http://www.ilmavoimat.fi/index.php?id=908
Tekninen ala kiinnostaa, heti kun näin niin heräsi kiinnostus että tuonne haen ja varmasti. Miten aliupseerikoulutuksen kanssa, millainen se on ja kannattaako ottaa vaikka ei niin kiinnostusta johtamisesta olekaan? haasteita kyllä mielelläni haen ja uskon että niissä pärjäänkin. Eikö hävittäjien apumekaanikoksi tulevien palveluspaikka olekin Jämsässä, Hallissa?
Muutakin infoa suunnilleen aiheeseen (ilmavoimiin) liittyvistä asioista saa antaa.
Lentoteknillinen aliupseerikurssi?
3
7335
Vastaukset
- 1993
Kannattaa ehdottomasti hakea. Itse kävin siellä 1993 eli silloin kun hävittäjät oliva Saab Draken ja MiG-21bis, Hornet oli vasta tulossa.
Kaikki Lentoteknillisille Aliupseerikurssille päässeet saavat "johtajakoulutuksen", mikä ei tässä tapauksessa kovin kummoinen ole. Johtamista älä siis pelkää vaikka se ei kiinnostakaan. Armeijassa on se hassu tapa että kaikki erikoinen vaatii vähintään aliupseerin.
IlmavTK on hieno tapa viettää vuosi armeijassa. Yleensä Halliin hakeutuu joko ilmailufriikkejä tai niitä jotka luulevat että siellä pääsee helpolla. Huomaa sana luulevat!
Leirit sun muut ammuskelut on reilustus köykäisempiä kuin maavoimissa, mitään rankkoja sissitoimintaharjoituksia tai asutuskeskustaistelua et tule kokemaan. Karrikoidusti tyypillinen Hallin leiri sisältää kävelyä niin kauas että kasarmi ei näy, ja sitten leikitään viikko sotaa. Tosin kun viikon olet yhteensä 4h / yö nukkumisella, alkaa se leikki vituttaa.
Mutta henkisesti kurssi on rankka. Opittavaa on TODELLA paljon, ja aikaa vähän. Kurssin jälkeen loput puoli vuotta palveluksesta suoritetaan lennostoissa / laivuissa ympäri Suomea, ja paikat valitaan kurssimenestyksen perusteella. Jos asut Etelä-Suomessa, kannattaa pärjätä ettet päädy Kauhavalle tai Rovaniemelle.
Ja alokasaikana jos hommat ei suju, alikessut / koksut juoksuttavat, punnerruttavat yms. Oli nimittäin aika rankkoja 1h kestävät vahvuuslaskennat tai taakse-poistuttaminen "Motivaatiomonttuun" (pehmeä hiesurinne ruokalan vieressä) ! Toivottavasti hauskoista perinteistä ei ole luovuttu. Pidä siis huoli, että fyysinen kuntosi on riittävä. Urheilija sinun ei tarvitse olla, mutta rapakuntoisena on hankalaa !
Varuskuntana Halli oli ainakin 1993 erittäin hieno ja hyväkuntoinen verrattuna yleiseen tasoon. Tilat oli hyvät ja urheilumahdollisuuksia löytyi. Huono asia on sijainti, Hallista on 30 km lähimpään "kauppalaan" eli Jämsään ja julkisia kulkuneuvoja ei kulje. Jos omaa autoa ei ole, keskiviikon iltavapaat voi unohtaa.
Mutta morttikauden ja auk:n jälkeen pääset asiaan, eli lentokoneiden käyttöhuoltoon. Saapumiserä jakautuu ympäri Suomea palveluksen loppuajaksi eri lentokentille. Käyttöhuolto tarkoittaa tankkauksia, nestetäyttöjä, lentojen väliset tarkastukset, ohjaajan pakkaaminen koneeseen, koneen lähettäminen lennolle, ja todennäköisesti ainakinä kerran palveluksesi aikana pääset lataamaan kovia a-tarvikkeita (tykki, silput, soihdut, ehkä jopa IP -ohjus) koneeseen, jos ilma-ampumaleiri osuu kohdalle. Yksin (onneksi!) et näitä tietenkään tee, vaan kantahenkilökunnan valvonnassa (APUmekaanikko).
