OSAAKO TEISTÄ JOKU SUOMENTAA TYÖNTEKIJÄN ELÄKELAISSA OLEVAN MÄÄRITELMÄN: "Työntekijällä on oikeus työkyvyttömyyseläkkeeseen, jos hänen työkykynsä arvioidaan olevan heikentynyt sairauden, vian tai vamman vuoksi vähintään kahdella viidesosalla yhtäjaksoisesti ainakin vuoden ajan. Työkyvyttömyyseläke myönnetään täytenä eläkkeenä, jos työntekijän työkyky on heikentynyt vähintään kolmella viidesosalla. " MITEN MÄÄRITELLÄÄN, ETTÄ ONKO 2/5-3/5 OSAA TYÖKYVYTÖN??!!
TYÖKYVYTTÖMYYS
kyvytön
141935
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Kyllä noista on ihan selkeät säädökset, että minkä verran mikin invalidisoi. 10%, 20% 25% 30% jne...
NE SÄÄDÖKSET ON LÖYTYY JNE..
ja ollaan välillä hoidossa, pitkän tarkkailun perusteella määritellään, tuo henkilö ei ole työkykyinen. Tosin on vähän epämääräistä välillä, tiedetäänkö jonkun sairaus, millä nimellä sitä oikeasti kutsutaan, onko se luonnevika vai skitsofrenia.
Sekin vielä, että mielenterveyden häiriö ei ole joko-tai juttu, kuten yksinkertaiset ihmiset luulevat, tai sama asia kuin tyhmyys.
Ihmiset leimaavat, koska pelkäävät itse olevansa, tai luulevat olevansa hulluja, he ovat siis tietämättömiä minkälaatuista heidän häiriintymisensä on oikeasti. On helppoa sanoa, joku on hullu.
Joskus se on myös huomion herättämistä, haukun oikein kovasti, sitten tuo nainen kiinnostuu minusta.
mistä ne selkeet säädökset löytyy?
mistä ne selkeet säädökset löytyy?
Kirjoittaa B-lausunnon työkyvystäsi,jos hänen mielestään olet lausunnossa täysin työkyvytön.
Lääkärisi lähettää lausunnon eteenpäin,Kelaan sekä Eläkevakuutusyhtiöllesi,jossa sitten onkin eri lääkärit arvioimassa terveydentilaasi,näkemättä sinua,oman näkymeksi joudut kirjoittamaan omasta sairaudestasi,miten se estää työntekoa jne..näille kyseisille laitoksille.
Sitten alkaa se iänkaikkinen odottelu,menee viikkoja,kuukausia,saattaapa kestää puolivuotta kun saat lausunnon eläkevakuutusyhtiöltä ja sen jälkeen tulee Kelan lausunto,joka prikulleen noudattaa samaa päätöstä kuin vakutuusyhtiö.
Jos käy huono tuuri,niin lausunto tulee kielteisenä takaisin tai saat myöntävän päätöksen,jossa saat kuntoutustukea,siihen tiettyyn päivään asti,minkä he ovat myöntäneet ja kolmea kuukautta ennen kuin tämä väliaikainen päätös umpeutuu,kannattaa tilata lääkärille uusi aika,jossa hän arvioi työkykysi.
Käyt varmasti lääkärisi vastaanotolla,tänä kyseisenä aikana,jossa kartoitetaan sairauttasi ja työkykyäsi,omat sairauden olotilat kertonet lääkärillesi.
Tietysti näissäkin asioissa on eri käytäntötapoja,riippuen suuresti siitä minkälaisesta sairaudesta on kysymys.
Lääkäri sen päättää. Mutta tk.eläkkeelle jääminen on neuvottelukysymys Kelan lääkärin kanssa. Minut määrättiin työkyvynmääritykseen. Neuvottelin siinä sos.hoitajan,psykologin,lääkärin ja fysioterapeutin kanssa. Ensin jokaisen kanssa kahdestaan ja sitten sos.hoitaja,psykologi,lääkäri ja minä yhdessä keskusteltiin ystävällisesti . Sain tk.eläkkeen 2kk kuluttua.
Vaikka sinun lääkärisi kirjoittaisi,että olet kykenemätön tekemään
omaa työtäsi.Kelalta voi tulla päätös,näkemättä sinua edes
Pystyt tekemään sitä omaa työtäsi,kun ei ole sellaisiaeikä sellaisia
oireyhtymiä.
Jos todella ihminen tuntee kivut ja säryt,mitkä estää työnteon,eihän
he tunne niitä kipuja.Minulle on ainakin sanonut ihmiset,että pitää käydä toisella lääkärillä esim.ortoedilla tai tai tai.Miten nyt itse koet.
