Hei!
Millä lannoitteella olette saaneet pelargoninne kukkimaan koko kesän? Itse olen käyttänyt Biolanin kanankakkaa, mutta onko se sittenkään sopiva lannoite?
Välillä kukkani melkein kuolivat jatkuvista sateista. Nyt ne ovt muuten toipuneet, mutta kukkia ei enää ole ilmestynyt. On niissä muutama nuppu, mutta nekin kooltaan pieniä. Olenkohan lannoittanut liikaa, vai liian vähän, vai väärällä tuotteella?
Kertokaa te, jotka olette onnistuneet pelakuittenne kanssa, millä metodilla se tapahtuu! Tykkään niistä kukista, ja haluaisin onnistua ensi kesänä. Kiitos vastauksista!
Pelargonin lannoitus
3
4461
Vastaukset
- on aika
turha laittaa. Parempi on käyttää jotakin kastelulannoitetta joka sekoitetaan veteen. Kanankakassa on ravinteita seuraavasti: N-P-K 4-1-2 kun taas esim. Kekkilän kastelulannoitteessa on N-P-K 17-4-25. Kuten huomaat joutuisit antamaan aika paljon kanankakkaa jotta kukkasi saisivat siitä tarvitsemansa ravinteet. Itse käytät kastelulannoitteita joka kesäkukalle ja hyvin jaksavat kukkia ja kasvaa. Pelargonia tarvitsee aika paljon ravinteita ja sitä voi kerralla kastella reilustikin mutta kasteluiden välissä on mullan saatava kuivahtaa jotta juuret saavat happea, joten on parempi myös kasvupaikan olla sateelta suojassa.
- Anonyymi
Npk luku ei tarkoita määriä vaan suhteita. Npk 412 voidaan ilmaista myös 16-4-8 muodossa. Mikä kertoo että siinä (kanankakassa) on huomattavan vähän kaliumia, jota pelargoni kaipaa, suhteessa typen ja fosfori
- mennään
Epäilen, että ovat suuttuneet liiasta vedestä, jurottavat aikansa ja ottavat loppukirin kukinnassa. Pelargonia ei tykkää paljosta sateesta. Jos kukkasi ovat purkissa, niin kannattaa nostaa johonkin suojaan ukkoskuuroilta ja jatkuvalta vedentulolta - pikku kuurot ei haittaa mitään.
Talvetan omani viileässä huoneessa. Keväällä leikkaan, istutan uuteen multaan ja pistän pari kourallista kanankakkaa purkin pohjalle. Silläpä ne on jaksaneet syksyyn kukkia, osa yrittää vielä sisään tulon jälkeenkin nuppuja työntää.
Jos ei ole talveksi viileää paikkaa, voi kokeilla pistokkaista saada menemään huonekasvina. Eli leikkaat pari latvusta ja tökkäät kosteaan taimimultaan. Jahka alkaa tehdä uusia lehtiä, niin annat kohtuudella lannoitetta. Mahdollisimman valoisassa paikassa menee kevääseen, jolloin voit taas ottaa pistokkaita ja saat taimet omasta takaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856304
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283150Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691706- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42859