Qualitas Potentia Nostra !- taamu
Kiitos vastauksesta! Olen koulun kautta käynyt kaksi MaanPuolustusKoulutuksen kurssia, joista toinen käsitteli ilmapuolustusta. Näistä varmaan hyötyä sisäänpääsyssä.
Miten kutsunnoissa sitten toimit, sanotko vaan että haen sinne. Entä kannattaako hakemus lähettää jo ennen kutsuntoja vai vasta sitten jälkeenpäin? Oliko tiukka seulonta, ketkä pääsee sisään? Valintatilaisuudesta kyllä olen lukenut, pääseekö sillä jo sisään jos kykenee pääsyvaatimuksiin mitä tuolla lukee?
http://www.ilmavoimat.fi/index.php?id=911 - 1993
taamu kirjoitti:
Kiitos vastauksesta! Olen koulun kautta käynyt kaksi MaanPuolustusKoulutuksen kurssia, joista toinen käsitteli ilmapuolustusta. Näistä varmaan hyötyä sisäänpääsyssä.
Miten kutsunnoissa sitten toimit, sanotko vaan että haen sinne. Entä kannattaako hakemus lähettää jo ennen kutsuntoja vai vasta sitten jälkeenpäin? Oliko tiukka seulonta, ketkä pääsee sisään? Valintatilaisuudesta kyllä olen lukenut, pääseekö sillä jo sisään jos kykenee pääsyvaatimuksiin mitä tuolla lukee?
http://www.ilmavoimat.fi/index.php?id=911No, ei niistä MPK -kursseista ole mitään suoraa hyötyä sisäänpääsyyn. Korkeintaan voit sanoa mahdollisessa haastattelutilaisuudessa, että ole niin kiinnostunut militääri-ilmailusta että olet sellaisillakin käynyt.
LntTeknAuk :iin EI pääse ilman hakemista ja valintatilaisuutta. Helpoiten saat lisätietoja kun soitat sinne Halliin, ne kapiaiset on ihan ihmisiä nekin ja neuvovat kyllä mielellään, kannattaako hakea ennen kutsuntoja vai niiden jälkeen.
16 (!!!) vuotta sitten valintakoe kesti päivän. Siinä täyteltiin papereita, joissa mitataan jonkinlaista älykkyyttä, täysjärkisyyttä ("Haluaisin olla kukkakauppias KYLLÄ / EI"), oppimiskykyä ja teknistä lahjakkuutta. Lisäksi oli lihaskuntotesti, mutta siinä lähinnä karsitaan huonokuntoiset pois. Nykyään on kai jonkinlainen haastattelukin.
Seula on tiukka. Kesän saapumiserään on vaikeampi päästä, koska se sopii ihmisten opiskeluihin paremmin ja morttikausi on miellyttävämpi kuin tammikuussa. Lisäksi jos alokasaikana mokaat tosi pahasti (esim. palaat humalassa iltalomilta ja vedät päivystäjä-alikersanttia turpaan tai räyhäät skappareille ) , voi AuK -paikka peruuntua.
Kato netisä pari keskustelupalstaa: www.aamukampa.net ja www.flightforum.fi. Niistä löytyy enemmän ja vilkkaampaa keskustelua armeijasta ja ilmailusta.
Muista myös Tikkakoski ja siellä oleva Ilmasotakoulu. Jos kaipaat fyysisempää meininkiä, sieltä löytyy esim. aisti-ilmavalvonta.
Myös kutsunnoissa voi yrittää saada paikka Halliin tai Tikkakoskelle tai muihin Ilmavoimien varuskuntiin, mutta suoraan kutsunnoista ET pääse lentotekniseen aukkiin, ilmavalvonta-aukkiin jne. erikoiskursseille, vaan tavanomaisempaan varusmiespalvelukseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.1212243Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n562176Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501865EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt71407Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan771395- 941377
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191161Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311150Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men621123- 68989