On ikäkin varmaan ratkaiseva tekijä.Päättävätkö sitten laskea eläkkeelle vai onko kuntoutuksesta apua.Ihmettelen minäkin,millä perusteella he voivat sanoa,että on työkuntoinen.Miä olen 16vuotiaasta asti tehnyt töitä,enkä ole koskaan yrittänyt jättää työtäni,mutta kun tulee kulumat ja kivut.Ihmettelee kyllä.Eikö ne päättäjätkin voisi jo iästä ja tövuosista ja työnlaadusta ARMAHTAA JA
VAPAUTTAA,eIKÄ VAIN JOTAIN KIRJOITTAA.NYT OLEN ILMAN SAIRASPÄIVÄRAHAA
Y.M.S.OLLUT 3KK JA TULI KIRJE VOI KESTÄÄ VIELÄ 2-4KK PÄÄTÖS.EIKÄ TIEDÄ MINKALAINEN
KYLLÄ IHMISIÄ KOETELLAAN.LASKUT KASAANTUU JA SITTEN SAAKIN KORKOJEN KANSSA MAKSAA JA LUOTTOTIETOIHIN MERKINÄT.JOS EN OLISI USKOSSA ,NIIN
ET ARVAA MITÄ SANOISIN KELASTA.MUTTA KUN OLEN USKOSSA,NIIN RUKOILEN ETTÄ JOSKUS TULISI VASTAUS.VÄSYNYT OLEN NÄIHIN TYHJIIN KIRJEISIIN
JOS EI OLE PÄÄSSÄ VIKA,ON VAIKEA PÄÄSTÄ ELÄKKEELLE YHTÄÄN AIKAISEMMIN,
KUIN ON MÄÄRITELTY.ONNEA JATKOON JA KÄRSIVÄLLISYTTÄ.TIE YLÖSPÄIN ON AVOIN
Minäkin olen samassa tilanteessa kuin sinä olen ollut jo yli kolme vuotta työkyvytön.Kolme eri lääkäriä on minut todennut työkyvyttömäksi,mutta ei se vieläkään riittä Kelan lääkärille.Minun piti tehdä valitus muutoksenhakulautakunnalle ja nyt odotellaan taas.Minulla on neljä erilaisista sairausta jotka aiheuttaa kipuja ja hengenahdistusta.On reumaa ,nivelrikkoo.selkävika ja äänihuulihalvaus ja Ym muuta.Pitäisi lääkäreitten katsoa työhistoriaa mitä työtä on ihmiset tehnyt kun näin sairastuu kova työ vie äkkiä terveyden minäkin olen jo 12 vuoden vanhana joutunut lypsämään lehmiä kantokoneella .kun meidän äiti sairastu.Ja ammatikseni tein 22vuotta maatalouslomittajan työtä että tiedän mitä on raskastyö.
Ensinnäkin pitää olla yhtäjaksoisesti sairaslomalla vuosi.Jos se katkeaa lyhyeksikin aikaa,niin se alkaa alusta.Yrittäkää saada hoitavalta lääkäriltä lähete senjälkeen tai sen aikana Kelan tutkimuskeskukseen Turkuun.Siellä eri lääkärit sitten arvioivat n.kahden viikon aikana(,siellä siis yövytään se aika ) sinun kaikki sairaudet ,niin fyysiset kuin henkiset.Tämä henkinen puoli on hyvin tärkeä,koska ihmisellä saattaa olla kipuja joiden takia hän valvoo kaiket yöt,eikä se voi olla vaikuttamatta tuonne mielenterveyteen.
Sitä ei tarvitse hävetä !
Psykiatrilla käynti on ihan normaalia kovissa kiputiloissakin.
Jos on tarpeeksi dogumenttia monelta lääkäriltä ja on vuosia kärsinyt niin on ihan oikeutettu
sairaselkkeeseen ja Kelan päätöksistä voi valittaa ja kannattaa.Jos vaan tyydyt siihen päätökseen niin siellä luullaan,että et sitten sitä eläkettä tarvinnutkaan.
Kun nyt kuulumme tähän euroopan unioniin,niin sieltäkin jostain saa kuulemma apua näihin meidän lääkäreiden päätöksiin,mutta sitä en henk.koht. tiedä miten menetellään silloin.
Itse olen ollut vuodesta -96 eläkkeellä ja käynyt nuo kaikki läpi,mutta se vaatii sitkeyttä ja se on vaikeeta,kun olet todella sairas etkä tahtoisi jaksaa millään.Senkin ne tietää siellä Kelassa ettei moni jaksa tai uskalla ! Siksi moni jääkin ilman sitä eläkettä.
syvän depression ja jatkuvan tuskallisen kivun vuoksi eläkkeellä EI SITÄKÄÄN TARTTE HÄVETÄ!!
Herätkää jo pahvit. Emme elä 30-luvulla vaan tiedon ja ymmärryksen vuosisadalla.
Usein psyykkisen ongelman aiheuttaja löytyy potilaan lapsuudesta ja en käsitä, miksi sitä vielä pitäisi hävetä??
Insesti-isitkö sinä korokkeelle nostat?
Psyykkisestä syystä eläkkeellä olevat: ylös, ulos ja ROHKEASTI harrastusten pariin!
Niiden kuuluu hävetä jotka toisia sortavat.
Aivan selkeää tekstiä, kun lukee ajatuksella ja jos yleensä ymmärtää luettua!
On ymmärrettävä myös murtoluvut, eivät liene desismaali tai %-lukua vaikeampia.
Ellei ymmärrä jotain kannattaa kysyä joltain tuttavalta tai asiantuntijalta.
myöntää eläkkeen,koska hän ei voi edes hoitaa potilasta näkemättä häntä