Ketju/ratas ongelmaa

assss

Olis mökkimopona pojilla Kawasaki KLX-110.
Tarvikerattaat ja ketjut ostin. Kolme kertaa sain juosta asian vuoksi yhdessä pääkaupunkiseudun suuremmista tarvikeosaliikkeistä.
Ensin hain eturattaan (takaratasta ei löytynyt) kilpailevasta liikkeestä. Se on ihan OK. Vanhakin eturatas vaikuttaa aika hyväkuntoiselta toisin kuin takaratas.

Sitten hain siitä toisesta liikkeestä ketjut (420-86) ja takarattaan.
Ketjut olivat kaksi palaa liian lyhyet, mutta katalogin mukaan oikeat. Pidin ne kuitenkin itselläni Monkeytä varten ja ostin pidemmät (420-88). Siinä meni yksi viikonloppu lisää ajoaikaa.
Sitten laitoin uudet ketjut rattaille (eturatas sopiva, 14 hampainen) takaratas 37-hampainen. Ketju ei sopinut oikein rattaille, tuppasi nousemaan ylöspäin ja piti auttaa lattapäisellä ruuvimeisselillä pois takarattaalta. Mittasin takarattaan paksuuden, ja se oli 0,8 mm paksumpi kuin alkuperäinen.

Vein uuden takarattaan tutkittavaksi lauantaina mökkipaikkakunnan mp&pienkonekorjaamoon. Siellä epäiltiin että takaratas on tehty ketjua 428 varten. Kokeilivat myös omalla 420-ketjullaan ja tiukahko oli. Sain PV Suzukin 35 hampaisen takarattaan, joka oli hieman ohuempaa tekoa ko. liikkeestä. Samalla pystyin mökillä käyttämäänkin sen lyhyemmän, 420-86 ketjun. Takapyörä oli tosin säätövaransa rajalla edessä. Pidempi ketju saa odottaa seuraavaa ratashuoltoa.

En löytänyt mistään netistä mp-ketjujen kattavia standardeja. Joitain paikkoja löytyy, mutta niissä ei kerrottu 428-ketjun mittoja.
Se on kai vain hieman leveämpi kuin 420-ketju, mutta miten paljon? Kuten sanoin, takarattaassa (6,5 mm) oli vain 0,8 mm enemmän paksuutta kuin alkuperäisessä (5,7 mm)
Onko tämä yleinen kevarin ketju? KLX-110 käyttää nykyaikaisen mopon ketjua (420).
http://chain-guide.com/
http://www.moto-chains.com/site/898528/page/578189

Tuossa pääkaupunkiseudun paikassa tuli hieman vastaväitettä, onko takaratas 428:lle vai 420:lle.
Heidän malliksi sovittamansa ketju oli mielestäni jonkin verran löysemmän näköisesti rattaalle menevä kuin heidän aiemmin myymänsä DID:n 420-86 ketju.
Osaisiko joku sanoa onko 420 ja 428 ketjuilla juuri tuo 0,8 mm:n leveysero jonka huomasin takarattaissa?

2

3055

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • autaitseäsi

      428 = Dimension 1/2"x5/16"
      420 = Dimension 1/2"x1/4"
      Siitä laskemaan millimetreiksi

      • assss

        1,6 mm leveyseroa. Se on kuitenkin kaksinkertainen 0,8 mm eroon joka oli takarattaiden paksuudessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      21
      6845
    2. Malmin tapaus on järkyttävä

      Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi
      Maahanmuutto
      556
      2333
    3. Mitä haluaisit kysyä

      Kaivatultasi?
      Ikävä
      147
      1887
    4. Mitkä asiat teidän elämässänne on

      Tällä hetkellä parasta?
      Ikävä
      87
      1281
    5. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      98
      1085
    6. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      91
      981
    7. Mitä haluaisit nähdä

      Kaivatullasi päällä?
      Ikävä
      72
      980
    8. Kaupunki ostaa Kauppamatin

      Joutuukohan yrittäjät lähteen muualle?
      Haapavesi
      33
      863
    9. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      843
    10. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      159
      796
    Aihe