Juotatteko vauvanvellejä lapsillenne mitenkäkin vanhaksi?
Mä olen juottanut vellejä norm ruoan lisäksi parikin vuotiaaksi saakka. Nuorimmainen joka on nyt 2 vuotias on niin nirso että juotan tosiaan 3-4 maissvellii päivässä ruokien lisäksi. Ymmärrän kyllä että se vie sitä ruokahalua just mutta olen kokeillut aikoja ilman vellejä niin tuntuu kun ei vaan ruokamäärät riittäis.
lapsillani on puheenviivästystä kaikilla neljällä ollut ja nyt tällä nuorimmasellakin myös niin voiskohan sen johtua ku tuttpullosta lipittävät vellejä?
vaivaa tuo asia nyt niin että kertokaa omia kokemuksianne!
Puheenkehitys ja vellit/tuttipullot
3
647
Vastaukset
- Vellit ja tutit
Meillä poika 2,5 kk juo 4 velliä päivässä. Heti juo kun herää, sitten vasta ottaa muuta aamupalaa. Puuroja inhoaa. Toisen vellin juo kun menee päiväunille. Normaalisti sitä ennen syönyt lämpimän ruoan & maitoa & leipää, päikkäreiltä kun herää haluaa heti heräämisvellin. Viimeinen velli menee sitten iltaunien aikaan.
Siihen väliin toinen lämmin ateria, leipää, hedelmiä ym. eli syö kyllä muutakin ruokaa ihan reippaasti.
Ei ole puheen viivästymistä vaikka syö vellin tuttipullosta ja päälle imuttelee tuttiakin. Ollaan rajoitettu sillä tavalla että vain nukkumaan mennessä mutta eihän se aina niin toimi.
Meillä menee niin kaura-riisi-maissi- ja peruna/porkkanavellejä. Velli kuin velli. - ilman pulloja
Meillä ensimmäinen 5v ja viivästymää puheessa.
Aikanaan ei syönyt koskaan tuttia/tuttupullosta.
Nuorimmainen nyt 2v on syönyt tuttia aina nukkumaan mennessään , muttei kuitenkaan koskaan tuttipulloa. Puhuu selkeästi kolme sanaisia lauseita -ihan normi lapsi.
Näin se vaan menee, syytä ei tiedä. - Äiti kans
kuulosta, että teillä on tuo puheen viivästyminen perinnöllistä? Jos kerran kaikilla neljällä sitä on?
Ole rauhassa. Ihan normaalia. Eikä johdu mistään, mihin olisit voinut vaikutaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827076Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267043Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa625182Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163457Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003370