelasin keskustasta jonkin verran länteen päin on tienvarressa moderni 4 Platanos -niminen ravintola, jota voi suositella. Ravintolasta on hyvät näköalat ja ruoka on maukasta. Hinta ei suomalaiselle ole Azoreille ongelma. Korkeampaa tasoa edustaa myös lähistöllä sijaitseva Solar da Graça.
Capelasin keskustan ruokapaikkoja en tunne henkilökohtaisesti, mutta ne tarjonnevat perinteistä azorilaista ravintolaruokaa, lihaa ja kalaa, ihan syötävää sellaista.
Kannattaa toki tutustua ravintoloihin myös muualla São Miguelilla kuin Capelasissa. Retkillä tämä on välttämätöntäkin. Ravintoloista on vinkkejä kotisivuillani kohdassa Minun Azorini/Azorit/FAQ.
Autovuokraamojen olemassoloa Capelasissa epäilen. Yleensä auto vuokrataan Ponta Delgadassa. Aiheesta on tuore keskustelu, jonka sisältö avautuu tästä:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8216609#comment-38278555
Kiitos ystävälisestä tarjouksesta. Ei tule nyt mitään mieleen.
Kysykää pois, jos tulee vielä mieleen asioita.- Sitruunamies
Kiitos tiedoista.
Olisko sinulla tietoa, että millä vuokraamolla on paras hinta-laatusuhde tällä hetkellä? Olisko joltain vuokraamolta mahdollisuus saada perusauto 200 euron pintaan vakuutuksineen viikoksi?
Sanoit, että hinta ei ravintoloissa ole ongelma suomalaiselle; tarkoititko, että hinnat ovat halvemmat kuin Suomessa?
Onko tullut jo mieleen jotain Suomesta tuotavaa? Sitruunamies kirjoitti:
Kiitos tiedoista.
Olisko sinulla tietoa, että millä vuokraamolla on paras hinta-laatusuhde tällä hetkellä? Olisko joltain vuokraamolta mahdollisuus saada perusauto 200 euron pintaan vakuutuksineen viikoksi?
Sanoit, että hinta ei ravintoloissa ole ongelma suomalaiselle; tarkoititko, että hinnat ovat halvemmat kuin Suomessa?
Onko tullut jo mieleen jotain Suomesta tuotavaa?Minulla ei ole tietoa parhaasta hinta-laatusuhteesta. Sen tiedon saaminen vaatisi laajaa kokemusta autonvuokrauksesta. Yllä antamassani linkissä mainittiin yritys nimeltä Auto Cunha. Viime kesänä tällä palstalla oli tyytyväinen palaute kyseisen firman palveluista. Auto Cunhan Internet-sivut aukeavat tästä:
http://www.autocunha.net/?area=tarifario
Hintatiedot löytyvät yläpalkista kohdasta Tarifário. Kokeilin ajoneuvoluokkaa Citadino Classe B, josta näyttäisi löytyvän ihan käyttökelpoisia ajoneuvoja São Miguelin teille. Päivävuokra (3-7 pv) 33 e/pv, 8 pv 30 e/pv. Vakuutusturvasta tulee lisähintaa, mutta turva on tarpeen.
Tärkeintä on luonnollisesti, että ajoneuvo on hyväkuntoinen, luotettava ja miellyttävä ajaa.
Monet suomalaiset vuokraavat auton Ilha Verdeltä (http://www.ilhaverde.com/English/Etarifas.html), joka on Azorien suurin yritys alalla. Sen suosio suomalaisten kohdalla johtunee pitkälti siitä, että firma tekee yhteistyötä suomalaisen matkanjärjestäjän kanssa. Hintatiedon saa täyttämällä varauslomakkeen, mikä saattaa olla hieman hankalaa. Kokeilin paria autotyyppiä viikolle ja sain päivähinnaksi 36-40 e. Vakuutuksen kanssa halvempi luokka maksoi hieman alle 300 e/vk, kalliimpi 322 e/vk. En ole varma, olivatko hinnoissa kaikki kulut mukana.
Tälle palstalle ei ole tullut valituksia mistään vuokraamosta.
Monet suomalaiset pitävät ilmastointia erittäin tärkeänä ja monissa vuokra-autoissa sellainen onkin. Azoreilla etäisyydet ovat kuitenkin lyhyet ja syyskuussa lämpötila tuskin ylittää 25 C, joten vanhanaikaisellakin "ilmastoinnilla" selviää hyvin.
Pakettilounasmenut alkavat 5 eurosta, à la carte -hinnat ovat suurelta osin haarukassa 8-16e. Annokset ovat kookkaita. Ravintoloista ja ravintolakulttuurista on tietoa kotisivuillani.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2092718
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo521916Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol4191548Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1531493Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3661412Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641288Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen251276Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H141216- 601058
Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S23948