Muutama seikka joita väitetään täällä ihmetyttää joten haluaisin vastauksia mihin nämä perustuvat:
Huonoja uutisia maailmalta -> asuntojen hinnat syöksyy kun taas hyviä uutisia maailmalta -> ääliörallia ja huijausta ?
Tilastokeskuksen julkaisu näyttää että hinnat laskeneet -> romahdus täydessä käynnissä kun taas seuraavalla Q:lla näyttää että hinnat nousseet -> huijausta ?
Hallitus yrittää elvyttää ja lieventää finanssikriisin vaikutuksia ihmisiin -> kuplan puhallusta ja huijausta vain jotta saadaan asuntojen hinnat nousuun ?
Kovin valikoivasti täällä nähdään asioita ?
Huonoja uutisia maailmalta -> asuntojen hinnat syöksyy kun taas hyviä uutisia maailmalta -> ääliörallia ja huijausta ?
Tilastokeskuksen julkaisu näyttää että hinnat laskeneet -> romahdus täydessä käynnissä kun taas seuraavalla Q:lla näyttää että hinnat nousseet -> huijausta ?
Hallitus yrittää elvyttää ja lieventää finanssikriisin vaikutuksia ihmisiin -> kuplan puhallusta ja huijausta vain jotta saadaan asuntojen hinnat nousuun ?
Kovin valikoivasti täällä nähdään asioita ?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Nooh onhan se totta että täällä pohjolassa on eletty yli varojen, ja nyt elvytetään ja otetaan huimat määrät velkaa.Velat tulee vielä maksuun, ehkä olisi parempi tehdä se jo nyt.
Monet nuoremmat eivät tunnu olevan samoista asioista huolissaan, kuin itse viime laman asuntovelkaisena rämpineenä olen. Toki asiat ovat muuttuneet ja ongelmat ovat erilaisia, mutta ovatko ne sittenkään niin erilaisia? Se nähdään sitten jatkossa.
Oma mottoni on että nousukaudella kannttaa olla suuri optimisti ja luultavasti silti yllätyt positiivisesti. Lama-aikaan taas synkkä pessimisti, näin kärjistetysti ja säästyt suurilta tappioilta.
Jossain vaiheessa täytyy taas alkaa uskoa uuteen nousuun ja lähinnä tässä on varmasti eroa laman kokeneiden ja sitä kokemattomien välillä ja noiden ryhmienkin sisälläkin riippuen heidän henkilökohtaisesta tilanteestaan. Ihminen yleensä haluaa uskoa valinneensa oikein, olipa valinta mikä tahansa, omia virheitä kun on kovin vaikea tunnustaa.
Tuosta edellisestä riippumatta olisi hyvä olla pessimistin ja optimistin sijasta realisti. Mikä sitten on realismia tässä hullussa maailmassa, kun tiedotus ja mediakin vaihtaa suuntaa päivittäin. Jokaisen pitää valita mihin uskoo.
Itsellä on toisaalta nyt paljon pelissä ja toisaalta ei mitään, miten sen ottaa, rahaa asunnoista on kertynyt, mutta toisaalta se ei ole tällä hetkellä kiinni missään kiinteässä...mutta paine saada se tuottamaan on kova ;)
Viime laman aikana opin kunnioittamaan lamaa aivan kuten kunnioitan joitakin luonnonvoimia. Asuntovelkaa oli paljon ja työnantaja jolta olin lainannut rahaa asunnonostamista varten meni konkurssiin. Aika hurja kokemus siis. Realistina pysyminen on vaikeaa, vaikeaa se voisi olla myös, jos olisi nähnyt pelkän nousukauden.
Tulevaisuuttahan me kukaan emme tiedä, mutta meillä on mahdollisuus luoda oma käsitys tilanteesta ristiriitaistenkin tietojen pohjalta, se on jollain lailla kiehtovaa ainakin itsestäni ja seuraan innokkaasti erilaisia talousjulkaisuja.
Kyllä valtiot yrittävät voittaa talouskurimuksen elvytyksellä ja joskus se onkin ohi, kuinka pian siihen on jokaisella oma henkilökohtainen mielipide. Mielipiteensä tueksi olisi hyvä etsiä jotain sitä tukevia faktoja. Realisti kun yleensä onnistuu kohtalaisesti siinä mihin ryhtyy ;)
että maailman 5. koviten verotetussa maassa ei kannata työllistää ja tehdä palkkatyötä joten omavaraistalous on enemmistölle suomalaisista arkipäivää muutaman vuoden sisään.
fiksuimmat ovat varautuneet omavaraistalouteen, kuten esim nalle.
http://www.iltasanomat.fi/viihde/uutinen.asp?id=1425015
nuorilta ei saa viedä toivoa, mitä meillä sitten on? Kyllä suomi selviytyy taas jollain tavalla, mutta hiukan kannattaa varautua, jos tässä tilanne vielä sattuisi huononemaan, kaikki on mahdollista vaikkakaan ei toivottavaa.
suomalaisten nuorten tulevaisuus.
Suomessa on asuttu omavaraisesti ilman veroja tuhansia vuosia ja kohta eletään taas.
Pelkäänpä että taivas putoaa. Ihan lähivuosina. Tai jos ei, johonkin täällä kuolee kuitenkin.
Eli nyt saunan taakse. Hyvästi.
Jos ottaa asiat asioina, niin ei voi uskoa romahdukseen.
Kaikki täytyy kääntää päälaelleen tai liioitella rajusti, joska pysyy uskossa. Tuhnun uskonto on 10 ja matematematiikka 4, ikuinen hintojen lasku odottaa sitä joka jaksaa odottaa romahdusta.
sitä ei tule. Kilpailu maailmanmarkkinoilla kiristyy ja palkkatason on lähennyttävä muun maailman tasoa, muuten saamme pyöritellä peukaloita täällä ihan itseksemme ilman työtä. Entisen kaltaiseen hintatasoon ei ole paluuta, pienemmillä tuloilla, ellemme käytä 100% tuloistamme asumiseen.