Mutta lapset sitä kääntää.
Mies on perheen pää
Unto-Elmeri
13438
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Vaimo sitä päätä kääntää
perheenpäät!
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1719072
Minä melkein luulen, että moni nainen tykkää, että mies olisi perheenpää, kunhan itse saa pitää oman päänsä:))
Kyllä ne lapset kummasti opettaa (opettanut) meitä äitiä ja toivottavasti isiäkin.
Aikoinaan isäukko löi kätensä lompakon päälle ja tokas.
HYPPÄÄ TYTTÖ TUON PÄÄLLE NI NÄÄT KOTITALOS!
Se oli sitä isottelua sillon ko me oltiin lapsia.
Nykyisin on molemmat vanhemmat kassanhoitajia omille
tienesteilleen.
Met eläkeläiset varsinki pienemmän eläkkeensaajat
joudutaan"anomaan apurahaa" ......ROOPELTA siis
puoliskoltaan.
minulla miehenä rikas ja rakas MIES niin mielelläni antaisin hänen olla päänä. Voisin hellästi ohjailla tuota päätä. Antaisin halulla ja ilolla hänelle viiniä päivällisellä lasillisen, maukasta vatsantäytettä.
Iloittelisin illoin puhtoisissa lakanoissa. Uuvuttaisin unehen laulellen. Hän olisin minun ihmemieheni!
Jos noin on?!
mutta mitäpä tuota kiistämäänkään.
Silloin kun vaimo ei ole kotona... :)
Minun lapsuudessani mies oli usein perheen pää. Roolit olivat selvät. Mies vastasi taloudesta ja vaimo hoisi kodin. Entä nykyään?. Vaimo hoitaa edelleen enimmäkseen kodin ja käy töissä. Keski- ja Etelä-Euroopassa naisilla on mahdollisuus tehdä osa-aikatyötä ja hoitaa koti sekä lapset. Nainen voi myös olla kotona jos haluaa. Siltikään en sanoisi, että mies on perheen pää. Kummatkin osallistuvat tasaveroisesti perhe-elämään. Mistä ajatus, että mies on perheen pää?
Merkillistä, että Suomesta aina vaan löytyy kolkkia,johon eivät viestimet yllä eikä järki asujia tavoita. Tynnyrissä näyt sinäkin vartuneen ja ilmeisesti aikasiirtymä on sinut singonnut tälle 2000-luvulle, muuta en keksi noin vanhakantaisesta aloituksesta. Yksinhuoltajuus ei ole sinulle tuttua, ei nasiten työssäolo ilmeisesti, ei sekään, että Suomessa on miehiä vähemmän kuin naisia. Perheenpää on se, joka perheen elättää ja veikkasiin, että tällä vuosituhannella se elättäjä on nainen valtaosassa ns. perheitä. Myös eläkeläisperheitä, sillä miehet juovat useinmiten oman eläkkeensä tai käyttävät sen jonninjoutaviin huopsutuksiin, naisten eläkeillä maksetaan asumiset ja syömiset.
Sitäpaitsi miehet kuolevatkin varhemmin. Heikkoja astioita ovat miehet ja tehty vain yhtä tarkoitusta varten. Sekin kuulemma tutkimusten valossa ontuu nykyisin, koska suomalaisten nuorten miesten siittiöt ovat heikkolaatuisia jälkeläisten saamista ajatellen.
Unelmat ja todellisuus ovat erilaisia. Aamulla mielikuvittelin MIEHEN. Juuri sellaisin jonka antaisin alistaa minut. Mutta, mutta olen ollut sekä aviossa että avoliitossa isäntä, emäntä, piika ja renki. Jonnin verran miehet ovat auttaneet lasetenhoidossa, leikkineet ja hakeneet päiväkodista. Olen myös saanut heilltä hippusen suolarahaa.
Joku on jopa tiskannut ja siivonnut lievästi painostettuna. Kyllä lasten elämä oli turvatumpi 50-luvulla kun äidit saivat hoitaa heitä kotona. Pärjäiltiin yhden miehen palkoilla. Ainakin maaseudulla äidit olivat aina saatavilla kun heitä kaipasi. En ole itse ollut hoidossa. Äitini oli kotona Myöhemmin kylläkin teki työtä kahvilassamme. Auttoi jopa puusepänverstaassa kun tarvittiin isän kanssa apua.
Eivät miehet ole huonompia kuin ennen. Yhteiskunnan vaateet ovat niin valtavat ettei yhden palkalla tulla juttuun. Naiset myöskin tahtovat käyttää hyvää koulutustaan työpaikoilla.
Nuoret isät osalistuvat jopa synnytyksiin. Hoitavat ja ulkoiluttavat pikkuisia. Olen tavannut upeita nuoria isiä lekkipuistoissa ja päiväkodin pihapiirissä.
Olen nykyään onnellinen sinkku. Miesystäviä löytyy sen minkä tarvitsen. Jälkikasvu on turvattu aikonaan joten ei tarvitse huolehtia siittiöistä mihin joutuvat tai itävätkö. Elämä on kaikkinensa aivan upeaa!
olla perheen pää, tuki ja turva. Toisiaan kunnioittaen se onnistuu. En silti väitä, että aina se mukavalta tuntuisi, mutta lopuksi voi sanoa, hyvä niin.
Kyllähän perheen pää voi kuunnella lastensakin mielipiteitä, kukas ei omiaan rakastaisi? Kunhan kohtuus pysyy.
Meillä Suomessa taitaa olla vaan naisilla päätösvalta monta kertaa.
Miesten ollessa pitkiäkin aikoja erämatkoilla tai rettelöimässä naapureiden kanssa oli koko talous, orjista alkaen, täysin emännän vastuulla.
Miesten tehtävä oli antaa fyysinen turva ja toimeentulo ravinnon ja muiden olemisen puitteiden suhteen.
Joku on väittänyt skandinaavinaisten suhteellisen itsenäisen aseman alunperin pohjautuvan tähän tehtäväjakoon.
Kenekään ei tarvitse korostetusti pomoilla mutta perusasioissa vastuu aina henkilöityy.
Engelsmanni kysyy että kenenkäs jaloissa ne housut ovat?!
Siis, ei hame!