Mistä luita Helsingissä?

Terve.

Meillä on kaksi pientä (6kg) Griffonia, jotka kaipaisivat oikeita tuoreita pakastamattomia luita. Ennen niitä sai kaupoista mutta nykyään vähissä. Vielä 20 vuotta sitten Helsingin Tukkutorilla oli eläinruokatukku - onkohan vieläkin? Tietääkö joku paikkaa tai piakkoja(!), joista sellaisia voisi saada (Helsingistä).

Kiitos!
5323
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

haen satsin luomukyytön luita Helsinkiin.
Kaverini kasvattaa kyyttöjä ja 3 sonnia meni teuraaksi.
Lupasin myydä luut hesalaisille koiraihmisille koska luomukyyttöä ei juurikaan ole saatavilla. Yleensä luut päätyvät jätteeksi Honkajoelle.


Luut ovat tuoreita, ne kannattaisi pakastaa saman tien.
Asun Länsi-Helsingissä ja parhaiten saisit niitä jos tulisit hakemaan torstaina illansuussa.

Hinta olisi 1-3 euroa kilo.

Ota yhteyttä jos kiinnostaa
[email protected]


Voi olla että ylläpito poistaa tämän -en tiedä saako täällä näin "mainostaa".
Helsingissä tuoreita luita saat ainakin Hakaniemen hallista.

Äänestä
  • Laitan mailia, kiitos - molemmille vastaajille!

    Mun mielestä tällainen informatiivinen mainos on kaikille hyväksi varsinkin kun se tuli tilauksesta eikä massatavarana. Siis hyväksi myös Suomi24:lle!

    Äänestä

  • Kiitos! kirjoitti:

    Laitan mailia, kiitos - molemmille vastaajille!

    Mun mielestä tällainen informatiivinen mainos on kaikille hyväksi varsinkin kun se tuli tilauksesta eikä massatavarana. Siis hyväksi myös Suomi24:lle!

    Tunnen nämä sonnit ihan "henkilökohtaisesti".
    Ne olivat hyvinpidettyjä ja lähtivät omalla kuljetuksella pieneen teurastamoon.

    Eettisesti on ihan ok että luutkin päätyvät ruoaksi eikä jätteeksi.
    Tietenkin tämä on enemmän käsityötä koko homma mutta mikäs siinä.

    Toimin ihan yksityishenkilönä ja tämä on ensimmäinen kerta kun kokeilemme kuinka homma toimii.

    Äänestä

hommasin luita (jo useammankin kerran) ja ne kyllä kelpaavat loistavasti. Vastapainoksi tarvitaan jotain rasvaisempaa, mutta sehän ei nykymaailmassa ole ongelma. Suosittelen kaikille a) kyseistä paikkaa ja b) koiralle LUITA. Niistä ne pitävät yli kaiken ja ne ovat monin tavoin terveellisiä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Griffoni kirjoitti:

Terve.

Meillä on kaksi pientä (6kg) Griffonia, jotka kaipaisivat oikeita tuoreita pakastamattomia luita. Ennen niitä sai kaupoista mutta nykyään vähissä. Vielä 20 vuotta sitten Helsingin Tukkutorilla oli eläinruokatukku - onkohan vieläkin? Tietääkö joku paikkaa tai piakkoja(!), joista sellaisia voisi saada (Helsingistä).

Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu