Corollan 2003 kytkin

Raimo A

Hei !

Tietääkö kukaan, mistähän johtuu, että Toyota Corollan Hatcback 1.6 vm 2003 kytkimessä on tyhjää eli "klappia" noin 3 cm. Kytkin sinänsä ei luista tai laahaa, mutta tuo klappi alussa ihmetyttää. Mielestäni sitä on kuukauden kuluessa tullut hieman lisää. Auto ollut minulla vasta kaksi kuukautta ja klappi alkoi tuntua noin kuukausi sitten. Alussa en siihen ainakaan kiinnittänyt mitään huomiota. Autolla ajettu vain 55000 km. Hoituneekohan yksinkertaisella säädöllä vai onkohan merkki jostain isommasta viasta tai onhohan vain normaalia, että Corollassa tällainen klappi kytkimessä on.

Sama juttu käsijarrun kanssa, klappia tullut pari senttiä ja jarrun joutuu vetämään aivan ylös asti että se pitää.

Kiitoksia kaikista vinkeistä.

6

4621

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hankin

      Corollan -03 D2.0 kytkin (aj. 180tkm) käyttäytyy samoin. Irroittaa ja toimii suht. normaalisti (vaikka alhaalla) eikä ole pahentunut viimeisen vuoden /=10 tkm aikana.
      Eikös näissä pitäisi olla automaattisäädöt...???
      Hankin

    • -

      Tuo käsijarrun ylös asti vetäminen on ihan normaali juttu. Niin se menee omassakin ja viime huollossa kysyin että voisivatko kiristään niin Sitä ei suositeltu koska voi jäädä laahaamaan. Jos se käsijarru pitää hyvin niin silloin se on ihan Ok.
      Enpä oo omaan kytkimeen kiinnittäny sen enempää huomiota joten ei siinä kyllä mitään erikoista klappia taida olla.

    • Onko tojo toisenlain

      En ole corollakuski, mutta kaikissa muissa ajamissani autoissa kytkin ottaa jossain keskivaiheilla, elikkä kyllähän se vakiintunut tapa on, että kytkin on loppu jos se alkaa ottaa ihan ylhäältä ilman mitään painallusvaraa...

    • illuinen

      Saa säädettyä polkimen juuresta. Muistaakseni siellä on 12mm lukitusmutteri ja sormilla tai kärkipihdeillä tapin jengan juuresta varsinainen säätö, lopuksi lukitusmutterin kiristys.

    • Anonyymi

      Corollassa kytkin on outo, kun outo tuntuma ja luistaminen usein
      johtuu ruostuneesta kytkin käpälästä joka jumitaa kytkintä.
      kytkin luistaa ja se tekee oudon kytkintuntuman vaikka kytkin onkin ihan kunnossa, koskee ainakin 2003- 2005 corolloja. Huolto korjaa sen uusimalla koko kytkimen n.700-800 eurolla.
      Otat lootan kupeesta kytkinkäpälän läpivientikumin raolleen ja ruiskaiset sprayvaseliinia hiukan käpälään. Homma käy minuutissa ja rasvaa ei tarvitse paljon. Kumissa on semmoinen reikäkin mistä voi ruiskia rasvaa eli ei tarvitse välttämättä irrottaa kumia ollenkaan.
      Sinne kopan sisään ei kyllä näe että minne se rasva menee, mutta kun ei hirveesti lotraa niin ei ole vaaraa rasvata kytkinlevyä.

      • Anonyymi

        Eiköhän se ole oikeasti kytkinlevy, joka jumittaa kytkinakselissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääkäri Ari Miettinen kuollut 50-vuotiaana

      Sillähän on Youtubessa paljon videoita.
      Maailman menoa
      105
      1865
    2. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      60
      810
    3. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      263
      765
    4. 43
      724
    5. Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista

      Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l
      Maailman menoa
      126
      669
    6. Vieläkö se tarjous

      On voimassa?
      Ikävä
      44
      561
    7. Ketä sinä sitten

      Rakastat?
      Ikävä
      37
      544
    8. Tämmöistähän tämä meillä ollut

      Sanatonta rakkautta.
      Ikävä
      29
      459
    9. Ttp:llä kuontalot ojennukseen

      Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste
      Haapavesi
      58
      456
    10. Martinan naama Seiskan kannessa

      Tekstinä: konkurssin karut taustat. Mitähän mahtaa vaikuttaa valmennuksiin, kun porukka lukee kuinka paljon imuroinut it
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      452
    Aihe